موسیقی کرمانجی گروه اسپرو رودبار

 

Rudbarnews-sperokob

وی با بیان اینکه از آن دوران به نغمه های رودبار و کرمانج علاقه مند بودم، گفت: در هیچ جا چنین نغمه هایی را نشنیدم و تنها آوازهای گیلانی که از رادیو پخش می شد، می شنیدم. لذا فکر کردم زبان کرمانج در آواها و فرهنگ جوامع جایی ندارد لذا به این فکر افتادم تا حرکتی را برای معرفی زبان کرمانجی آغاز کنم و شروع به سرودن شعر نمودم.
رستمی پور در خصوص تاثیر پذیری مردم کردزبان با «قطعه ننه جان» ابراز کرد: مردم کرد زبان به مادر علاقه مند هستند، عده ای مادر خود را از دست داده اند و با شنیدن این شعر متاثر می شوند.
وی با بیان اینکه موسیقی در رودبار دارای جایگاهی نبود، گفت: بسیاری از شاعران رودباری اشعار زیبا می گویند اما کسی به فکر احیای موسیقی در رودبار نبود.Rudbarnews-spero (2)

عضو گروه موسیقی اسپرو برگزاری کنسرت در مناطق کرمانج نشین رودبار را مورد تاکید قرار داد و گفت: اجرای برنامه موسیقی در مناطق کرمانج نشین خورگام و رحمت آباد و بلوکات در معرفی و شناخت موسیقی رودبار تاثیر گذار خواهد بود.
وی با اشاره به مشکلات گروه موسیقی اسپرو، گفت: تا الان هر حرکتی انجام از جیب خود هزینه کرده ایم و حمایت ها در این راه ناچیز بوده است.

Rudbarnews-spero-r (4)
رستمی پور جذب اسپانسر برای برگزاری کرمانج زبان های خارج از کشور را ضروری دانست و ادامه داد: حمایت های اداره ارشاد رودبار در حمایت از موسیقی قابل تقدیر است امیدواریم با حمایت های مسئولان برای رشد موسیقی شهرستان بیش از این تلاش نماییم.

 

***امیر پزدانی پناه مسئول گروه موسیقی اسپرو رودبار اهل شهرستان بم کرمان است و از سال ۸۰ بصورت حرفه ای موسیقی را با ساز دف دنبال می کند.

مسئول گروه موسیقی اسپه رو رودبار در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: با توجه به اقوام مختلفی که در رودبار وجود دارد، این شهرستان هنرمندان فعالی در زمینه موسیقی دارند اما در حال حاضر جایگاه مناسبی در سطح کشور نداریم.

 

Rudbarnews-spero-r (1)یزدان پناه اضافه کرد: نبود آموزش و استفاده نکردن از پتانسیل و موسیقی مردم مناطق مهم ترین دلیل عدم تحقق جایگاه موسیقی در رودبار بود که از سه سال پیش بررسی ها بر روی موسیقی رودبار را آغاز کردیم.

وی ادامه داد: پس از مطرح کردن موسیقی رودبار با چند تن از پیشکسوتان کسانی که در زمینه موسیقی فعال بودند را دور هم جمع کردیم و گروه موسیقی اسپرو بدین طریق شکل گرفت.
رابط موسیقی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رودبار، اجرای موسیقی اقوام مختلف رودبار را یکی از اهداف و برنامه ها عنوان کرد و گفت: تاکنون موسیقی تاتی و کرمانجی در شهرستان اجرا شده است و اجرای موسیقی لری، کردی و ترکی در شهرهای لوشان و منجیل در دستور کار قرار دارد.

Rudbarnews-spero-r (2)

وی ادامه داد: ملودی های اجرا شده گروه را از خود مردم جمع آوری کردیم و ملودی ها را کمی تغییر دادیم و با اجرای آنها سعی کردیم خاطرات مردم را در ذهنشان زنده نگه داریم.

یزدانی پناه مسائل مالی را مهم ترین مشکل در زمینه موسیقی عنوان کرد و گفت: ادارات و مسئولان شهرستان هم در زمینه مالی و تهیه تجهیزات می توانند یاریگر گروه موسیقی باشند.
وی بیان داشت: همه مسئولان دوست دارند موسیقی رودبار رشد کند اما تاکنون کسی برای یک تشویق خشک و خالی هم سراغ گروه موسیقی شهرستان نیامده است.

