روستا سیبن خورگام

سفر قصه رفتن است تجربه دیگر بودن و اصلا تجربه "خود "واقعی است این بار جاده را میگیری و می روی تا آنجا که آفرینتند ه بی همتا تو را از خوان و نعمتش سیراب کند. می مانی از آنچه انتظار داشتی با آنچه اینک رخ داده و پیش رو می بینی شگفت دنیایی تماشاییست.

سرزمین کهن  خورگام که تاریخ، آیین ها، سنت ها، آداب و رسوم دیرپایش همواره گویای جاودانگی و قدرت ریشه دار فرهنگی آن بوده است در خود هزاران رمز و راز دارد.

منابع و اسناد تاریخی و مطالعات باستان شناسی از محوطه ها و تپه های تاریخی در زمینهای باغبر همگی بیانگر وجود فرهنگ غنی این سرزمین از دوران پیش از تاریخ است.

در پست های قبلی بیشتر درباره ی بخش خورگام از آثار باستانی و کوه و غار، دره، جنگل گفتیم و حالا باید راهی شد به سوی زیبایی تا جایی که بیشتر دست طبیعت در کار است دستتان را به دست سرنوشت دهید و مستقیم بروید در جاده فرهنگ ، زیبایی و تاریخ و......

روستا زیبای سیبن

 گردشگری سلامت عنوان پرطمطراقی است و کمی دافعه دارد برای آنها که دل در گرو جاده ها دارند، اما مفهوم حقیقی این نوع گردشگری با ترکیب کلمات نه‌چندان مثبتش تفاوت آشکاری دارد: این‌که چمدانتان را ببنیدید و راهی مقصدی شوید که قرار است شما را سر حال کند و اتفاقا خستگی را از تنتان بیرون کند. پس چه انگیزه‌ای بهتر از این برای به دل کوهستان زدن؟

 اگر دنبال مقصدی می‌گردید که تا عمر دارید فراموش نکنید و از دیدنش شگفت‌زده شوید، ‌یک پیشنهاد خوب می‌تواند «روستا سیبن» باشد. برای رفتن به سیبن باید از رودبار زیتون به سمت رستم آباد و از آنجا به سمت بخش خورگام بروید.

میگویند سیبن از دو واژه سی + بن در لهجه کردی کرمانجی سی به معنی سایه و بن به معنای زیر که معنی آن زیر سایه است پس با ما همسفر شوید.روستای سیبن در ارتفاع 1450 متری از سطح دریا قرار گرفته و در 8 کیلو متری شهر بره سر واقع شده است و بیش از دو هزارو اندی سال عمر از تاریخ گرفته است.قبل از دوره ی اسلام البته این تاریخ همیشه رشته ای سردرگم دارد چه این که بر اساس شواهد موجود این منطقه از دیر  باز به عنوان یکی از کانون های استقرار انسان در دوران نو سنگی مطرح بوده است و هسته ی اولیه بنای یک دهکده و قبرستان باغ بر در آن یافته شده است اصلا قید زمان را می توان زد و باید از شهر رستم آباد جاده بخش خورگام را یافت نشانیش را از هر که بپرسید شما را راهنمایی می کند

پس از عبور از روستاهای کوهستانی این بخش پدیدار می شود تو همچنان پیش می روی در دل روزهای گرم فصل بهار اینجا خنک و مه گرفته است و گندم های سبز اش هم رنگ سبزه، از کنار هر مزرعه ای که عبور کنید صاحبش تو را به مهمانی می خواند حد اقل اش اینکه سلامی میدهد یا دستی به نشان احترام بالا می برد سفر یعنی همین ،یعنی دست بالا بردن و گفتن یک سلام صادقانه و صمیمانه که هیچ جز دوستی و مهربانی پشت آن نتوان یافت زمان زیادی نمی گذرد که کوله بار لحظه های زیبا حسابی سنگینی خواهند کرد. باغ ها  و مزارع پر بار در این روزهای معمولا گرم سر سبزی را مهمان چشمان زیبابین شما میکند و روحتان را جلا می دهند.

کم کم آبادی از میان دو کوه خود را نمایان میکند. خانه هایی که از آن بوی زندگی به مشام می رسد. زندگی یعنی تکه نان داغی که کودکی از سر شوق او را با پنیر محلی در هم می پیچد و با ذوقی کودکانه در عصر گاهی دل پذیر می خوردش،‌زندگی یعنی باز آمدن گله گوسفند و گاو در بهار از صحرا به روستا در یک غروب مه گرفته بهاری با ورودشان به ده گرد خاکی برپا میکند فراموش نشدنی، هر کدام در جستجوی مأمن خود سر به زیر به راه میافتند تا به مقصد برسند،بی آنکه خطا کنند، از آن زیبا تر لحظه ای است بره ها در جستجوی مادرشان که تازه از بیابان بازگشته اند و میدوند و صدای زنگوله ها و بع بع بره ها فضای تمام ده را پر میکند و غوغایی می شود تماشایی ........!

