درباره ما
علی اکبری لیاولی

راهنماي وبلاگ
سايتهاي کاربردي سايتهاي خبري سايتهاي استان گيلان
روستا شیـرکـــــــده خورگام نويسنده: علی اکبری لیاولی - یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱

جاهای زیبا ودیدنی روستای شیرکده

دلت میخواهد تمام راه را پیاده بروی ، گاهی می بایستی این همه زیبایی را درخودت جا دهی میشود کوهها ،آبشار ،جنگل وتمام سبزینه کوهستان رادراین تن خسته و رنجور هضم کرد و جای داد. می گویند اینجا شگفت انگیزترین روستای منطقه خورگام است و این شگفتی بزرگترین وسوسه ای بود تا ما خویش را دریک راه سحرآمیز بیابیم یا شاید آنجارا گم کنیم و چه گم شدن لذت بخشی!!!

 


در ابتدای بخش خورگام و ورودی روستای حشمت آباد جاده ای به سمت راست وجود دارد که عبور از داخل جنگل و پیمودن مسافت 1 کیلو متری به روستای ویشان میرسی و بعد روستای شیرکده پدیدار میگردد. این روستا  از شرق به مراتع وسبز زارها واز جنوب به ییلاقها وجنگلهای راش وهمچنین از شمال به روستای چمل قدیم و از شمال غرب به روستای ویشان واز غرب به جنگل محدود میشود.(اراضی این آبادی در ارتفاع 1700 متراز سطح دریا  بالاتر واقع گردیده است.


 

شیرکده در ابتدا یک واژه بود . واژه ای که درباره آن ساعت ها می توان شنید ونوشت و بسیاری هم درمعانی آن سخن ها گفته اند که ما از این همه می گذریم ودوباره به سایه سار درختان و جاده پرفراز و نشیب آن خواهیم گذشت. پس از عبور از جنگل وکوهها درآغوش کوهستان نگینی سرسبز می بینی سرشار از طراوت زندگی ، بکر، حاصلخیز که روح را پر میکند از انرژی . دامنه کوه و تپه روستا را در آغوش خویش جای داده اند.

ابهتی وصف ناپذیر دارد واستواری کوهها مردمان را سخت کوش کرده چرا که آنها نیز همچون کوه پرصلابت و صبورندهنگام زمستان محافل مهمانی برپا می شد ودرآن جز صمیمیت و نقل وقول زیبا و دلنشین چیزی نمی توان یافت . اهالی این دیار از جنس مهربانی اندوبه تمام معنی نور در چشمانشان می درخشد مردم این سامان گنجینه ای از فولکلور ناب و مثل های پر معنی اند . باید نشست و شنید باید دل وجان داد به آن تاریخ دوران کهن !!!

راستی یادم رفته که بگویم شیرکده یکی از روستاهای شهرستان رودبار زیتون است که در بخش خورگام ودر قدیم جزء دیلمان بوده است. می گویند این روستا قدمتی چند هزار ساله دارد و ساکنان اولیه آن قومی بنام آمارد وهمین طور نقل شده است. در ادوار گذشته این روستا محله هایی با اسامی کرد محله و شیخ محله داشت که شیخها به زبان دیلمی وکردهای مهاجربالهجه شیرین کرمانجی صحبت میکنندواما در باب وجه تسمیه آنها نظرهای مختلفی بیان میشد. بگذریم... حالا دیگر سنگ، گل و چوب که از مصالح اساسی در ساخت خانه ها بودند جایشان را به سیمان ، آجر وآهن داده اند و دل آدمی از این جایگزینی می گیرد.

