درباره ما
علی اکبری لیاولی

راهنماي وبلاگ
سايتهاي کاربردي سايتهاي خبري سايتهاي استان گيلان
جاهای تاریخی شهر قــــــــزویـــــــن نويسنده: علی اکبری لیاولی - چهارشنبه ۱٢ مهر ۱۳٩۱
  مشهورترین آثار دیدنی شهر قزوین «حمام قجر» است
 
در شهر قزوین از هر شهروندی که نشانی یک اثر تاریخی را بگیری پیش از هر جا تو را به «حمام قجر» راهنمایی می‌کنند، این حمام یکی از مشهورترین آثار دیدنی شهر است که در حال حاضر به عنوان موزه مردم‌شناسی از آن استفاده می‌شود، در حالی که راهی چهارراه نادری یا همان سبزه‌میدان و سپس خیابان عبیدزاکانی می‌شوی تا به گرمابه قجری برسی، بناهای تاریخی زیادی در بین راه تو را وسوسه دیدن خود خواهند کرد. به قول خود قزوینی‌ها این شهر یک اصفهان کوچک است.

شاید هرگز شاه عباس دوم صفوی تصور نمی‌کرد، بنایی که به امر او و به دست «امیر گونه خان قاجار» ساخته شد چنین پایدار بماند و شهره شهر و روزگاری نمایانگر فرهنگ مردم شود. وقتی به در اصلی گرمابه که در ضلع جنوبی قرار دارد، می‌رسی باید چند پله به صورت مارپیچ به سمت پایین بروید.

 


گرمابه قجری یا همان موزه مردم‌شناسی، دارای بخش‌های مختلفی همچون سربینه، میاندر، خزینه، چال حوض، آب انبار و گرمخانه بوده که اینک به 3 بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل تقسیم شده است. هنگام ورود به گرمابه یک حوض فیروزه‌ای زیبا خودنمایی می‌کند.

موزه قجر دارای تنوع زیادی است و در هر کدام از سکوها و چال حوض‌ها،‌ مجسمه‌هایی از جنس موم ساخته شده است که شیوه معیشت و آداب و رسوم مردم منطقه در طول روزگاران گذشته را نشان می‌دهد. در یکی از سکوها، چند زن که لباس قدیم محلی به تن دارند به کار شیرینی‌پزی مشغول هستند، شیرینی‌پزی در قزوین به گواه تابلوی این بخش یکی از سنت‌های دیرین شهر بوده و زنان در اسفند ماه به صورت گروهی شیرینی می‌پختند تا برای شب عید اهل خانه شیرینی آماده کنند. اگر چه مصرف بیشتر این شیرینی‌ها برای ایام عید نوروز بوده است، اما در مناسبت‌های دیگری همچون بازگشت حجاج، عروسی و... نیز شیرینی‌های ویژه‌ای تهیه می‌شده است.

همچنان که سکوها را یک به یک می‌پیمایی، زنانی را می‌بینی که در یک همکاری بی‌نظیر شیرها را میان خود توزیع می‌کنند. جالب است بدانید به این کار که در بسیاری از نقاط ایران رواج دارد «شیراوه» گفته می‌شود، به این معنی که در فصلی که از شیر دام‌ها کاسته می‌شود بانوان شیرهایی را که از دام‌های خود دوشیده‌اند در یک کاسه جمع می‌کنند و آن را به نوبت در اختیار همدیگر قرار می‌دهند تا هر یک از آنها بتواند با این شیرها فرآورده‌های لبنی خود را تهیه کند.

2 مرد مومی دیگر که لنگ‌های قرمزی را به دور خود پیچیده‌اند در سکوی مقابل به شیوه سنتی در حال خون گرفتن هستند، این کار یکی از روش‌های طب سنتی رایج در ایران بوده است که برای درمان برخی از بیماری‌ها از آن استفاده می‌شده است و به طور معمول، بادکشی به وسیله شاخ حیوان‌ها انجام می‌شده است.

