درباره ما
علی اکبری لیاولی

راهنماي وبلاگ
سايتهاي کاربردي سايتهاي خبري سايتهاي استان گيلان
جاذبه های گردشگری شهر طالقان نويسنده: علی اکبری لیاولی - دوشنبه ۸ آبان ۱۳٩۱

چشمه هایی به گرمی آفتاب


انگار یادمان رفته است همین حوالی شهرمان تهران، دیاری است خوش آب و هوا، بدون بوق و کرنای گوشخراش این کلانشهر. درختانی بلند بالاو چشم اندازی غیرقابل وصف که تخیل و روح را اندکی شاعر می کند. راهی به سوی وادی آرامش. درست فکر کردید. تابلوی خیال انگیز ما هنوز چیزی کم دارد، رودی خروشان، پس آرام نگاهت را به شاهرود بینداز تا...
    اما باز هم هنوز چیزی کم است شاید بیشتر از یک چیز. چرا که درختان با سبز ماندن و قامت برافراشتن معنی می شوند، پرنده ها به بهانه آسمان آبی و کوه ها بههزار و یک دلیل دیگر. اما انسان... مانده که خود را دوباره و دیگر باره، معنا که نه، بلکه پیدا کند. گاه این رفتن به دشت و کوه بهانه ای است برای با خود بودن... بگذریم. حالاهمین پنجشنبه و جمعه اگر عزم سفر کردید، این بار طالقان را به شما پیشنهاد می کنیم. درست در 120 کیلومتری شمال غرب تهران. البرز تو را میزبان خواهد بود.   


 نمی دانم مسیر را چگونه پیموده اید، با دوستانتان گپ می زدید یا متحیر شاهکار طبیعت بودید یا شاید در خود خلوتی دیگر ساز کرده اید. به هر حال، اما اوج زیبایی درست در آخرین پیچ گردنه ابراهیم آباد پدیدار می شود؛ زیبایی ای که حاصل هماهنگی عناصر بی بدیل خلقت هستند. همه و همه در شکل گیری فرهنگ و باور مردمان نقشی ماندگار داشته اند. اینجا طالقان است با باورهایی سخت عمیق از دوران کهن. پی بردن به این باور و آیین کهن کار پیچیده ای است، اما برخی از آنها را می توان به مدد دانش باستان شناسی بازخواند. کشف پیکره های ساخته شده که حاوی مفاهیمی همچون قداست زمین، باروری و زایندگی هستند خود نشانی از تمدن و آیینی کهن در این دیارند.
    انگار با عبور از گردنه، دروازه ای جدید به سوی تمام زیبایی ها گشوده می شود.
    
    شاهرود، ترنم خوش لحظه ها


    ایرانی ها سخت به باغ و جویبار علاقه مندند. آن هم در حالی که صدای موزون پرنده ها در فضای آن پیچیده باشد. مسلما شما هم از آن دسته هستید. درمیان دره، شاهرگ حیاتی طالقان به نام شاهرود هنوز پرخروش است. اصلانمی توان طالقان را بدون شاهرود تصور کرد بجز کوه های عریان و برهوت! این سرچشمه حیات از کوهپایه های شرقی آغاز و با طولی نزدیک به 105 کیلومتر به سوی غرب رهسپار است. می رود تا همراه 15 رودخانه کوچک و بزرگ دیگر به قافله سپید رود برسد و پس از امتزاج با آب های قزل اوزن راهی دریای خزر شود و به غایت خود نایل آید؛ رودی که هر لحظه نو می شود و هر آیینه منادی تبلور تازهای از حیات است.


    لابد با این اوصاف حتما می خواهید دلی به آب بسپارید و روان خویش را برپیکره آن رها سازید؛ اما به شدت از این کار خودداری کنید. آب چنان خروشان و پر ابهام است که بجز اهالی محل کمتر کسی از ناشناخته های آن آگاه است. هر ساله هم تعدادی نابلد در این رود عصیانگر غرق می شوند. پس فعلابهتر است به دیدن جمالش و شنیدن آوازش بسنده کنید تا بعد.


