درباره ما
علی اکبری لیاولی

راهنماي وبلاگ
سايتهاي کاربردي سايتهاي خبري سايتهاي استان گيلان
ســـاحـــــل قو ی بـــــنــــــدر انزلی نويسنده: علی اکبری لیاولی - شنبه ٢٩ مهر ۱۳٩۱

بندری گمشده در مه

 

 

وارد تابلوی نقاشی می شویم. دنیای قصه ها نه، دقیقا تابلوی نقاشی. بندری در مه. بوی خزر می گیریم. در پرده نقره فام باران های انزلی. شولای مه می پوشانیم. بندر انزلی درست لحظه رسیدن است شاید هم لحظه کوچ کردن. نه پیش از آن، نه پس از آن. درست روی همین لحظه ثابت می شود جان می دهد وجان می ستاند. بندری گمشده در مه. کسی می رود. شاید هم کسی بیاید. موج بر صخره می کوبد آن زمان که کسی می رود. صخره ها را آرام می بوسد و می بوید آن گاه کسی رسیده باشد. اسکله، عشق است. تا روزگار بوده شاعر ساخته و هنرمند پرداخته است. در کار دل بوده تمام روزگاران. به انزلی که وارد می شویم راه را یکسره می کشانیم به اسکله انزلی شهر خوشبختی بوده است. نمی گویم الان هم هست. اما امیدوارم گذشته اش توشه آینده شود.
  


 همیشه گذشته یک شهر امروز و فردایش را می سازد. هرچند آنقدر از آن گذشته فاصله گرفته باشد که اثر آن کم باشد. هنوز هم آرزوهایش بزرگ است. از سمت رشت که وارد بندرانزلی شوی نخستین جایی که در چشمانت آرایش می گیرد، خانه های ساحلی است. خانه های ویلایی که شانه به شانه هم داده اند در یک صف منظم. سقف ها رنگ آمیزی شده اند. از جنس سفال. گوش که تیز می کنی صحبت باران سفال همیشه شنیدنی است. قصه دل می گوید. آشنا با زبان باران و سخاوت. سقف های سفالی صدای باران که می گیرند محال است هوای رفتن کنی. اینجا پنجره خانه ها راه به دریا دارد و صبح را با صدای مرغان دریایی آغاز می کنند. شب که آرام سر بر بالشی از پر می گذاری لالایی امواج دریاست که تو را به رویایی تو در تو و عمیق می کشاند. برای همین،صبح که از خواب برمی خیزی احساس می کنی که می توانی کوه را جابه جا کنی. شاید این سبک خوابیدن و بلند شدن یکی از آن دلایلی باشد که این شهر رویاهای بزرگی می سازد، خواب رویایی با صدای مرغان دریایی و لالایی امواج انزلی امروز برای بسیاری از شهروندان شهرهای دیگر کشور رویایی دست نیافتنی است. آرامش ساحل، شکوه دریا، گستردگی آسمان و بازی رنگ ها در ساعات مختلف روز و شب در آسمان اگر تابلویی نقاشی شده در گذشته های دور نیست پس چیست؟ بله در گذشته های دور، انزلی غبار بی تدبیری گرفته و نیلوفرهای مردابش آنقدر نامهربانی از زباله های صنعتی و شهری دیده اند که نفس شان به شماره افتاده است. جاده کنارگذار هم که می رود تا سرنوشتی همچون سرنوشت دریاچه ارومیه برای آن رقم بزند: یک مرگ تدریجی.
    