وی با بیان اینکه دعوت از گروه موسیقی رودبار در برنامه های شهرستانی در معرفی موسیقی رودبار موثر است، گفت: از این گروه حتی در مراسمات شهرستانی هم استفاده نمی کنند و گروه موسیقی را از استان و یا بیرون استان برای اجرای برنامه ها دعوت می کنند.

Rudbarnews-spero-san

***علی طهماسبی اهل توتکابن ساز سنتور را از سال ۷۵ آغاز و از سال ۸۳ بصورت حرفه ای نزد استاد حسین پرنیا آغاز کرده است.
سرپرست اجرای موسیقی گروه اسپرو در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: در گذشته موسیقی در شهرستان دارای جایگاهی نبود و کسی که بخواند آواها و نغمه های منطقه را زنده نگه دارد وجود نداشت.
طهماسبی ادامه داد: با تشکیل گروه موسیقی با حضور اعضای گروه موسیقی در رودبار پایه گذاری شد اما اگر بخواهیم موسیقی را در رودبار نهادینه نماییم مسئولین باید هم در کشف استعدادها و هم حمایت از موسیقی پیشگام باشند.
وی با بیان اینکه موسیقی سنتی مظلوم واقع شده است، افزود: صدا و سیما در ایجاد این مظلومیت تاثیر گذار بوده است به نوعی که نشان دادن دستگاه ساز جوانان را به سمت موسیقی سنتی سوق خواهد داد اما در صدا و سیما کمتر شاهد آن بوده ایم.
عضو گروه موسیقی اسپرو شناساندن ساز به مردم را از اهداف گروه موسیقی عنوان کرد و گفت: حمایت اسپانسرها برای اجرای کنسرت موسیقی در سطح شهرستان از ضروریات است که در معرفی موسیقی نقش خواهد داشت.
وی با بیان اینکه از زمان نادرشاه، کرد زبانهای شهرستان دارای اسم و رسمی نبودند، ابراز کرد: برگزاری موسیقی کرمانج در شهرستان پل ارتباطی بین مردم کردزبان رودبار و مردم کردزبان خراسان شمالی خواهد بود.
طهماسبی با بیان اینکه موسیقی یادآور خاطرات گذشته است، گفت: هر انسانی که گذشته خود را فراموش کند آینده مبهمی خواهد داشت، متاسفانه در شهرستان رودبار هیچگونه موسیقی بصورت ضبط یا مکتوب وجود نداشت و همه داشته ها در سینه مردان و زنان غیر این شهرستان نهفته بود.

وی عدم معرفی و تحقق جایگاه موسیقی رودبار را بی توجهی مسئولان زمان گذشته عنوان کرد و گفت: نه تنها در بخش موسیقی  بلکه در بسیاری جهات این شهرستان در استان گیلان مورد کم توجهی قرار گرفته است، بی شک تا چندین دهه دیگر رودبار از سر زبانها خواهد افتاد مگر اینکه موسیقی بدادش برسد.

Rudbarnews-sperosaz (2)
***آرش محمدی اهل دوگاهه رودبار است و ساز تار را از سال ۸۵ در کلاس استاد باقری آغاز نموده و سپس از سال ۸۸ موسیقی را بصورت حرفه ای زیر نظر استاد ابراهیم نعمتی زاده گذرانده است.
عضو گروه موسیقی اسپرو در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: شهرستان رودبار در زمینه موسیقی دارای پتانسیل های خوبی است اما کاری در بروز این استعدادها صورت نگرفته است و این به طریقه فکر کسانی برمی گردد که معتقد هستند که برای موسیقی نباید در گروه وارد شوند.
محمدی یک دل بودن هنرمندان را در معرفی موسیقی رودبار مهم دانست و گفت: شهرستان رودبار دارای هنرمندان، نویسندگان، شاعران و فعالین هنری بسیاری است که هریک می توانند به معرفی موسیقی شهرستان کمک نمایند.
وی با بیان اینکه این گروه در معرفی موسیقی رودبار زحمات زیادی متقبل شده است، گفت: انتظار داریم مسئولان با حمایت خود همگام با گروه موسیقی برای معرفی و تحقق جایگاه موسیقی رودبار تلاش کنند.