 کوههای بلند و جنگلی پیرامون این روستا با خانه های متمرکزو بیشتر دو طبقه چیدمانی برای یک تابلو خوش آب و رنگ هستند که تمام مکاتب هنری از توصیف زیبایی آن عاجز می مانند. حالا وسط این تابلو خطی آبی بکشید که یک دم سر ایستادن ندارد به آن آبشار ( آب تاجانی) می گویند.این آبادی به سبب قرار گرفتن درارتفاع بالاموجب شده که کوه درفک ازحد فاصل دورخودنمایی میکند

این آب خروشان از دل صخره وکوههای بالادست سرچشمه میگیرد و به خاطر سرسبز بودن درست به همین دلیل مشاغل دامداری و کشاورزی در اینجا رونق بسیار خوبی داشتندوازغلات آن چه بگویم که لوبیاآن درمنطقه ازمعروفیت خوبی برخورداراست.

 وامامردمان این آبادی خیلی اصیل اند وبیشتر بانوان این وادی از لباسهای محلی همچون " تومان " که نوعی دامن چین دار است و پیرهن که پیراهنی بلند و رنگارنگ به نقش گل استفاده می کنند و مندیل هم پوششی روی سرشان می باشد .

اهالی روستا یا مسافرانی که اهل نیازند در گوشه دیگری از این آبادی رو به سوی امامزاده حمزه و موسی (ع) می آورند . امامزاده که در 500 متری روستا زیرآسمون نیلگون آرمیده است این بقعه دو شخص نیک اندیش از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بوده که جان خود را از دست دشمنان رهانیده و به این مکان کوچ کرده اند. این سادات درهمان جا رخت از هستی بربسته وبه دیدار معبود شتافته اند.

 حدود نه قرن تا حالا اهالی آیینه دل راز خویش را در این مکان نجوا می کنند و در ادوار گذشته این بقعه متبرکه سردخانه هم داشته است و چند دهه هم میشود که این حرم با یاری اهالی و همدلی دیگر زوار و خیرین بازسازی شده است و اما به غیر از این آرامگاه ، مسجد قدیمی و چشمه و ییلاق ها ی ( زرکابند ، دل تاوی) نیز دیگر مکانهای تاریخی وگردشگری این روستا هستند. مرقد مطهر امامزادگان حمزه و موسی در قسمت شرقی روستا واقع گردیده که زیارتگاه روستاهای ویشان ، برارود می باشد و همچنین مراسمات مذهبی روستا نیز درکنار حرم مطهر امام زاده برگذار میگردد.

 در سرزمین دیلمان و مناطق خورگام کسانی که متولی امامزاده یا خادم مساجد بودند به آنها شیخ میگفتند منجمله از این شیخ ها شخصی به اسم شیخ میرزا بابا بود این مرحوم والا مقام از بزرگان طایفه شیخ ها وجداعلا کاظمی های محل بوده است که در دوران احمد شاه می زیسته که از این شخص روایت است که بنده حقیر درتمام طول عمر مشغول عبادت و خدام بقعه و مسجد محل بودم ودر نوحه سرایی و مطالعه کتب سماوی تبحر زیادی داشته اند و ایشان اشاره به ظهور منجی آخرالزمان از نسل پیامبر (ص) و پیروی از 124 هزار پیامبر که در کتب ادیان الهی آمده از نکات قابل توجه ایشان بوده است این شخص مردی مومن، متدین و جلیل القدر بوده که اشخاص هر سوال شرعی داشتند از ایشان می پرسیدند و جواب آنها را به طور واضح می دادند

ولی حتماً باید سراغ آن قبرش را بگیری که قبر معمولی و سنگ رویش از جنس مرمر است که در کف ایوان بقعه رو به قبله آرمیده است. همه چیز امام زاده معمولی است و نمای ساختمان هم  ساده وچند سالی میشود درستش کرده اند

این روستا در بیشتر زمانها زیر پوشش از مه قرار گرفته و از نظر طبیعی دره ها و کوهپایه ای آن پوشیده از گلها و گیاهان جنگلی و مرتعی است. و قسمت جنوبی روستا راهی به سمت ییلاق زیبا و بکر برگ سر ، سلکنار، کاکو و....منتهی میشود.

 براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن روستای شیرکده دارای 59 خانوار و جمعیتی در حدود 242 نفر بوده است درضمن میوه هایی مانند گردو ، سیب ، به و گلابی خوان نعمت آبادی بودند . زنبورداری هم رایج بود و عسلش شیرین و شهره این دیار بوده و علاوه بر اینها هنرهای دیگری هم داشتند که ره آوردی زیبنده برای مسافران تازه وارد بوده است . در  ازمنه کهن یکی ازچند دژقوم آمارد هم گفته میشد .

 بهار و تابستانی معتدل و مطبوع دارد که می توان رفت و رها شد در زیبایی و طراوت سحرانگیزش .....  وبا توجه به ارتفاع بالا, پاییزی سرد و برف سنگین، زمستان سختی را به همراه دارد که این امر سفر به این روستا را دشوار خواهد کرد حتی گاهی اوقات کولاک و بوران نفس جاده را هم بند می آورد. شیرکده به عنوان یک دهکده توریستی و هدف گردشگری در بخش خورگام می باشد که هرسال میزبان چند صد نفر از طبیعت دوستان است اما نسبت به زیبایی و بکر بودن آن ، این آمار در انتظار اضافه شدن است.

           چشمه محله بالا(محله شیخ ها) مناظر زیبای ودیدنی روستای شیرکده

 جاده  بسمت امامزاده

 

 منبع:چندتا عکس برگرفته ازروستای شیرکده

لينک      نظرات ()      

