روستا گلنگش خورگام

2.gif

 هنگامی که ماشین همراه با پیچ های تند جاده گلنگش دور می زند، با هر پیچش گویی تو نیز یک بار چرخ می خوری، یک بار بالا می روی و یک بار پایین می آیی. ​سر یک پیچ،رودخانه عیان می شود و کوه نهان و​ سر پیچ دیگر، آسمان نهان می شود و کوه عیان. زندگی از جنس کارآفرینی نیز از همین جنس است؛ هر چند ​ مسیرت را می دانی اما گاهی در شیب می افتی و گاهی در پیچ های مداوم. ابهام است، ابهام، اما هر بار که آسمان را می بینی و یک پیچ را پشت سر می گذاری متوجه می شوی ​ به هدف نزدیک تر شده ای و یک پله سختی را پشت سر گذاشته ای....خوب بگذریم

روستایی با چشم‌اندازهای کوهستانی زیبا و چشمه‌های روان.این روستا در دامنه کوه‌های خورگام قرار گرفته که می‌توان آن را از جاذبه‌های دیدنی و طبیعی اطراف شهر بره سر به حساب آورد.

از نکات قابل توجه علاوه بر بکر و کوهستانی بودن منطقه و وجود آب و هوای بسیار مطبوع و خنک در فصل تابستان وامامزاده شاه شهیدان درنزدیک این روستا زیبایی زیادی به آن بخشیده و هر روزه تعداد زیادی از هموطنان از دور و نزدیک رهسپار آنجا می شوند.
وجود دشتهایی مملو از شقایق ، بابونه،و گل گاو زبان در اردیبهشت ماه زیبایی آن را دو چندان کرده است.

تادو چشم آدم کار می کند جنگل سبز است و زیبایی که شکر چهارصد از هزارش نیز نتوانیم کرد. آسوده خاطریم که چشمه هاوطبیعت این وادی با چشم اندازی زیبا به عنوان نگین سرسبز طبیعت، دیدگان هر بیننده ای را خیره می کند. این جاذبه ها طبیعی یکی دیگر از شگفت انگیز ترین دیدنی های این سرزمین و خورگام است.

روستا به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی از آب وهوای معتدل دربهار، تابستان و زمستانهای سرد وپربرف برخوردارمی باشد.

باتوجه به زلزله سهمگین وتخریب سال 69شهرستان رودبار که اکثرآثار و بناهای تاریخی ، همچنین بافت های معماری  در  این شهرستان دچار تخریب وویرانی گردید،اما خوشبختانه روستای گلنگش از معدود روستاهای بخش خورگام میباشد که بافت روستا ومعماری آن دچار کمترین آسیب وتغییر راداشته به نحوی که ساخت خانه های روستای گلنگش با برخورداری از مصالح چوبی ،گلی ،سنگی وغالبا در دو طبقه وبا شیروانی لته سر جلو ه خاصی به این رو ستا بخشیده ونظر هر بیننده ای را جلب می نما ید که از این حیث بسیار قابل توجه وارزشمند است .

  روستای گلنگش  یکی از قدیمیترین روستاهای منطقه دیلم نشین خورگام قدیم می باشد که زبان بکر دیلمی این روستا  اکنون دست نخورده ترین و زیباترین لهجه های باقیمانده از زبان دیلمی قدیم می باشد.

اقتصاد روستا بر پایه کشاورزی ودامداری استوار است . وعمده محصولات کشاورزی روستا گندم جو وعدس می باشد .همچنین فراورده های دامی نظیر گوشت ،پشم گوسفند ،شیر، ماست ،کره وسایر لبنیات از تولیدات روستای گلنگش  میباشد .

بافت جوراب پشمی وسایر منسوجات پشمی از صنایع دستی روستا به شمار میرود که توسط زنان روستایی وبیشتر در زمستان تولید می گردد.

راههای دسترسی :

مسیر رستم آباد – دفراز- پس طالکوه –سیبن –گلنگش

مسیر رستم آباد – حشمت آباد – بره سر –گلنگش

دیلمان –آسیابر- شاه شهیدان – گلنگش

عکسها برگرفته ازسایت: دیلمستان

3.gif

/ 1 نظر / 986 بازدید
علی

عالی بود