    ساحل قو


    انزلی ساحلی دارد به نام قو، بنابراین اینجا که گام برمی داری پلاژها و غذاخوری های تفکیک شده ای را می بینی که می توانی براساس زمانت از آنها استفاده کنی. نوار ساحلی انزلی به رغم همه زخم های کاری که خورده هنوز هم زیبایی خود را دارد. ساحلی برای این که تن به آب دهی یا به آفتاب. همپای ساحل، ردیف کشتی های رسیده آرام گرفته را از افقی دور به آسمان ابری انزلی می کشانیم. می رویم و می آییم. می آییم و می رویم. تماشای بازی امواج دریا از پشت پرده نقره ای باران و آوای خوش قطرات رقصان بر شیروانی ها لحظه بکری است که سینه سوخته ما سال هاست هوای آن را دارد. حالابوم نقاشی را بکشانید به آن رنگین کمان هفت رنگ بعد از این باران و آسمان را از درون چاله های شهر به تماشا بنشینید تا با ما هم حس شوید. بله چاله های شهر. مطمئن هستم الان چمدانتان را بسته اید و رو به سوی بندرانزلی آورده اید. ما کنار همین ساحل چشم به دریا داریم تا بیایید. دنبال کسی بگردید که مثل خودتان تشنه باران است. بندرانزلی بین شهرهای گیلان هم حس متفاوتی به آدم می دهد. دم غروبش را به تماشا بنشیند و به سایه خاکستری که روی شهر و همه کشتی های رنگ انداخته دقیق شوید. مرغان ماهی خواری که کم کم با غروب یک رنگ می شوند به سمت خورشید می روند و می آیند. تا آخرین لحظه ای که خورشید پشت مرداب گم می شود. آخرین حرف هایشان را هم توی گوش هم می گویند.
    بندر انزلی را که پرسه می زنی می توانی در یک روز ، چهار فصل را ببینی. افسانه نیست .گویی وارد تابلوی نقاشی شده ای. بعد چشم به اسکله می دوزی و مات بندرمی شوی. به تماشای آب هایی که دیگر سپید نیستندلحظه ای آرامش بخش و خلسه آور برای ساکنان شهرهای سیمانی و خانه های فراموشی. روز که می شود این لحظه های ناپیدا را می توان به دل کوچه باغ های شهر کشاند و با دوچرخه ای ساحل انزلی را دوره کرد. ما شب نشینی را به ساحلماسه ای شهر می کشانیم با عطر خوش دریا و صدای چوب هایی که می سوزد. سوسوی ستاره و چراغ های روشن کشتی ها می گوید زمان آن راز بزرگ فرارسیده است تا بگویم چرا بندرانزلی شهر آرزوهای بزرگ است؛ هرچند بی توجهی باعث شده افق آرزوهایشان ابری شده باشد. اما موقعیت انزلی و ورود و خروج کشتی های بزرگ و وقوع اتفاقاتی مهم باعث شده افق آرزوهای آنان هر روز گسترده تر از دیروز شود و آسمانشان بلندتر و نگاه ها بلندپروازتر. حتی آنجا که در سال 1805 میلادی روس ها بندر انزلی را به آتش می کشند. مگر نه این که اتفاقات بزرگ آدم ها را می سازد. بندرانزلی دروازه ایران به اروپا محسوب می شده است. شانه به شانه رشت جنگیده است. اعتقاد دارم تنها دوست بزرگ انسان را نمی سازد. دشمن هرچه بزرگ و قدرتمند، بیشتر ورزیده ات می کند. مشکلات هرچه کوه تر و بزرگ تر تو را آبدیده تر و قدرتمندتر می کند. برای همین است که انزلی را هم شهر نخستین ها می گویند. انزلی چی ها همه اتفاق هایی که به سویشان می آمد و همه جزر و مد های دریا را فرصت تعبیر کردند. شاید عصر که چای گرم می نوشیدی در هوای خنک شامگاهی در ساحل یا آنجا که به تماشای کار و تلاش ماهیگیران نشستی احساس کردی دلتنگی هایی دور و برت پرسه می زند وخود را به ساحل آرامش می کشاند از دوردست ها. البته دریا همان قدر که وسیع و دوست داشتنی و زیباست، مهیب و بی رحم و پرتلاطم نیز است. عصاره رویارویی صیاد و دریا، هنوز در خلق و خوی انزلی چی ها موج می زند. انزلی چی ها کمتر از گیلانی های دیگر می خندند. سخت دل می دهند و سخت تر دل می کنند. برای همین است که اگر خودشان هم رفته اند دلشان مانده است لب ساحل و چشم دوخته اند به کشتی که آنها را برگرداند.
    