در موزه مردم‌شناسی یا همان گرمابه بی‌نظیر قجری شهر قزوین، زمان اندکی گم می‌شود، چرا که بیننده چنان محو تماشای بخش‌های مختلف می‌شود که انگار خود به دوران گذشته رجعت کرده است. درست در همین هنگام نگاهت از سکو به چال حوض می‌افتد که در آن مجسمه‌های مومی لباس رزم بر تن کرده‌اند و حرکت‌های نمایشی رزمی را نشان می‌دهند.

اما به اذعان تاریخ و به روایت اهالی قزوین، این شهر یکی از شهرهای هنرپرور و به عبارت امروزی نخبه‌پرور بوده و هست. در میان آن همه تندیس شاعر و ادیب نامی ایران، تندیس خواجه نظام‌الدین عبید زاکانی قزوینی بیشتر خودنمایی می‌کند. نام این شاعر حتما شما را هم به یاد آثار او همچون رساله دلگشا، قصیده موش و گربه و... می‌اندازد. این تندیس را « رضا محمدی» از جنس برنز ساخته است.

در بخش دیگری از گرمابه نگاهت به نگاه ملتمسانه زنی خیره می‌ماند که ایستاده و منتظر مانده است تا مرد رمال با کتاب و رمل و اسطرلاب خود گره از مشکلش بازگشاید.

بخش آهنگری نیز از دیگر قسمت‌های دیدنی موزه است که در آن مردی پتک به دست آماده است توان و نیروی خود را بر آهن گداخته فرود آورد تا ابزاری بسازد درخور و مفید. در زمانی نه چندان قدیم، با زغال‌سنگ و دستگاه دم و ایجاد باد در داخل کوره، موجب داغ شدن و افزایش حرارت کوره می‌شدند و کوره را برای کار آهنگر آماده می‌کردند.

همان طور که گام‌هایت را آهسته برمی‌داری مرد مومی دیگری را می‌بینی که نشسته و چاقو به دست طالبی‌ای را قاچ می‌کند، جالب آن که این مجسمه مومی که کلاه شاپو و کت بر تن دارد بیننده خود را به یاد مردان دهه‌های 30 و 40 می‌اندازد که ادعای پهلوانی و جوانمردی داشتند که البته ناگفته نماند گاه در هیبت جاهلان مزاحمت هم ایجاد می‌کردند. در کنار این مرد مومی، 2 پسر جوان طالبی‌های خود را بر یک گاری چوبی به فروش گذاشته‌اند. اینها همان مردان کوچک نان‌آور دوران خود بودند.

شاید هنوز از آن دوران زیاد نگذشته باشد که پنبه‌زن در کوی و برزن فریاد می‌زد و گاه‌گاه صدای دستگاه ساده پنبه‌زنی با آن صدای موزون و گوشنوازش از حیاط خانه‌ها به گوش می‌رسید... دنگ... دینگ... دینگ دینگ، دنگ، دینگ دینگ دینگ... هنوز هم هر‌از‌گاهی در کوی و برزن دیده می‌شوند، اما این روزها دیگر متاعشان خریداری ندارد.

اما اینجا در بخشی از موزه مردم شناسی شهر قزوین و در میان قابی شیشه‌ای، مردی میانسال نشسته است با چوب ویژه پنبه‌زنی و بی‌توجه به نگاه تمام گردشگران، به کار خود مشغول است.

چیدن محصول انگور توسط زنان و مردان، مراسم شادی و سرور مردان، کار کشاورزی، فرشبافی، چال حوض آب‌سرد و... از دیگر بخش‌های جذاب این موزه است که یادآور زندگی مردم این شهر در روزگارانی نه‌‌چندان دور بوده است.

در سفر به قزوین، این همه دیدنی و تصاویر دیگر را یکجا ببینید.

