درباره ما
علی اکبری لیاولی

راهنماي وبلاگ
سايتهاي کاربردي سايتهاي خبري سايتهاي استان گيلان
روستا گیاش نويسنده: علی اکبری لیاولی - شنبه ۱٦ اسفند ۱۳٩۳

روستای گیاش قدیم

هنگامی که ازجاده رستم آباد به سمت خورگام که می گذری،پیچ وخم های جاده آسفالته وسرسبزحشمت آباد شروع میشود. آنقدر می روی تا ابرها را پشت سرمی گذاری، گاهی اوقات آنقدرابرها به تو نزدیک می شوند که مسیر را گم می کنی. پیش از رسیدن به سرزمین سرسبز خورشید این ابرها هستند که به استقبالت می آیند. بر فراز جنگل های سبزو انبوهی که تمام کوههای این سرزمین را فتح کرده اند ، میرسی به ابتدای هر چه زیبایی است. سرزمین خورگام ، سرزمینی که همه آبادیهای آن کوهستانی و در بخشی از البرز غربی امتداد یافته است. تپه مارلیک گنجینه ای ارزنده از هنر وتمدن بشری را در طول قرنها در خود پنهان کرده است، در اصل تپه ای طبیعی و صخره ای که از سنگ های سولفات آهن تشکیل شده است واتاق خانه ها آرامگاه خصوصی فرمانروایان و شاهزادگان محلی بوده است.


در هزاره نخست پیش از میلاد ظروف مفرغی، سفالین، نقوشی از انسان، گیاهان و حیوانات و گاو کوهاندارو دستگاه پشم ریسی در این دیار ساخته شده، که به تدریج در دهه های اخیر کشف شده اند. خورشید نیز تا حد پرستش در سرزمین خورگام از اهمیت خوبی برخوردار بوده و نماد خورشید به شکل برنج های هندسی و تزیینی در اکثر ظروف و جام های فلزی به تصویر کشیده اند.

و اما مرکز زندگی گرمسیری عده ای از انسانهای بومی و نژاد اصیل که در آمل امروزی زندگی می کردند به نام قوم آماردها یا مردوئی ها شناخته می شدند و پیش از آمدن آریاییها به سرزمین ایران در جنوب دریای مازندران می زیستند که زندگی سردسیری آنان بخش خاوری کوه دال فک (آشیانه عقاب ) که به آن خورگام می گویند. مردم این دیار پیش از ورود اسلام به ایران و حتی پس از مدتها بعد از آن کیش مهر پرستی داشته اند. و زمانی نیز قلعه های این منطقه پایگاههای اسماعیلیه بوده است.

سرزمین خورگام به دلیل واقع شدن در کوهستانهای دیلمستان و نیز به دلیل شرایط منحصر به فرد  اقلیمی اش از دیرباز مهد تمدن گوناگون بوده که برخی از نشانه های نخستین تمدن های شهرنشینی و حتی فراتر از آن و برخی نشانه های انسانهای عصرحجر در جای جای این بخش نمایان است. از سنگ نگاره های آدمیان ماقبل تاریخ و نمادهای انسان گرفته تا تپه مارلیک و برج سنگی همه وهمه آینه هایی هستند که تمدن پیش از تاریخ ایران زمین را باز می تاباند. به همین خاطر نخستین تمدنها در شرق رودبار وحتی ارتفاعات آن و منطقه خورگام آغاز شد. سرزمین خورگام در مقاطع مختلف ، شرایط خاصی به خود دیده است. در سده هشتم ، خورگام ولایتی کوهستانی با هوای سرد بشمار می رفت . از غله بسیار، بز وگوسفند نیکو برخوردار بود و ساکنان آن نیز به شکار بز کوهی وقوچ می پرداختند و امرار معاش آنان به سادگی صورت می گرفت.