آبشار کلشتر

شغل اهالی زراعت ، باغداری و زنبور داری بوده است و آب آن از چشمه ها ازجمله چشمه بار (چیمه وار) و رودخانه محل تاًمین می شود و اما هوای آن معتدل ،مدیترانه ای و مطبوع بوده و عمده محصول آن زیتون خصوصا فراورده های دانه زیتونی میباشد.
روستاکلشتر در زمان قدیم جزئی از ولایت رحمت آباد بوده است که مرکز آن دهکده ی کلشترکه بنام محلی کلشدر شناخته می شده است واین ده دارای 200خانه که در 11فرسنگی رشت و3فرسنگی منجیل واقع شده است  که در این آبادی 6آسیاب آبی و2حمام بوده است.
آبشار کلشتر یکی از آبشار‌های زیبا در شهرستان رودبار، در مکانی زیبا و دیدنی در دامنه قله رفیع آسمانسرا قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار زیبا کافی است خود را به شهر رودبار زیتون رسانده، وسپس  به روستای زیبای کلشتر بروید و پس از حدود نیم ساعت پیاده روی به آبشار زیبای کلشتر برسید.
آب، آب و پرنده‌های عاشقی که نفس سرد آبشار آنها را سر ذوق آورده است، آب و نسیمی بهشتی که پوست صورتتان را نرم و زنده می‌کند، آب و یک روز نقره‌ای که ابرهای پفکی و سپید چاله‌های آبی آسمانش را پر کرده‌اند. آب و قطره های خنکش روی لباس‌هایتان وقتی از بالای صخره‌ها سر بر سنگ می‌کوبد و آبشار می‌شود. آماده‌اید؟ پس آفتاب نزده صبحانه را بخورید، کوله‌پشتی را بیندازید روی دوشتان و راه را آغاز کنید و اگر کسی پرسید کجا؟ بگویید «آبشارکلشتر».
شما به آرامش نیاز دارید؟ به سکوت؟ به گوش دادن به صدای آب؟ به این که بنشینید پای یک حوضچه خنک آب و ریزش آبشار را روی تخته سنگ‌ها تماشا کنید؟ شما گوش دادن به صدای پرنده‌های جنگلی را دوست دارید؟ پس به پیشنهاد  ما اعتماد کنید.
 
چه چیز می‌تواند در تابستانی آتشین، بهتر از این باشد که در جوار آبشاری بلند، نشسته باشید و هوایی خنک و آغشته به قطرات ریز و سرد آب پوستتان را نوازش کند و در آن هوای خنک و مرطوب با آرامش نفس بکشید؟ این تصویر را در سفر به «آبشار کلشتر» تجربه کنید.آبشاری بی‌نظیر در دل منطقه‌ای سبز و جنگلی، که سبز زار های کوهستان، صبح‌ها اشک‌شان را از نفس او می‌گیرند و گل‌های شقایق سرخ و بنفش، در طوافش با باد می‌رقصند.
61625720-1c43-4a7f-8663-56fafbdba1d9.jpg

f9dbd7fc-d56b-4eed-9f13-2a4493d1b5ba.jpg

اگر دوست دارید، صدای خروش آبشاری پرآب در کوهسار را بشنوید و به تماشای ریزش آب از کوه و لاله‌ها وگیاهان نادر و شکوفه‌های سبز زیتون و رنگارنگ و بستر سبز کنار چشمه ها و رودها بایستید، به  شهر شکوفه های زیتون رودبار بروید و از آنجا پس از پشت سر گذاشتن مسیری 5کیلومتری به کنار آبشار کلشتر می‌رسید که از زیباترین و بزرگ‌ترین آبشارهای شهرستان رودبار  است.

از آنجا که لازم است مسیر ی نزدیک واما پر پیچ و خمی را برای رسیدن به آبشار طی کرد، واکنش بازدیدکنندگان، پس از دیدن آبشار دیدنی است. آب آبشار از چشمه‌های بالادست تأمین می‌شود و در ابتدای فصل بهار طبیعتاً پر آب‌تر است. هرچه به اواخر تابستان نزدیک شویم بخصوص در ایام خشکسالی، آب آبشار کمتر شده و از زیبایی آن نیز خواهد کاست.