پنجاه بدر

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

یکی از نکات جالب و دیدنی در موزه مردم‌شناسی زوین یا حمام دوران کهن، تابلوی نقش برجسته‌ای است که مراسم «پنجاه بدر» را به تصویر کشیده است. این تابلو را رضا محمدی سال 1385 از جنس سفال و سرامیک ساخته است. سنت پنجاه بدر از رسم های بسیار قدیمی ‌است که هر ساله در 19 اردیبهشت در آب انبار مصلای شهر قزوین برگزار می‌شود. در این تابلو که تصاویر زنان، مردان و کودکان نشان داده شده است، مراحل مختلف مراسم پنجاه بدر به نمایش درآمده است. در بخشی از این مراسم، زنان برای طلب باران به نماز و نیایش می‌ایستادند. تابلوی دیگری شبیه به همین اثر نیز در موزه به نمایش گذاشته شده است که مراسم 12 محرم را نقش کرده؛ مراسمی که با الهام از واقعه کربلا برگزار می‌شود. در این تابلو افرادی به تصویر کشیده شده‌اند که با در دست گرفتن بیل به طور نمادین اقدام به حرکت می‌کنند و پس از طی کردن مسیری با توقف در یک مکان به نوحه‌خوانی می‌پردازند.

فرهنگ اقوام از دیگر بخش‌های جذاب موزه است، در فضای سربینه بخش‌هایی از آداب و زندگی قوم‌های کرد، لر، تات، نراقی و ترک به نمایش درآمده است. نکته جالب این که ترک‌ها در تمامی مناطق قزوین دیده می‌شوند، بر اساس آنچه تاریخ روایت می‌کند با انتقال پایتخت صفویان از تبریز به قزوین گروهی از ترک‌ها نیز به این شهر مهاجرت کردند و اینک با حفظ آداب و سنن خود بخش مهمی از ساکنان شهر به شمار می‌آیند.

منبع:خبرنگار جام جمفاطمه حامدی‌خواه

 
لينک      نظرات ()      

