روستای گنبگ

آسمانش آبی است و خانه‌های باصفایش در کنار رودخانه‌ای پرآب ساخته شده‌اند. اطراف این روستا، کوه‌های سربه فلک کشیده قد علم کرده‌اند و آب و هوایی مطبوع را به گردشگران و مهمانان پیشکش می‌کنند.‌ جاذبه‌های گنبگ تنها در طبیعت دلفریبش خلاصه نمی‌شود، بلکه کشف آثار تاریخی و کاوش‌های باستان‌شناسی نیز حکایت از قدمت چند هزار ساله این منطقه دارد.

مردمان این روستا اکثرا کشاورز  ویا به دامپروری مشغول هستند  از کنار روستا رودی میگذردروستا خیلی باصفا وزیباست همه جای روستا درختان گردو دیده میشوند  بیشتر باغات روستا را درختان گردو تشکیل داده اند و بعد از آن انواع میوه و سیب درختان این روستا را تشکیل می دهند.جمعیت این روستا ۳۹ خانوار که بالغ بر ۹۷ نفر می باشندواهالی این روستا به زبان کردی  و با گویش شیرین کرمانجی  صحبت میکنند.

روستا از لحاظ جغرافیایی از هر طرف کوهستانی هست خانه های به صورت کوهپایه ای وبه شکلی زیبا و خاص ساخته شدند  و از مقابل روستا رودی در حال حرکت هست  در فصل بهار آب رود خیلی زیاد میشود طوری که نمیشود از روی آن عبور کرد و فقط باید از روی پل بگذری کوههای روستا بهار پوشیده از برف هست  حتی در اوایل تابستان در تیر ماه برف در کوهپایه ها هنوز به چشم میخورد وتا آخر فصل بهار برف ماندگار هست  این نعمت خدادادی خیلی به درد کشاورزان تسکین داده است  کشاورزی روستا به برکت آبهای زیادی که از کوهها سرازیر میشوند  پیشرفتهای زیادی کرده است این روستا طوری ایجاد شده در کنار کوهی خانه های روستا به شکل کوهپایه ای در کنار همدیگر به حالت زیبایی قرار گرفته اند.

خانه ها بیشتر از چوب وگل ساخته شده اند که در قدیم به گل کاه اضافه کرده ودیوار وسقف خانه ها را درست میکردند  بعد سقف خانه ها هم از چوب درختان استبه گویش کرمانجی گرک به معنی خاک را با آب مخلوط میکردند  در کنار روستا جایی وجود داشت که همه خاک مورد استفاده خود را از آنجا تهیه میکردند

روستا به دوبخش تقسیم شده است : داخل روستا مسجد در مرکز قرار گرفته است بیشتر تراکم جمعیت روستا هم در همین میدانی که در روستا وجود دارد است

اگر موفق به اقامت شبانه در روستا شدید، تماشای آسمان زیبا و پرستاره آن را از دست ندهید؛ آسمانی که این روزها کمتر می‌توان شانس دیدنش را داشت. به لطف کوهستانی‌بودن و ارتفاع زیاد،گنبگ محل خوبی برای علاقه‌مندان به نجوم است و به دور از هر گونه آلودگی نوری، می‌توان ستاره‌ها را رصد کرد.

برای رسیدن به‌این بهشت کوهستانی باید به شهرستان رودبار رفته وبعدازشهررستم آباد بسمت جاده بخش رحمت آباد با توجه به تابلوهای راهنمای مسیر، وارد گنبگ شوید.

از حالا بدانید سفری به یادماندنی در انتظار شماست. خوش بگذرد.

ازتمام عزیزان تقاضامندم که درزمینه وتاریخچه این روستا  اطلاعاتی دارند مارایاری فرمایند.

  منبع:عکسها برگرفته از گنبک

/ 0 نظر / 254 بازدید