کوه درفک

dorfak-g2nw.jpg

در دوردست های قله  بلنددرفک بانک رسایی به گوش می رسد. صدای نی چوپانان، در فضایی که خورشید تابناک در آسمان خود نمایی می کند وکوه ها در برابر درخشش آفتاب، هاله ای به رنگ نیلی به خود گرفته و معدود ابرهای پنبه ای شکل در آسمان، تصویری بی نهایت زیبا از طبیعت سر سبز خلق کرده که هر بیینده ای را به شوق و شعف می آورد. چشم اندازی منحصر بفرد که در رشته کوههای این ناحیه و کوه بی مانندش درفک(دالفک)، بیش از همیشه برتری خود را نمایان می کند. در نقطه ای واقع در میان آن دره های وحشت زا با توده های عظیم و سر برافراشته از سنگ، چشمه ها ویخچال خنکی پنهان است. و در گستره ای دیگر دشتی که همچون کارت پستالی در مقابل دیدگان گسترده شده است.

 تصور کنید در میان جنگلی انبوه و بکر قدم می‌زنید و علف‌های دو سوی تان قدشان از شما بلندتر است. صدای پرندگان و حیوانات تنها صدای اطراف است و جز این تنها صدای پاهایتان است که روی چند سانتی‌متر برگ خشک شده قدم بر می‌دارید. این­ها صحنه‌هایی از یک فیلم ماجراجویانه قدیمی نیست. واما این نواحی بهشت جنگل‌های خورگام  درشهرستان رودبار می باشدونام اینجا کوه درفک است.

notepic_2015-4-27_8-46-27.jpg

15441_841.jpg

 در زمستان  این کوه  عظیم برف گرفته، در جامه هایی سفید رنگ با درخششی جادویی ازمیان مه لطیفی که بر دامان مناطق حومه خورگام نشسته، خودنمایی می کنند. این قله گویی از هزاران الماس لباسی برتن کرده، در دامان غلطان برف تلالو کنان آهنگ چشمه ساران دارند و به سوی مرغزارها روانند. در تابستان هم حرکت نور سفید و گرم آفتاب که در طول روز بر فراز کوه ها و بر چمن زارها و کوهسارها و مزارع می تابد، یکی از افسون کننده ترین پدیده های طبیعت را به رخ می کشد. نیمرخ ناهموار کوه درفک در مقابل صحنه آبی آسمان نقاشی شده و تکه ابرهایی چند همانند پتویی سفید که به دور طفلی پیچیده شده، قله ی بلند را در برگرفته است.

و در اینجاست که گله داران به زندگی معنا می بخشند.زندگی عشایر، فرصتی مغتنم برای رونق گردشگری در بخش خورگام در دنیا امروز توریسم و طبیعت گردی به عنوان یکی از مهمترین زیر بخش های خدمات از اهمیت زیادی به ویژه در افزایش درآمد ملی برخوردار است.

این مناطق به سبب وجود شرایط متنوع آب و هوایی، تاریخ کهن، آثار متعدد باستانی، سیاحتی و زیارتی، مناظر بدیع، چشم اندازهای جغرافیایی و آثار هنری فراوان، از موقعیت ویژه ای برای جذب توریسم برخوردار است. بررسی زیبایی های طبیعی در کنار جنبه های گوناگون زندگی کوچ نشینان و ایلات ، در دورانی که جمعیت شهرنشین شتابان رو به افزایش است و مردم دلبسته و فریفته زرق و برق زندگی شهری شده اند،می تواند در اکوتوریسم هم مورد توجه قرار گیرد.


 

 


از آنجا که زندگی ایلات و اقوام در بسیاری از کشورها دنیا جای خود را به زندگی شهری و روستایی داده است، بسیاری از گردشگران مشتاق دیدار و آشنایی با زندگی دامداران هستند. زندگی دامداران الارغم سختی های زیادی که برای آنان به ویژه در دوران خشکسالی دارد، هم فرصتی است برای رونق گردشگری و جذب جهانگردان و معرفی آداب و رسوم و فرهنگ اصیل مردمان این خطه کره خاکی  و هم فرصتی برای ییلاق نشینان تا محصولات تولیدی به ویژه صنایع دستی و مواد لبنی وگوشتی خود را به صورت مستقیم و بدون واسطه به مسافران و گردشگران عرضه کنند. فروش مواد لبنیات ،عسل‌ وصنایع‌دستی دامداران به گردشگران، موجب توانمند‌ سازی این قشر از هموطنان و اقوام اصیل این سرزمین و آخرین بازماندگان روزگاری که نیاکان دراین خطه سرسبز میزیستند، می ‌شود.