    البته برای مهار این رود طغیانگر، سد مخزنی در طالقان با ظرفیت 220 میلیون متر مکعب ساخته شد که با وجود فواید وافرش به دلایلی همچون نبود اطمینان از وجود آثار باستانی پیش از آبگیری سد، خسرانی غیرقابل جبران برجای نهاد.


    حالاکه روان خویش را در طبیعت با صفای طالقان و در پای رشته کوه های طالقان روان ساختید، تن خویش را درچشمه های آب گرم جاری کنید تا اندکی از کسالت شهرنشینی فارغ شوید. رشته کوه البرز دارای چشمه های فراوان آب، آب معدنی و آب گرم است. مطمئنا از فواید چشمه های آب گرم زیاد خوانده اید و شنیده اید. مشهورترین این چشمه ها عبارتند از: آب گرم روستای گراب، آب گرم گنداب در روستای دهدر، آب گرم چاکسر در روستای هرنج،آب گرم سه کوهه روبه روی لمبران، آب گرم روستای خچیره و چشمه پرآب و سرد الرویا واقع در ارتفاع 3850 متری نوار کوه روستای تکیه ناوه. حال به واسطه موقعیت اسکان خویش می توانید نزدیکترین را انتخاب کنید و راهی شوید.
    البته اینها تنها نمونه ای از زیبایی های آبی طالقان است. به واسطه موقعیت کوهستانی طالقان و بارش نزولات آسمانی، آبشارهای متعدد فصلی و دائمی در انحناء و سینه کوه ها و دامنه ارتفاعات وجود دارد که خیره شدن در آن زیباترین ترانه های زندگی را در ذهن می سازد. آبشارهایی که بی تامل ترانه شکر را زمزمه می کنند. مشهورترین این آبشارها عبارتند از: آبشار کرکبود در شمال روستای کرکبود، آبشار شل بن در غرب روستای بزج، آبشار تره نو در جزینان دربند و آبشار آسکان در روستایی به همین نام، آبشار سفیدآب در جوار مزرعه و کوهی به همین نام که در غرب قله شاه البرز و آبشار سوهان در روستای سوهان واقع است.


    البته آبشارها در هر فصلی رنگ و نوایی دارند، بویژه در فصل زمستان که جلوه گر دیگری از زیبایی طبیعت هستند، چون در این فصل به دلیل سردی هوا، آب قندیل های یخ تشکیل می دهد و این خود سیاحتی در دنیای زیبای خیال است.
    
    حکایت عزیز و نگار


    عزیز و نگار آیا سنگ شده اند یا هر دو به شاهرود پیوسته اند که تا امروز جاودانه مانده اند؟! کسی بدرستی نمی داند و همین ابهام، لذت و شیرینی ماجرا را دو چندان می کند. شاید فارغ از این روایت ها سرنوشتی دیگر داشته اند.
    امروزه ماجرای این عشق بیشتر از هر عشق دیگری زبانزد است؛ عشقی که پیران با سوز دل می گویند و کودکان بی پیرایه در ناخودآگاه خویش ثبت و ضبط می کنند. هنوز در حافظه پیران طالقان می توان گوشه هایی از منظومه عاشقانه عزیز و نگار را جستجو کرد، اما این عشق تنها به طالقان محدود نیست، بلکه تا نواحی دوری از گیلان، تالش و مازندران به صورت موسیقی شبانی رواج دارد. با وجود این هنوز کسی بدرستی نمی داند چه بر سر این دو دلداده آمده است، چرا که در بیشتر روایت ها سرنوشت های متفاوتی برایشان رقم خورده است. در حقیقت عزیز و نگار، داستان 2 دلداده اردکانی است که قدمت آن به چند قرن می رسد. به باور بسیاری، باید داستان عشق عزیز و نگار را آخرین حلقه گمشده دلدادگی عاشقانی دانست که بارها در تاریخ ادبیات فارسی شاهد برخی از آنها بوده ایم.
    برنامه ریزی مناسب توسط مسوولان مربوط سرمایه گذاری لازم در حوزه های گردشگری ساخت و تجهیز امکانات رفاهی و تهیه نقشه جامع گردشگری منطقه می تواند از اقدامات اولیه برای توسعه طالقان باشدعزیز و نگار نیز چون بقیه عاشقان، پس از طی مرحله عشق زمینی چنان که عارفان بر آن قائلند به عشق آسمانی دست می یابند و جالب آن که در آن عاشق و معشوق به خیر و خوشی به هم می رسند و داستان به پایان می رسد، اما در باقی روایت ها شاهد غرق شدن آنها در شاهرود یا غیب شدنشان هستیم. در روایت دیگری هر دو سنگ می شوند. به هر حال آنها در میان این مردم هنوز جاودان زندگی می کنند.
    