فراموش کردم که بگویم زندگی همان قابلمه بزرگی است که زنان روستا آن را پر از شیر بر سر میگذارند و میبرند به خانه وشما این همه را تنها در اندک زمانی خواهی دید، اما برای ابد در ذهنتان نقش می بندد و چه روزگاری است حالا که قدرش را نمی دانیم.....در شمال آبادی سیبن ییلاقات زیبای تاریخی چلیک قرار دارد و سکونت گاه اولیه اهالی روستا در دامنه کوه بوده است و با ابنکه برخی خانه ها هنوز معماری سنتی خود را حفظ کرده اند. اما اینجا هم از نفوذ مصالح امروزی و ساخت و ساز های بدقواره و بی هویت مصون نمانده است.که تقابل این مناظر ساختمانی با طبیعت مسحور کننده آن توی ذوق آدم میزند، بگذریم .....

 

کوچه های روستا پستی بلندی زیادی دارند انگار همین نا همواری ها به نوعی زندگی اهالی را هم از جاده یک نواختی خارج می کند!راستی این را هم بگویم مکان اصلی سیبن نزدیک مکانی بوده است بنام چلیک در زمانی که کرمانچ ها به مناطق خورگام کوچانده شدند

06.jpg

آن دوران بزرگان این طایفه منطقه چلیک و پیرامون را برای سکونت اختیار کردند و زمانی این آبادی  98قران20 شاهی به دولت مالیات می دادند. و اما عوامل طبیعی بر جانش افتاد و به مرور زمان به مکان فعلی کوچ کردند و تنها نامش را در خاطر اهالی به یادگار ماند جالب این که هر کدام از دشت ها ،کوههاومزارآبادی برای خود دارای نامی هستند که اسامی هم چون تمرک، صخره کمربن، سرمات، اسپیه چاک....همین نام ها خود شناسنامه اند جالب اینکه سیبن نسبت به سایر روستا های همجوار مانند گوفل، چهیش، نورالعرش، گردویشه،‌از امکانات  بهتر و بیشتر برخوردار بوده است همچون حمام قدیمی؛ مغازه، مرکز بهداشت و شرکت تعاونی روستایی و مدرسه .....

واما حمام قدیمی سیبن درمرکزروستاودرکنارچشمه پرآب قرارگرفته است ومعماری این بنا تلفیقی ازمعماری مدرن وقدیمی است و یک گنبدازچندگنبدآن نمایان است در ورودی آن بسمت غرب باز میشودمصالح بکاررفته  آن ازخشت،آهک وساروج ساخته شده است

                                  تصویر حمام قدیمی

 

p090911_12.jpg

و اما برای بیشتر کسانی که  به سیبن می آیند یک انگیزه ویژه وجود دارد و آن وجود دو بقعه متبرکه که یکی بابا امیر علی که در شمال آبادی است و دیگری بقعه متبرک قاسم که در جنوب این روستا واقع است که اهالی به این مکان سرمات میگویند اهالی و مردمان اطراف ذکر بزرگواری و بزرگ منشی بسیارزیاد این دو بقعه متبرک را در دل خود دارند که به وقتش آن را به همدل خویش بازمی گویند.

غیر از این موقعیت قرار گیری بقعه در یک محیط بکر و طبیعی قرار گرفته است که هر نفسی که بر می آورد مفرح ذات است و به شکراندرش مزید نعمت باز می آرد و رود کوچکی هم بر این همه زیبایی و جذابیت افزوده است و اهالی روستا تماما با زبان کردی با لهجه شیرین کرماجی سخن می گویند و در آخرین سر شماری سال 85 13جمعیت این روستا 130 خانوارو حدود 428 نفر بوده است این منطقه به دلیل طبیعت بکر ، زیبای کوهستانی و داشتن امکانات ، آب و هوای مطبوع و معتدل و دل انگیز مقصد سفرهای کوتاه برای مردمان بخش خورگام است شماهم اگرگذرتان به دیاراین مردم افتاد ،سری بزنید که سیبن آسمانش آبی ،طبیعت اش سرسبز،خاکش پاک،مردمش خونگرم وآیینه دل اند.

راههای دسترسی:

مسیررستم آباد-چهارمحل-بره سر-گوفل-سیبن

  مسیررستم آباد-دفراز-پس طالکوه-سیبن

منبع:عکسها برگرفته از روستا سیبن sibon  

/ 0 نظر / 181 بازدید