    بازاری به طعم انار


    خود را به بازار می کشانیم. بوی نم می دهد. بوی جنگل باران خورده. همه چیزش بوی باران می دهد. حتی پرنده هایی که برای فروش گذاشتند. خود را مهمان انارهای سرخ شان می کنیم. همان وسط بازار. چه سری بود نمی دانستیم، بنابراین چاقوی بزرگی را از یکی از ماهی فروش ها که لهجه دریا دارد می گیریم و انار را چند قاچ می کنیم. دلمان می خواهد که مزه بندرانزلی را همین جا درست وسط بازار بچشیم. عجیب به دلمان می نشیند. میان خنده ها انار دانه دانه می شود و مرد انزلی چی لبخند روی لب هایشان می نشیند. از ماهی فروش آب می گیریم و دست هایمان را می شوییم. خودمان هم از این صحنه ای که ساخته ایم خنده مان می گیرد، اما جای همه شما خالی.
  بندر انزلی را که پرسه می زنی می توانی در یک روز ، چهار فصل را ببینی. افسانه نیست. گفتم که وارد تابلوی نقاشی شده ای. بعد چشم به اسکله می دوزی و مات بندرمی شوی. به تماشای آب هایی که دیگر سپید نیستند. تمام قد به تماشای کشتی های رنگارنگ بزرگ و کوچک می نشینی که سوت کشان از پشت پرده های مه بیرون می آیند. هم گام موج شکن ها می شوی و پیرمرد یکه با قایق به انتظار مسافر است، صدا می زنی. قایق را پیش پایت می کشاند و رو به سوی مرداب می نهی تا دیداری باشد با نیلوفرهای مرداب. مرد دریا زبان دریا را خوب می فهمد، تمام عمر با همین لهجه رویا ساخته و پرداخته است. اما ما فصلی آمدیم که مرداب نیلوفر نداشت و به تنهایی خو کرده بود. مردابی آرام و سربه زیر.در دل قایق چشم می گردانیم روی مرداب و نیلوفرهایی که نیست. مرد دریا می گوید: عکس نمی گیرید؟
   

لينک      نظرات ()      