عضو گروه موسیقی اسپرو رودبار، با اشاره به مشکلات این گروه عنوان کرد: کمترین امکانات گروه اسپرو را کرایه می کنیم که این در خور هنرمندان خالق موسیقی رودبار نیست.
وی با بیان اینکه شهرستان رودبار تاکنون در زمینه موسیقی فعال نبوده است، گفت: معرفی موسیقی و تحقق جایگاه واقعی آن نیازمند کمک است. اگر به خالقان اثر موسیقی کمک شود، موسیقی رودبار به همگان معرفی خواهد شد. محمدی با بیان اینکه کوچکترین دغدغه و مشکل گروه را لمس می کنیم، گفت: در برخی مواقع پوستر و بنر برگزاری مراسم های موسیقی را خودمان بر در و دیوار نصب می کنیم در این صورت وقتی روی سن برای اجرای برنامه حضور می یابیم وجود مشکلات حسی را برای خلق اثری هنرمندانه باقی نمی گذارد.

Rudbarnews-spero-san

***مهدی مسیح زاده اهل ویایه رودبار ۱۰ سالی است در سازهای کوپه ای را نزد استاد مقصودی فرا گرفته است.
عضو دیگر گروه موسیقی اسپرو در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: مردم جامعه موسیقی را می پسندند اما از طرف سازمان و نهادی که مسئولیت امر را برعهده دارند بها داده نمی شود.
مسیح زاده با بیان اینکه باید به نیازهای مادی و معنوی یک هنرمند عرصه موسیقی توجه شود، گفت: اگر هنرمندی برای آینده خود دارای پشتوانه نباشد خلاقیت از او گرفته می شود و چنین فردی قادر به خلق آثار خارق العاده نخواهد بود.
وی با بیان اینکه مردم رودبار به موسیقی علاقه مند هستند، اضافه کرد: این علاقه مندی از استقبال مردم از کنسرت هایی که در سطح شهرستان برگزار شده است می توان دید.

این عضو گروه موسیقی اسپرو ادامه داد: مردم شهرستان به دنبال آواها و نواهای قدیمی بودند که در گذر زمان گم یا به فراموشی رفته بود لذا اجرای موسیقی سنتی رودبار زمینه ای بود تا  بار دیگر مردم این آواها را بشنوند.
وی معتقد است: موسیقی یکی از پایه های اصلی فرهنگ است  و از زبان موسیقی می توان از سختیها، شادی ها، تاریخ و فرهنگ مردم یک منطقه و قوم سخن گفت.
مسیح زاده از عدم حمایت از موسیقی رودبار گلایه کرد و گفت: در نشست ها با مسئولین فقط گفته ها را تکرار کرده ایم مسئولین در کنار اینکه به آسفالت کوچه و خیابانها توجه می کنند بهتر است به نشاط مردم هم توجهی داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: مردم به غیر از آسفالت به موسیقی، نشاط و به اینکه تاریخ دوباره تکرار شود و آواهایی که برای شان زمزمه شده است را دوباره بشنوند نیاز دارند.

Rudbarnews-spero-ne

***محمود اسکندری نی نوازی را از سال ۸۵ نزد سهراب باقری و یاسین اژدری فرا گرفته و هم اکنون یکی از اعضای گروه موسیقی اسپرو است.
این عضو گروه موسیقی اسپرو در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: عدم حمایت های لازم مسئولان و ادارت شهرستان سبب شده تا موسیقی در رودبار جایگاهی نداشته باشد.محمود اسکندری فقدان فضاهای آموزش موسیقی را از مشکلات عنوان نمود و گفت: نبود کلاسهای آموزشی با اساتید بنام سبب شده تا در این زمینه استقبالی صورت نگیرد. وی با بیان این مطلب از مسئولان امر خواست تا ایجاد فضاهای آموزشی در معرفی موسیقی در رودبار نقش آفرین باشند. عضو گروه موسیقی اسپرو عدم دارا بودن اسپانسر مالی را از مشکلات گروه می داند و می گوید: عدم حمایت های مالی اجرای برنامه های موسیقی را با سختی هایی روبرو می سازد.

Rudbarnews-spero (2)

خواننده ترانه های کردی کرمانجی: رستم رستمی پور

خواننده ترانه های دیلمی: احمد محسنی

نوازنده سنتور: علی طهماسبی

نوازنده تار: آرش محمدی

نوازنده نی: محمود اسکندری

نوازنده تنبک: مهدی مسیح زاده

نوازنده ویولن: رضوان رضایی نژاد

نوازنده دف: امیریزدانی پناه (سرپرست گروه)

 باتقدیر وتشکر از سرورگرامی جناب آقای حبیبی خرمکوهی، مدیر سایت رودبار نیوز

/ 0 نظر / 109 بازدید