    در اعماق غارها


    هنوز هم غارها برای انسان های هر نسلی حاوی رازهایی هستند که انسان جستجوگر به زعم و توان خویش در ذهن معنی می کند. این دیار پر از این رازهاست و هر گردشگر با چشم های کنجکاو خویش پای به درون آن می نهد و با تامل از آن خارج می شود. انگار آدمی بار دیگر به فکر انسان نخستین فرو می رود و به چگونگی زندگی و تعامل آنها با طبیعت می اندیشد. طالقان از این دست غارها فراوان دارد پس وقت تلف نکنید و بی درنگ داخل شوید. از مهم ترین غارهای منطقه می توان به غار بزج اشاره کرد. این غار در روستای بزج طالقان واقع شده و در گذشته، از آن به عنوان پناهگاه استفاده شده است. آثاری از کارهای دستی و محل دروازه و دید بانی و همچنین نشیمنگاه در آن مشاهده می شود. طول این غار 25متر است.


    غار دیگر در این منطقه غار کله سنگ است در کوهی به همین نام که در نزدیکی قریه سوهان و قریه آرتون واقع شده، اما برای ورود به آن باید اندکی محتاط بود، چرا که دهانه غار بسیار تنگ است. پس از پیشروی در غار، دهانه چاهی به عمق 4 متر نمودار می شود که باید به کمک طناب از آن پایین رفت و در آنجا محوطه بزرگی دیده می شود که تعداد زیادی اسکلت انسان روی هم انباشته شده است. درون این غار، منابع آب های زیرزمینی دیده می شود و از سنگ چینی های دستی درون غار استنباط می شود که سابقا عده زیادی درون این غار می زیسته اند. هنوز غارهای زیادی باقی مانده اند که اگر شما همچنان علاقه مندید می توانید به داخل آنها سرک بکشید مثل غار دهدر، غار دنبلید، غار گراب، غار جزینان، غار ویران گلیرد در3 طبقه، غار قلعه ارژنگ میناوند، غار لهران و...


    ناگفته پیداست که غارها هم به نوبه خود حفاظت و مراقبت ویژه ای نیاز دارند، چرا که همواره چنین مکان هایی یکی از مهم ترین مراکز مطالعاتی باستان شناسان و مورخان بوده است. یکی از این غارها که کمتر مورد توجه قرار گرفته است غار مرغ بند در شمال روستای ناریان است. به باور بسیاری از کارشناسان این امکان وجود دارد که غارهای موجود در طالقان شاید مراکز زندگی و گذر انسان های عصر برون سنگی باشد.
    جدای از غارها، مکان های دیگری وجود دارند که دیدنشان خالی از لطف نیست. شاید حتی کمی هم بیشتر از غارها مرموز باشند مثل دخمه ها! درست حدس زدید در اینجا 2 دخمه وجود دارد که دیدنشان را به شما پیشنهاد می کنیم. نخست دخمه باستانی خلی زر که در مزرعه ای به همین نام در روستای ورکش قرار دارد و دارای اتاق ها و محل نشیمن است. دیگری دخمه باستانی بادامستان است که در جوار امامزاده یوسف، روبه روی روستای وشته قرار گرفته و حدود 10 اتاق دارد. بهتر است هر آنچه در این لحظه به ذهنتان می رسد ثبت کنید شاید برای شما الهام بخش ایده های جدیدی باشد.
    