زندگی مردمان دامدار یک دنیای هیجان انگیز و درعین حال پرمشقت است. این مردمان زندگی در خانه های آجری را نمی پسندند. زنان ایلات از صبح تا شب مشغول کارند، آنان همچون کوه استوارند و با زندگی در طبیعت خو گرفته اند. زنان ایل در درآمدزایی خانوار دامدار کمک زیادی می کنند و با زندگی یکجانشینی کمتر می توانند به اقتصاد خانواده کمک کنند چرا که بیشتر محصولات آنان با الهام از طبیعت و زیبایی های آن تولید می شود و با یکجانشینی ارتباط آنان با طبیعت به حداقل می رسد. زنان دامدار درییلاق، محصولات پشمی، جوراب،دستکش، کشک ، روغن زرد،پنیر پوستی و دیگر محصولات لبنی و  صنایع دستی را تولید می کنند.


در بهار ایلات دامدار از مناطق گرمسیری یااز روستاهای بخش خورگام به سردسیر کوه درفک کوچ می کنند و با تمام دشواری ها ومشکلات کوچ راآغار می کنند و ایلات کوچرو در ییلاق اطراق می کنند. صبحگاهی زیبا را با مردمان گله دار در کنار کاسه ، استخر درفک یا "یخچال" سر کردن خالی از لطف نیست و تجربه گونه دیگری از زندگی توام با سازگاری باطبیعت زیبا به دور ازرنگ و لعاب زندگی شهری است.
دربالای کوه درفک  واطراف آن چوپانان کلبه های ییلاقی خود را برپا کرده و زیبایی های قله درفک، درختان ایستاده در دور بر این کوه، چشمه ساران پر خروش و سکوت آب استخر طبیعی در این خطه از خاک برهسر، انسان را شیفته و مسحور خود می کند. چرای گله ها و رمه های دامداران که در دامنه سر سبز کوه درفک و اطراف در حال چرا هستند در هر سوی مراتع سرسبز توجه رهگذران و مسافران را به خود جلب می کند. اینجا می توان نفسی عمیق کشید و ریه ها را پر و خالی کرد از هوا و اکسیژنی که به صورت معجزه آسایی پاک و جادویی است.

76550952837682196002.jpg
این نکته بسیار مهم لازم به بیان است که؛ دامداران به دلیل مهارت در استفاده از منابع تجدید شونده و استفاده از مراتع، در تولید گوشت قرمز نقش بسزایی دارند و به دلیل وابستگی شدید اقتصاد گله داران به دام و وابستگی تولید در جامعه دامداری به مرتع، بیشترین خسارات در اثر حوادث غیرمترقبه از جمله خشکسالی را متحمل می شوند. و در آخر اینکه کوچ دامداران شاید یادآور آن باشد که این دنیا محلی برای قرار و بقا نیست و ...خوب بگذریم


بااینکه درباره ییلاق نشینان درفک سایت هابسیارنوشته اند واداب ،رسوم  وهنر آنان بیشماری ازآن مایه گرفته اند وبازهم آنچه نانوشته مانده بیش ازنوشته هاست وهمه آنچه که نوشته شده نیزدر دست نبوده یا منتشر نگردیده است درفک نام کوهی بلند بالایی است که درجنوب شرقی رودبار واقع گردیده که سرگذشتها وافسانه ها دردلش نهفته دارداین منظومه مشحون اززیبائی اندیشه وگفتار به نام نامی این کوه نگاشته شده است.ومتن را خلاصه کنم... این جا زادگاه ماست و این سر زمین را از صمیم قلب دوست میداریم و به وطن خود مجذوب وعشق می ورزیم.

مسیر های رفتن به قله درفک :


مسیر1:رستم آباد-چهارمحل-شهر بره سر-گلنگش-اربناب-قله درفک


مسیر2: رستم آباد _ توتکابن _ دشتویل _ دفراز _چیچال- قله درفک


مسیر 3 : سیاهکل _ دیلمان _ شاه شهیدان _ اربناب _ قله درفک

th.jpg

  دهنه یخچال درفک

2010-07-16_08.12.jpg103367_192.jpg

103370_803.jpg

 notepic_2011-12-29_5-2-20.jpg

تصاویر ازمنابع:سایت دیلمستان و سایت های دیگر

/ 0 نظر / 343 بازدید