آخرين مطالب
موضوعات
(٦۳) آهنگها (٤) استان 'گلستان (۱) استان خراسان رضوی (٢) استان خراسان شمالی (۳۱) استان آذربایجان (۱) استان آذربایجان شرقی (٤) استان آذربایجان غربی (٢) استان اردبیل (٧) استان اصفهان (۱) استان البرز (٤) استان بندرعباس (۱) استان بوشهر (۱) استان تهران (٢٦) استان تهران 1 (۱۱) استان خراسان رضوی (٤) استان خراسان شمالی (٢) استان خوزستان (٢) استان زنجان (۱٢) استان سمنان (۱) استان سیستان وبلوچستان (۱) استان شمال خراسان (۱۱) استان فارس (۸) استان قزوین (۱۳) استان قم (۳) استان گرگان (٥) استان گلستان (٢) استان گیلان (٦٧) استان گیلان1 (٧) استان لرستان (۱) استان مازندران (۸) استان همدان (۱) استان کردستان (٧) استان کرمان (۳) استان کرمانشاه (۱۱) استان یزد (٢) بخش خورگام (۸) بخش خورگام 1 (٢٥) بخش خورگام 2 (۳٦) بخش خورگام 3 (٢٦) بخش خورگام2 (٢٠) بخش رحمت آباد (۱٧) بخش عمارلو (۳٧) تاریخ ایران (۸) تاریخ ایران2 (۱٢) تاریخ ایران3 (٦) تاریخ ایران4 (٥) تاریخ ایران5 (٥٠) حیوانات (٢) داروهای گیاهی (۱۱) دیلمان (٢۱) دیلمان 1 (٦) رودبار (۸) رودبارجنوب (۱) روستاها (٤) روستاهاشگفت انگیز (٥) سوسف (٢٠) سوسف 1 (۱۳) سوسف1 (٩) شعر (۱٤) شعر1 (۱۳) شعر2 (۱۳) شعر3 (۱۱) شعر4 (۳٥) شگفت انگیزترین گلها (٢) شهرستان رودبار (۱٤) شهرستان رودبار 1 (۱۱) شهرستان رودبار1 (۳۳) عکس ها (٢۱) عکس ها2 (٩) عکس ها3 (۱٧) عکس ها4 (۱۳) عکسها 5 (٦٦) عکسها6 (۱٥) غذاها (٥) غذاها 1 (۸) فیلم (۱) ماه رمضان (۱٠) مذهبی (٩) مذهبی 1 (۱٠) مذهبی 2 (۱٥) مذهبی2 (۱) مذهبی3 (۱٠) مذهبی4 (۱٧) مذهبی5 (۳٠) کردهای کرمانج شمال خراسان (٤) کردهای کرمانج عمارلو (۱٢)
لينک دوستان
سرزمین آسمانی ما دیلمستان زیتون خبر شــهـرداری بـــــره ســــر سایت روستای دشتویل سایت گوفل خورگام پایگاه خبری هفـت شـــهر نـیـــوز شهرداری منجیل پایگاه خبری تحلیلی کلارنا آهنگ کرمانجی روستا لیاول سفلی روشنگر علیرضا دولتی دشتکان قلب سفیدرود ماهین نیوز خدمات کامپیوتری سهیل عمــــــــــارلـــــــــــــــو نــــــــــــوای رودبـــــــار روستاي زيباي خــــــــــرمكـــــــــوه بخش عـــــــــمارلـــــــــــو سرزمین مه و خورشید دهكده خاطرات(داماش) منجیل نیوز الله مزار کرد کرمانج زبان قوچان شارشار شهادت ســـــــرا خدایا به تو پناه میبرم امامزاده عباس (ع) چهارمحل روستای پاشاکی روستای حشمت آباد چمبل پاکده دوستانه روستای زیبای جـــو بـــــن روستای جوبن هفته نامه شکوفه های زیتون سرزمینی به نام طالکوه ازتبار یــــــــــــــــــــــاس کرمانج تاریخ کرد.هنرمندان موسیقی خراسان بــــاران بـــبـــار...کرمانج شیروان خورگام گیلان سایت تخصصی کردی کرمانجی پورتال خبری جوانرود هوال هیات محبّان الزهراءبسیج چهارمحل مشق شیدایی برارود روستای من چلکاسر دست نوشته ها یک خبرنگار بيــــــــــــــــان شاعر حسین تقدیسی روستای سیبن خورگام روستای انارک______ول بهشت کمشده لیاول میکال فریاد جام مارلیک روستای پاکده روستای نوده خورگام صدای پشتکلا جلیسه دهکد ه عشق راه ما انوش اکبـــــــــــــــری یه دهات داریم هیشکی نداره روستای برارود علي ولي الله كركان بندر انزلي سه رياس قاصدك هان چه خبر آوردي ؟ تاریخ ماتاریخ وتمدن ایران جهان باستان روستای صیقلده خورگام موسيقي نبض زندگي بره سر رودبار جعفرآبادخلخال (كرمانج) ما سه تا کردان شیراز كلبه تنهايي من روستاي پاكده دهياري معدن سنگرود شكوفه هاي گيلاس قوم بزرگ كرمانج روستای کوشک الموت سایت بهراه روستا ي شيركده زيباترين شعر بــاغــبــانــی ســــبـــز قوشخانه سرملی وچهابرمحل دانش پراکن (بزرگترین تارنگار دانشی پارسیان) قوچان روستای کلایه رودبار وبلاگ روستای ناش مجله خبری فارنک بیمه ملت نمایندگی۲۷۴۱- خدایا دوست دارم پایگاه فرهنگی مذهبی علویان شیرکده سمل قدیم (زندگی) روشن تر از خاموشی چراغی ندیدم وبسایت پیرکوه ققنوس روستاي دودر شهرستان سيربك رئین بجنورد خراسان شمالی روستاهای زیبای گیلان دوسالده خسته ازروزگار zerd welati min - زه رد وه لاتئ من : روستای زرد در استان خراسان شمالی قطره ای زاسمان چکیدبه زندگی آپلودسنتر فارس لرن http://textlink.ir عینک سه بعدی پیک8 سایت آپلود7 ابزار نمایش اسلایدر تصاویر کرم باله آ اطلس تاریخی ایران پیش ازاسلام پیکو فایل روستای نخودتپه همجوار کوه سهیل(سی ویل) موسیقی کرمانجی روستای چاپارخانه گیلان تاریخ گیلان ومازندران عشایر ، رنگواره های یک رنگ اخبار فناوري اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعي ادبيات جهان