    در بیت بزرگان


    هر کس که اندکی در احوال مشاهیر نظر افکنده باشد، بدون شک بزرگانی همچون دکتر حشمت، یار میرزا کوچک خان جنگلی، مرحوم آیت الله طالقانی و جلال آل احمد را بخوبی می شناسد، چرا که همگی آنها به سهم خود برگ های مهمی از تاریخ ایران ما هستند. سید محمود طالقانی در 15 اسفند 1290 شمسی در روستای گلیرد طالقان به دنیا آمد. وی ابتدا در طالقان و سپس درقم به تحصیل علم پرداخت و برای ادامه تحصیل راهی شهرهای دیگر شد. منزل این مبارز سیاسی معاصر در همان روستا قرار دارد که می توانید از آن دیدن کنید. دکتر حشمت طالقانی هم که به عنوان مغز متفکر جنگلی ها شناخته شده و همگی از او بسیار شنیده اید و فیلم ها دیده اید؛ اما علاوه بر این سه راد مرد، بزرگان دیگری در این دیار خوش درخشیده اند که می توان از دکتر مهدی قدسی، شیخ عبدالمجید یا درویش خان اول، صنیع همایون مرجانی هنرمند نقاش و قلمدان ساز معروف دوره قاجاریه، درویش خان دوم، سیدمحی الدین علوی طالقانی حکیم و ادیب طالقانی، دکتر یحیی پویا، غلامحسین امیرخانی و...نام برد.
    
    طالقان نه یک دنیا


    انگار هر چه بیشتر می مانی یا می خواهی بدانی زمان برای دیدن آنها کم خواهید آورد. در هر گوشه و کوی و کوهسار طالقان گنجینه ای نهفته است که ادراک آن بصیرتی می طلبد، البته برای یک گردشگر حرفه ای که می خواهد شناخت نسبی از منطقه به دست آورد حضور یک راهنمای خبره الزامی است؛ هر چند در یک سفر کوتاه نمی توان از همه اماکن بخوبی دیدن کرد، اما از بناهای دیگری که در گذر زمان و از بلایای طبیعی به سلامت گذر کرده است می توان به برخی قلعه ها، امامزاده ها، مقابر، حمام ها و آسیاب های آبی همچون ارژنگ قلعه در میناوند، قلعه منصور و قلعه کیقباد در شمال هرنج، قلعه دختر در گنه ده، قلعه پراچان و قلعه فاتیس، امامزاده هارون در جوستان، شاه محمد حنیفه در کرکبود، امامزاده زکریا در میراش، امامزاده ابراهیم در تکیه ناوه و نیز امامزاده های روستاهای سیدآباد، اورازان، کش، کشه رود، کلاه رود، اسفاران، خجیره، بقعه میر در وشته و مقابر پیران در میزان، مهران،گنه ده و آوانگ، بقایای آسیاب های آبی در برخی روستاها و نیز آثار نهر بزرگ انتقال آب از طالقان به قزوین در امتداد قله های رشته کوه های جنوبی طالقان اشاره کرد.
    
    شیرین و تلخ

 


    اکنون در مورد جاذبه ها و ارزش گردشگری منطقه طالقان به طور نسبی به ظرفیت های بالقوه آن پی برده اید. طالقان دیاری است با پیشینه تاریخی غنی که در هر گوشه و کنار آن، آثار و محوطه های باستانی به همراه موسیقی و فولکلور غنی باقی مانده است. کافی است بدانید تا به حال حدود 30 اثر در این منطقه، جزو آثار ملی به ثبت رسیده است. وجود این عناصر در کنار طبیعت کوهستانی، خوش آب و هوا و رودخانه ای بزرگ می تواند به عنوان یک ارزش و ثروت ملی محسوب شود؛ اما با وجود این به دلیل عدم سرمایه گذاری مناسب همچون یک اقامتگاه مناسب برای گردشگران،عدم مراقبت از محیط زیست و... پیامدهایی را در پی داشته که جبران آن نیازمند هزینه ای بیشتر و زمانی طولانی تر خواهد بود. امروزه مردمان محلی با وجود مهمان نوازیشان، از آلودگی محیط زندگی شان توسط شهرنشینان دل چندان خوشی ندارند.