آخرين مطالب
موضوعات
(٦۳) آهنگها (٤) استان 'گلستان (۱) استان خراسان رضوی (٢) استان خراسان شمالی (۳۱) استان آذربایجان (۱) استان آذربایجان شرقی (٤) استان آذربایجان غربی (٢) استان اردبیل (٧) استان اصفهان (۱) استان البرز (٤) استان بندرعباس (۱) استان بوشهر (۱) استان تهران (٢٦) استان تهران 1 (۱۱) استان خراسان رضوی (٤) استان خراسان شمالی (٢) استان خوزستان (٢) استان زنجان (۱٢) استان سمنان (۱) استان سیستان وبلوچستان (۱) استان شمال خراسان (۱۱) استان فارس (۸) استان قزوین (۱۳) استان قم (۳) استان گرگان (٥) استان گلستان (٢) استان گیلان (٦٧) استان گیلان1 (٧) استان لرستان (۱) استان مازندران (۸) استان همدان (۱) استان کردستان (٧) استان کرمان (۳) استان کرمانشاه (۱۱) استان یزد (٢) بخش خورگام (۸) بخش خورگام 1 (٢٥) بخش خورگام 2 (۳٦) بخش خورگام 3 (٢٦) بخش خورگام2 (٢٠) بخش رحمت آباد (۱٧) بخش عمارلو (۳٧) تاریخ ایران (۸) تاریخ ایران2 (۱٢) تاریخ ایران3 (٦) تاریخ ایران4 (٥) تاریخ ایران5 (٥٠) حیوانات (٢) داروهای گیاهی (۱۱) دیلمان (٢۱) دیلمان 1 (٦) رودبار (۸) رودبارجنوب (۱) روستاها (٤) روستاهاشگفت انگیز (٥) سوسف (٢٠) سوسف 1 (۱۳) سوسف1 (٩) شعر (۱٤) شعر1 (۱۳) شعر2 (۱۳) شعر3 (۱۱) شعر4 (۳٥) شگفت انگیزترین گلها (٢) شهرستان رودبار (۱٤) شهرستان رودبار 1 (۱۱) شهرستان رودبار1 (۳۳) عکس ها (٢۱) عکس ها2 (٩) عکس ها3 (۱٧) عکس ها4 (۱۳) عکسها 5 (٦٦) عکسها6 (۱٥) غذاها (٥) غذاها 1 (۸) فیلم (۱) ماه رمضان (۱٠) مذهبی (٩) مذهبی 1 (۱٠) مذهبی 2 (۱٥) مذهبی2 (۱) مذهبی3 (۱٠) مذهبی4 (۱٧) مذهبی5 (۳٠) کردهای کرمانج شمال خراسان (٤) کردهای کرمانج عمارلو (۱٢)
لينک دوستان
سرزمین آسمانی ما دیلمستان زیتون خبر شــهـرداری بـــــره ســــر سایت روستای دشتویل سایت گوفل خورگام پایگاه خبری هفـت شـــهر نـیـــوز شهرداری منجیل پایگاه خبری تحلیلی کلارنا آهنگ کرمانجی روستا لیاول سفلی روشنگر علیرضا دولتی دشتکان قلب سفیدرود ماهین نیوز خدمات کامپیوتری سهیل عمــــــــــارلـــــــــــــــو نــــــــــــوای رودبـــــــار روستاي زيباي خــــــــــرمكـــــــــوه بخش عـــــــــمارلـــــــــــو سرزمین مه و خورشید دهكده خاطرات(داماش) منجیل نیوز الله مزار کرد کرمانج زبان قوچان شارشار شهادت ســـــــرا خدایا به تو پناه میبرم امامزاده عباس (ع) چهارمحل روستای پاشاکی روستای حشمت آباد چمبل پاکده دوستانه روستای زیبای جـــو بـــــن روستای جوبن هفته نامه شکوفه های زیتون سرزمینی به نام طالکوه ازتبار یــــــــــــــــــــــاس کرمانج تاریخ کرد.هنرمندان موسیقی خراسان بــــاران بـــبـــار...کرمانج شیروان خورگام گیلان سایت تخصصی کردی کرمانجی پورتال خبری جوانرود هوال هیات محبّان الزهراءبسیج چهارمحل مشق شیدایی برارود روستای من چلکاسر دست نوشته ها یک خبرنگار بيــــــــــــــــان شاعر حسین تقدیسی روستای سیبن خورگام روستای انارک______ول بهشت کمشده لیاول میکال فریاد جام مارلیک روستای پاکده روستای نوده خورگام صدای پشتکلا جلیسه دهکد ه عشق راه ما انوش اکبـــــــــــــــری یه دهات داریم هیشکی نداره روستای برارود علي ولي الله كركان بندر انزلي سه رياس قاصدك هان چه خبر آوردي ؟ تاریخ ماتاریخ وتمدن ایران جهان باستان روستای صیقلده خورگام موسيقي نبض زندگي بره سر رودبار جعفرآبادخلخال (كرمانج) ما سه تا کردان شیراز كلبه تنهايي من روستاي پاكده دهياري معدن سنگرود شكوفه هاي گيلاس قوم بزرگ كرمانج روستای کوشک الموت سایت بهراه روستا ي شيركده زيباترين شعر بــاغــبــانــی ســــبـــز قوشخانه سرملی وچهابرمحل دانش پراکن (بزرگترین تارنگار دانشی پارسیان) قوچان روستای کلایه رودبار وبلاگ روستای ناش مجله خبری فارنک بیمه ملت نمایندگی۲۷۴۱- خدایا دوست دارم پایگاه فرهنگی مذهبی علویان شیرکده سمل قدیم (زندگی) روشن تر از خاموشی چراغی ندیدم وبسایت پیرکوه ققنوس روستاي دودر شهرستان سيربك رئین بجنورد خراسان شمالی روستاهای زیبای گیلان دوسالده خسته ازروزگار zerd welati min - زه رد وه لاتئ من : روستای زرد در استان خراسان شمالی قطره ای زاسمان چکیدبه زندگی آپلودسنتر فارس لرن http://textlink.ir عینک سه بعدی پیک8 سایت آپلود7 ابزار نمایش اسلایدر تصاویر کرم باله آ اطلس تاریخی ایران پیش ازاسلام پیکو فایل روستای نخودتپه همجوار کوه سهیل(سی ویل) موسیقی کرمانجی روستای چاپارخانه گیلان تاریخ گیلان ومازندران عشایر ، رنگواره های یک رنگ اخبار فناوري اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعي ادبيات جهان