روستا حشمت اباد

از شهر رستم آباد که آرام  آرام به سمت بخش خورگام حرکت می کنی حدوداَ یک ساعت راه است پیچ های آرام کوه که می پیچد درست مثل این است که یک دفتر نقاشی را ورق میزنی در هر پیچ یا کوه است یا رود یا درخت هایی که سر به آسمان می سایند و در میان این تابلوی نقاشی سرشار از زیبایی هر از گاهی انبوهی از درختان جنگل چشمان را از حالت یکنواختی خارج میکند.خورگام و مناطق اطراف آن را می توان سرزمین کوهستان نامید.

آنقدر می روی تا ابرها را پشت سرمی گذاری، گاهی اوقات آنقدرابرها به تو نزدیک می شوند که مسیر را گم می کنی. پیش از رسیدن به سرزمین سرسبز خورشید این ابرها هستند که به استقبالت می آیند.

                  موقعیت جغرافیائی روستای حشمت آباد

 روستای حشمت آباد از شمال به دره شگفت انگیز دربند و روستای گنبگ واز جنوب به  روستای ویشان و همچنین از شرق به امامزاده اشرف الدین و روستای چمبل قدیم و از شمال شرقی به جنگل ومراتع و از غرب به روستای دره دشت محدود میشود .

اینجا طبیعت سرسبز روستای حشمت آباد است. جایی که آسمان، زمین، خورشید، هوا، سادگی و حقیقت زندگی مال جمعیت دو روستا چمبل وحشمت آباد است. زندگی دراین روستا رسم خوشایندی دارد. کوچه‌های خاکی و در هم گره خورده، خانه‌های شیروانی از سنگ ،چوب و گل با درهای چوبی قدیمی، انگار که به زندگی روستا چهره‌ای شاعرانه بخشیده. دستان پینه‌بسته پیرمردان روستا نیز حکایت پیوند کار و تلاش با زندگی روستایی است.

این روستا در روبروی قله زیبای درفک(بام رودبار)واقع شده که   دروصف درفک  این قله باشکوه وزیبای خفته دردامن مخمل گون ابرها ومناظرچشم نوازاطراف آن هرچه قدربگوییم حق مطلب راادانکرده ایم.

روستای زیبای حشمت آباد زادگاه شهید سرافراز صابر بشری در حدود ۳۰ کیلومتری شهر رستم آباد قرار گرفته است برای رسیدن به این روستا می بایست از شهر رستم آباد به توتکابن و پس از عبور از روستاهای بخش رحمت اباد به دشتویل می رسیم در این دهستان به دو راهی میرسیم از سمت چپ مسیری که به دفراز و پلنگ دره و رشی و سی دشت و طالکوه و گردویشه و به سایر روستاهای بخش  خورگام می رسیم مسیر بعدی که بطور مسقیم با عبور از روستاهای چره و چلکاسر و دره دشت به اولین روستای بخش خورگام یعنی حشمت اباد می رسیم که شاید قدمت این روستا به حدود بیش از 50 سال برسد

 از هر شخصی که از یک روستا بکر و زیبا سوال کردیم همگی انگشت خود را به سوی روستای به نام «حشمت آباد» نشانه رفتند. ابتدا تصورمان این بود که شاید دلیل نامیدن این آبادی به حشمت آباد ، زیبایی بی‌مثل و مانندش باشد. هر چند این تصور ما چندان با واقعیت فاصله نداشت، اما گویا دلیل نامیدن این آبادی داستان‌ها و ماجراهای دیگری هم دارد. یکی از آن همه روایت این که انگار سبززاری دردل سراشیبی این کوه بوده به نام شخص«حشمت »،که این وادی رابنا نموده است همین نام تاکنون نیز بر این خطه به یادگار مانده است. 

اولین شخصی که به این مکان و محل هجرت کرد و بنای آبادی  را به دست گرفت کسی نبود جز آقای حشمت صابر که به همین دلیل این روستا به نام حشمت اباد نامگذاری شده است.ونام قدیم این مکان ووشو سر می باشد

بعد از سکونت آقای حشمت صابر شادروان مرحوم چراغعلی مهری  و بعد از آن  شادروانان مرحومین  آقاخان رضاپور و علی میرزا عابدینی و ایوب عابدینی و نورمحمد نوشی خداوند روح همگان را شاد بگرداند ومورد لطف و بخشش حضرت حق تعالی قرار گیرند  آمین یا رب العالمین به این روستا مهاجرت کردند

 

اقتصاد این روستا به علت شرایط اقلیمی برپایه کشاورزی و دامداری استوار است این روستا در یک محل کوهستانی استقرار یافته و فاقد اراضی هموار و کشت  کشاورزی درآن به صورت دیم بعمل می آید . شغل اهالی زراعت؛باغداری  و گله داری و صنایع دستی که شامل دستکش پشمی ؛ شال و جوراب بافی و پیشه ساکنان آن به شمار می رفت وانواع درختان میوه دراین روستا به بار می نشیند.

این روستا کرمانج نشین است و به زبان کردی بالهجه شیرین کرمانجی صحبت می کنند و همه ی آنها به دیلمی و فارسی نیز تسلط دارند.

بعد از زلزله اسفناک ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ که محل قدیمی چمبل کاملا تخریب شد و مسئولین خالی از سکنه اعلام کردند که در این راستا تعداد زیادی از عزیزان و همشهریان ندای حق را لبیک گفتند  و زیر خروارها خاک مظلومانه جان عزیزشان را ازدست دادند که حقیر اسامی جانباختگان را در بخشی از وبلاگ اعلام نمودم مردم به روستای حشمت اباد مهاجرت کردندو در این روستا سکونت یافتند  و تعدادی از چمبلی ها به رستم آباد و لوشان و رشت و قزوین و تهران و کرج و تعداد زیادی به شهر سرخ حصار مهاجرت کردند که دعای خیر ما بدرقه راه و زندگی همگان باشد

منبع:ویرایش از روستای حشمت آباد چمبل

منابع: عکسها

/ 0 نظر / 592 بازدید