    برنامه ریزی مناسب توسط مسوولان مربوط، سرمایه گذاری لازم در حوزه های گردشگری، ساخت و تجهیز امکانات رفاهی و تهیه نقشه جامع گردشگری منطقه می تواند از اقدامات اولیه این مکان باشد. علاوه بر آن انجام مطالعات باستان شناسی، حفظ حریم زندگی اهل محل، قانونمند شدن ساخت و سازها از دیگر مواردی است که اهتمام به آنها ضروری به نظر می رسد. در برخی موارد با روی آوردن شهرنشینان و خرید زمین کشاورزی برای ساختن ویلاعلاوه بر افزایش قیمت بی رویه زمین موجب افزایش مهاجرت اهالی منطقه به شهرها شده است؛ سرزمینی سبز برای جستن و یافتنی دوباره؛ سفری به سوی خویشتن... اینجا طالقان است.


    
    
منبع:ویرایش از روزنامه جام جم، شماره 2669 به تاریخ 4/7/88، صفحه 14

لينک      نظرات ()      

آخرين مطالب
موضوعات
(٦۳) آهنگها (٤) استان 'گلستان (۱) استان خراسان رضوی (٢) استان خراسان شمالی (۳۱) استان آذربایجان (۱) استان آذربایجان شرقی (٤) استان آذربایجان غربی (٢) استان اردبیل (٧) استان اصفهان (۱) استان البرز (٤) استان بندرعباس (۱) استان بوشهر (۱) استان تهران (٢٦) استان تهران 1 (۱۱) استان خراسان رضوی (٤) استان خراسان شمالی (٢) استان خوزستان (٢) استان زنجان (۱٢) استان سمنان (۱) استان سیستان وبلوچستان (۱) استان شمال خراسان (۱۱) استان فارس (۸) استان قزوین (۱۳) استان قم (۳) استان گرگان (٥) استان گلستان (٢) استان گیلان (٦٧) استان گیلان1 (٧) استان لرستان (۱) استان مازندران (۸) استان همدان (۱) استان کردستان (٧) استان کرمان (۳) استان کرمانشاه (۱۱) استان یزد (٢) بخش خورگام (۸) بخش خورگام 1 (٢٥) بخش خورگام 2 (۳٦) بخش خورگام 3 (٢٦) بخش خورگام2 (٢٠) بخش رحمت آباد (۱٧) بخش عمارلو (۳٧) تاریخ ایران (۸) تاریخ ایران2 (۱٢) تاریخ ایران3 (٦) تاریخ ایران4 (٥) تاریخ ایران5 (٥٠) حیوانات (٢) داروهای گیاهی (۱۱) دیلمان (٢۱) دیلمان 1 (٦) رودبار (۸) رودبارجنوب (۱) روستاها (٤) روستاهاشگفت انگیز (٥) سوسف (٢٠) سوسف 1 (۱۳) سوسف1 (٩) شعر (۱٤) شعر1 (۱۳) شعر2 (۱۳) شعر3 (۱۱) شعر4 (۳٥) شگفت انگیزترین گلها (٢) شهرستان رودبار (۱٤) شهرستان رودبار 1 (۱۱) شهرستان رودبار1 (۳۳) عکس ها (٢۱) عکس ها2 (٩) عکس ها3 (۱٧) عکس ها4 (۱۳) عکسها 5 (٦٦) عکسها6 (۱٥) غذاها (٥) غذاها 1 (۸) فیلم (۱) ماه رمضان (۱٠) مذهبی (٩) مذهبی 1 (۱٠) مذهبی 2 (۱٥) مذهبی2 (۱) مذهبی3 (۱٠) مذهبی4 (۱٧) مذهبی5 (۳٠) کردهای کرمانج شمال خراسان (٤) کردهای کرمانج عمارلو (۱٢)
لينک دوستان