چشم‌اندازهای طبیعت رنگارنگ آنجا در بهار و اوایل تابستان رویایی‌اند اما در پائیز هم می‌شود به کنار آبشار رفت و در خلوت سکوت، غرش آبشار را با تمام وجود شنید.

می‌گویندرودبار بهشت اکوتوریسم استان گیلان است و آبشار کلشتر مکمل این بهشت. به همین دلیل هم ما  این نگارش را به آبشار اختصاص داده‌ایم که آبش از فراز تخته سنگ‌هایی بزرگ و خزه بسته به حوضچه‌ای عمیق می‌ریزد که وقتی آن را ببینید مثل ما به این نتیجه می‌رسید که بیش از آن که سبزباشد نیلگون است

 روستا کلشتر از نظر تنوع پوشش گیاهی تنوع خاصی دارد، بطوری که از نظر تعداد درختهای مثمر می‌توان به  زیتون ،گردو،  انگور وحشی، گلابی کوهی و زالزالک ،والیک و تمشک نام برد و از نظر پوشش گیاهی نیز این منطقه حدود یکصد نوع داروی گیاهی منحصر به فرد منطقه را به خود اختصاص داده است و حیواناتی چون خوک، گراز، گرگ ؛روباه خرگوش، کبک، کلاغ و... را می‌توان در این نواحی مشاهده کرد.
آبشار زیبای کلشتر که از ارتفاع حدودا 22  متری به سمت  سفید رود سرازیر شده و جلوهٔ خاصی به این منطقه می‌دهد. لازم به یاد آوری است این آبشار به میزان و کیفیت ریزش نزولات آسمانی وابسته بوده و بصورت فصلی خروش خود را به نمایش می‌گذارد. در زمستان این آبشار باوجود ریزش‌های جوی بسیار یخ می‌زند که خود زیبایی دیگری از طبیعت را به نمایش می‌گذارد. بهترین زمان جهت دیدن این آبشار از اواسط فروردین ماه تا اواسط آبان ماه می‌باشد. با این حال این آبشار از وجود چند چشمه زیبا و دایمی بهره می‌برد.

حیف است اهل گردشگری در طبیعت باشیم و آبشار کلشتر را از نزدیک نبینیم. آبشار پرشکوه کلشتر، آبنمای طبیعی چشم‌نوازی است که در 5 کیلومتری مشرف به شهر رودبارقرار گرفته است.

 این آبشار گاهی، البته بندرت، ارتفاعی بیش از20متر پیدا می‌کند. آب آبشار از چشمه‌ساران ارتفاعات بالادست آن سرچشمه می‌گیرد و از بالای تخته سنگ های صخره‌ای صاف و عظیم به بیرون می‌جهد. پای آبشار فضای سبز وسیعی احداث شده که هماهنگی چشمگیری بادرختان  کوه و آبشار و گیاهان و گل‌های طبیعی کوه دارد.

سالیان طولانی که شاید هزاران سال باشد، سبب شده تا نرمی آب، خراش و شکافی بر سینه کوه ایجاد کند و آب ازلابه لای این شکاف بسمت پائین فواره کند. همسایگی آبشار و کوه با درختچه ها و همنوایی آنها با پرندگان، درختان و جانوران در محل، چشم‌اندازی رویایی پدید آورده که تنها باید به آنجا رفت و این همه زیبایی را به چشم بصیرت و حیرت دید و این کلام را بر زبان آورد: خدایا تو را شکر که سرزمینی زیبا به ما عطا فرمودی. شکرگزار نعمت‌های بی‌پایانت هستیم. خدانگهدار تان

تصاویر برگرفته ازمنابع :یکی از وبسایت کلشتر

بقیه تصاویر از مسعود رفیعی کلشتری

ازکلیه بازدید کنندگان وهمولایتی ها محترم تقاضا می شود که اطلاعاتی را که در خصوص آبشار کلشتر می دانند برای ما ارسال تا در این پست گنجانده شود.سپاسگزارم

/ 0 نظر / 234 بازدید