برنامه کشتی چوخه درماه رمضان

کشتی (کُشنی) با چوخه یکی از معروف‌ترین ورزش‌های محلی ایران میان ایلات کردها در خراسان است.که در میان بومیان خراسان رواج دارد. کشتی باچوخه در خراسان شمالی از تاریخچه کهنی برخوردار است و این ورزش بومی در بسیاری از مراسم محلی به خصوص جشن عروسی نیز رایج بوده است. از قدیم بومیان استان برای این کشتی اهمیت خاصی قائل بودند و در پرورش پهلوانان این رشته می‌کوشیدند. این کشتی به طور سنتی در مراسم عروسی یا ایام نوروز در روستاها بر گزار می‌شد. بعدها توسعه ورواج پیدا کرد و مسابقات ان تقریباً به طور مرتب در نواحی شما لی استان و گاه در  مشهدمقدس برگزار می‌شود.
کشتی باچوخه در استان خراسان شمالی در فصول مختلف انجام می‌شود به طوری که این رقابت در اواسط زمستان و در بهمن ماه در مانه و سملقان و در ‪۱۲‬ فروردین هر سال در شیروان و ‪ ۱۳‬فروردین نیز در بجنورد به صورت استانی با حضور پهلوانان نامدار این خطه برگزار می‌شود. اما رقابت‌های اصلی در روز چهاردهم فروردین ماه در گود چشمه زینل خان شهرستان اسفراین که مهد کشتی باچوخه می‌باشد برگزار می‌گردد.
نامی جعلی برای کشتی با چوخه: بعضی برای نام کشتی باچوخه از الفاظی مانند کشتی {کردی} استفاده می‌کنند که به چند دلیل استفاده از این واژه درست نیست که اولاً می‌دانیم قوم محترم کرد از نواحی ارومیه کنونی به خراسان کوچ داده شده‌اند و در هیچ جای ارومیه کشتی به این سبک مرسوم نبوده و نیست و  این سبک کشتی گرفتن در خراسان از دیرباز رواج داشته و دارد لذا واژه کشتی خراسانی مناسب تر جلوه می‌کند.

  • شیوه کشتی باچوخه

مدت مسابقه چوخه ‪ ۱۰‬دقیقه است که اگر در این مدت نتیجه مسابقه معلوم نشود، کشتی گیران با استراحت کوتاهی، پنج دقیقه دیگر نیز به مسابقه ادامه می‌دهند تا پهلوان اول مشخص شود. کشتی گیران استین‌ها را تا آرنج بالا می‌زنند کمر بندی پارچه‌ای به میان می‌بندند و دامن‌های چوخه را برای آنکه مانع فعالیت دست و پا نشود برمیگردانند و زیر کمر بند محکم می‌کنند؛ و شلوار را نیز تا زانو بالا می‌زنند و با پاهای برهنه زیر نظر داوران کشتی می‌گیرند. در کشتی با چوخه کسی پیروز است که پشت حریف را به خاک برساند. در این مراسم ساز و دهل نیز می‌نوازند؛ و تماشا گران کشتیگیران را تشویق می‌کنند. معمولتا به برنده یک راس گاو یا یک راس گوسفند جایزه می‌دهند.

/ 0 نظر / 44 بازدید