سرزمین آسمانی ما دیلمستان زیتون خبر شــهـرداری بـــــره ســــر سایت روستای دشتویل سایت گوفل خورگام پایگاه خبری هفـت شـــهر نـیـــوز شهرداری منجیل پایگاه خبری تحلیلی کلارنا آهنگ کرمانجی روستا لیاول سفلی روشنگر علیرضا دولتی دشتکان قلب سفیدرود ماهین نیوز خدمات کامپیوتری سهیل عمــــــــــارلـــــــــــــــو نــــــــــــوای رودبـــــــار روستاي زيباي خــــــــــرمكـــــــــوه بخش عـــــــــمارلـــــــــــو سرزمین مه و خورشید دهكده خاطرات(داماش) منجیل نیوز الله مزار کرد کرمانج زبان قوچان شارشار شهادت ســـــــرا خدایا به تو پناه میبرم امامزاده عباس (ع) چهارمحل روستای پاشاکی روستای حشمت آباد چمبل پاکده دوستانه روستای زیبای جـــو بـــــن روستای جوبن هفته نامه شکوفه های زیتون سرزمینی به نام طالکوه ازتبار یــــــــــــــــــــــاس کرمانج تاریخ کرد.هنرمندان موسیقی خراسان بــــاران بـــبـــار...کرمانج شیروان خورگام گیلان سایت تخصصی کردی کرمانجی پورتال خبری جوانرود هوال هیات محبّان الزهراءبسیج چهارمحل مشق شیدایی برارود روستای من چلکاسر دست نوشته ها یک خبرنگار بيــــــــــــــــان شاعر حسین تقدیسی روستای سیبن خورگام روستای انارک______ول بهشت کمشده لیاول میکال فریاد جام مارلیک روستای پاکده روستای نوده خورگام صدای پشتکلا جلیسه دهکد ه عشق راه ما انوش اکبـــــــــــــــری یه دهات داریم هیشکی نداره روستای برارود علي ولي الله كركان بندر انزلي سه رياس قاصدك هان چه خبر آوردي ؟ تاریخ ماتاریخ وتمدن ایران جهان باستان روستای صیقلده خورگام موسيقي نبض زندگي بره سر رودبار جعفرآبادخلخال (كرمانج) ما سه تا کردان شیراز كلبه تنهايي من روستاي پاكده دهياري معدن سنگرود شكوفه هاي گيلاس قوم بزرگ كرمانج روستای کوشک الموت سایت بهراه روستا ي شيركده زيباترين شعر بــاغــبــانــی ســــبـــز قوشخانه سرملی وچهابرمحل دانش پراکن (بزرگترین تارنگار دانشی پارسیان) قوچان روستای کلایه رودبار وبلاگ روستای ناش مجله خبری فارنک بیمه ملت نمایندگی۲۷۴۱- خدایا دوست دارم پایگاه فرهنگی مذهبی علویان شیرکده سمل قدیم (زندگی) روشن تر از خاموشی چراغی ندیدم وبسایت پیرکوه ققنوس روستاي دودر شهرستان سيربك رئین بجنورد خراسان شمالی روستاهای زیبای گیلان دوسالده خسته ازروزگار zerd welati min - زه رد وه لاتئ من : روستای زرد در استان خراسان شمالی قطره ای زاسمان چکیدبه زندگی آپلودسنتر فارس لرن http://textlink.ir عینک سه بعدی پیک8 سایت آپلود7 ابزار نمایش اسلایدر تصاویر کرم باله آ اطلس تاریخی ایران پیش ازاسلام پیکو فایل روستای نخودتپه همجوار کوه سهیل(سی ویل) موسیقی کرمانجی روستای چاپارخانه گیلان تاریخ گیلان ومازندران عشایر ، رنگواره های یک رنگ اخبار فناوري اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعي ادبيات جهان