آخرين مطالب
موضوعات
(٦۳) آهنگها (٤) استان 'گلستان (۱) استان خراسان رضوی (٢) استان خراسان شمالی (۳۱) استان آذربایجان (۱) استان آذربایجان شرقی (٤) استان آذربایجان غربی (٢) استان اردبیل (٧) استان اصفهان (۱) استان البرز (٤) استان بندرعباس (۱) استان بوشهر (۱) استان تهران (٢٦) استان تهران 1 (۱۱) استان خراسان رضوی (٤) استان خراسان شمالی (٢) استان خوزستان (٢) استان زنجان (۱٢) استان سمنان (۱) استان سیستان وبلوچستان (۱) استان شمال خراسان (۱۱) استان فارس (۸) استان قزوین (۱۳) استان قم (۳) استان گرگان (٥) استان گلستان (٢) استان گیلان (٦٧) استان گیلان1 (٧) استان لرستان (۱) استان مازندران (۸) استان همدان (۱) استان کردستان (٧) استان کرمان (۳) استان کرمانشاه (۱۱) استان یزد (٢) بخش خورگام (۸) بخش خورگام 1 (٢٥) بخش خورگام 2 (۳٦) بخش خورگام 3 (٢٦) بخش خورگام2 (٢٠) بخش رحمت آباد (۱٧) بخش عمارلو (۳٧) تاریخ ایران (۸) تاریخ ایران2 (۱٢) تاریخ ایران3 (٦) تاریخ ایران4 (٥) تاریخ ایران5 (٥٠) حیوانات (٢) داروهای گیاهی (۱۱) دیلمان (٢۱) دیلمان 1 (٦) رودبار (۸) رودبارجنوب (۱) روستاها (٤) روستاهاشگفت انگیز (٥) سوسف (٢٠) سوسف 1 (۱۳) سوسف1 (٩) شعر (۱٤) شعر1 (۱۳) شعر2 (۱۳) شعر3 (۱۱) شعر4 (۳٥) شگفت انگیزترین گلها (٢) شهرستان رودبار (۱٤) شهرستان رودبار 1 (۱۱) شهرستان رودبار1 (۳۳) عکس ها (٢۱) عکس ها2 (٩) عکس ها3 (۱٧) عکس ها4 (۱۳) عکسها 5 (٦٦) عکسها6 (۱٥) غذاها (٥) غذاها 1 (۸) فیلم (۱) ماه رمضان (۱٠) مذهبی (٩) مذهبی 1 (۱٠) مذهبی 2 (۱٥) مذهبی2 (۱) مذهبی3 (۱٠) مذهبی4 (۱٧) مذهبی5 (۳٠) کردهای کرمانج شمال خراسان (٤) کردهای کرمانج عمارلو (۱٢)
لينک دوستان
سرزمین آسمانی ما دیلمستان زیتون خبر شــهـرداری بـــــره ســــر سایت روستای دشتویل سایت گوفل خورگام پایگاه خبری هفـت شـــهر نـیـــوز شهرداری منجیل پایگاه خبری تحلیلی کلارنا آهنگ کرمانجی روستا لیاول سفلی روشنگر علیرضا دولتی دشتکان قلب سفیدرود ماهین نیوز خدمات کامپیوتری سهیل عمــــــــــارلـــــــــــــــو نــــــــــــوای رودبـــــــار روستاي زيباي خــــــــــرمكـــــــــوه بخش عـــــــــمارلـــــــــــو سرزمین مه و خورشید دهكده خاطرات(داماش) منجیل نیوز الله مزار کرد کرمانج زبان قوچان شارشار شهادت ســـــــرا خدایا به تو پناه میبرم امامزاده عباس (ع) چهارمحل روستای پاشاکی روستای حشمت آباد چمبل پاکده دوستانه روستای زیبای جـــو بـــــن روستای جوبن هفته نامه شکوفه های زیتون سرزمینی به نام طالکوه ازتبار یــــــــــــــــــــــاس کرمانج تاریخ کرد.هنرمندان موسیقی خراسان بــــاران بـــبـــار...کرمانج شیروان خورگام گیلان سایت تخصصی کردی کرمانجی پورتال خبری جوانرود هوال هیات محبّان الزهراءبسیج چهارمحل مشق شیدایی برارود روستای من چلکاسر دست نوشته ها یک خبرنگار بيــــــــــــــــان شاعر حسین تقدیسی روستای سیبن خورگام روستای انارک______ول بهشت کمشده لیاول میکال فریاد جام مارلیک روستای پاکده روستای نوده خورگام صدای پشتکلا جلیسه دهکد ه عشق راه ما انوش اکبـــــــــــــــری یه دهات داریم هیشکی نداره روستای برارود علي ولي الله كركان بندر انزلي سه رياس قاصدك هان چه خبر آوردي ؟ تاریخ ماتاریخ وتمدن ایران جهان باستان روستای صیقلده خورگام موسيقي نبض زندگي بره سر رودبار جعفرآبادخلخال (كرمانج) ما سه تا کردان شیراز كلبه تنهايي من روستاي پاكده دهياري معدن سنگرود شكوفه هاي گيلاس قوم بزرگ كرمانج روستای کوشک الموت سایت بهراه روستا ي شيركده زيباترين شعر بــاغــبــانــی ســــبـــز قوشخانه سرملی وچهابرمحل دانش پراکن (بزرگترین تارنگار دانشی پارسیان) قوچان روستای کلایه رودبار وبلاگ روستای ناش مجله خبری فارنک بیمه ملت نمایندگی۲۷۴۱- خدایا دوست دارم پایگاه فرهنگی مذهبی علویان شیرکده سمل قدیم (زندگی) روشن تر از خاموشی چراغی ندیدم وبسایت پیرکوه ققنوس روستاي دودر شهرستان سيربك رئین بجنورد خراسان شمالی روستاهای زیبای گیلان دوسالده خسته ازروزگار zerd welati min - زه رد وه لاتئ من : روستای زرد در استان خراسان شمالی قطره ای زاسمان چکیدبه زندگی آپلودسنتر فارس لرن http://textlink.ir عینک سه بعدی پیک8 سایت آپلود7 ابزار نمایش اسلایدر تصاویر کرم باله آ اطلس تاریخی ایران پیش ازاسلام پیکو فایل روستای نخودتپه همجوار کوه سهیل(سی ویل) موسیقی کرمانجی روستای چاپارخانه گیلان تاریخ گیلان ومازندران عشایر ، رنگواره های یک رنگ اخبار فناوري اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعي ادبيات جهان