درباره ما
علی اکبری لیاولی

راهنماي وبلاگ
سايتهاي کاربردي سايتهاي خبري سايتهاي استان گيلان
تــــــهـــــران قـــــــــدیـــــم نويسنده: علی اکبری لیاولی - دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩۱

 دهکده خوش آب وهوادیروز وپایتخت مدرن امروز

 

تهران اگرچه پیش از اسلام و پس از آن، یکی از آبادی‌های حومه ری‌ بوده و در حقیقت این «ری» بود که از شهرهای بزرگ و معتبر مشرق زمین محسوب می‌شد؛ اما امروز ری تنها یکی از مناطق 22گانه شهرداری تهران است و وسعت آن، با تهران توسعه یافته که 640 کیلومتر مربع مساحت دارد،‌ قابل قیاس نیست.

حدود 300 سال پیش از این‌که آغا محمدخان قاجار، تهران را به پایتختی برگزید، شاه طهماسب اول صفوی که مرکز حکومت خود را شهر قزوین در نزدیکی تهران قرار داده بود، در گذر از این مسیر تصمیم گرفت که برج و باروی تهران را بنا کند. به این ترتیب، پیشرفت و توسعه تهران از زمان شاه طهماسب اول صفوی و با بنای بارو و 114 برج منقش به نام سوره‌های قرآن کریم، در اطراف این دهکده آغاز شد.


در همین زمان بود که در چهار سوی تهران، چهار دروازه هم بنا شد و به این ترتیب، تهران اندک اندک قد کشید و با پیمودن مسیر توسعه، ری را به لحاظ اعتبار، وسعت، جمعیت و امکانات پشت سر گذاشت. البته تحول بنیادین در تهران از سال 1300 هجری شمسی به بعد و در دوره پهلوی و سپس سال‌های انقلاب اسلامی رخ داد.
البته تاریخ سکونت در تهران به هشت‌هزار سال پیش از میلاد مسیح درحوالی منطقه چشمه‌علی بازمی‌گردد. همچنین حفاری‌های صورت گرفته در نقاط شمالی تهران همچون دروس و تپه‌های قیطریه، حاکی از سکونت انسان‌های متمدن از پایان هزاره دوم قبل از میلاد در این نواحی است.

تهران به دلیل قرار گرفتن در منطقه تاریخی ری و در مسیر جاده ابریشم، محل برخورد اندیشه‌ها و باورهای گوناگون مذهبی بود. نتایج به دست آمده از پژوهش‌ها درباره عهد قدیم ری، نشان از سکونت زرتشتیان، یهودیان و مسیحیان در این منطقه دارد. اما با ظهور اسلام و فتح ری در سال 22 هجری قمری، مردم منطقه اندک اندک به اسلام گرویدند و امروز، اکثر ساکنان پایتخت جمهوری اسلامی ایران، مسلمان هستند. البته برخی از محلات پایتخت میزبان پیروان ادیان دیگر همچون کلیمیان و زرتشتیان و... است. نژاد مردم ری و تهران که از توابع آن بوده، صرف‌نظر از ورود گروهی از قوم‌های دیگر، یکی از شاخه‌های 16 گانه قوم آریایی است.

دهکده خوش آب‌وهوای دیروز که به انارهایش شهره بود، راه درازی را ذره ذره پیمود تا امروز به ابرشهری بدون درختان انار، اما پایتخت ام‌القرای جهان اسلام، تبدیل شود. شهری که چهره مدرن آن، این روزها کمتر فراغتی برای اندیشیدن به تاریخ آن را فراهم می‌کند.

تهران، شهری است با وسعت 640 کیلومتر مربع و با احتساب حریم، دو هزار کیلومتر مربع مساحت دارد. جمعیت ثابت پایتخت کشورمان 5/8 میلیون نفر است که در برخی ایام و با توجه به حجم مهاجرت‌ها به این شهر، جمعیت متغیر تهران به بیش از 10 میلیون نفر هم می‌رسد. تهران به لحاظ مساحت صد و بیست‌ و پنجمین کلانشهر دنیاست و هجدهمین شهر پرجمعیت جهان به شمار می‌آید.


شریان‌های حیاتی شهر

ب راساس طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران، طول شبکه بزرگراهی پایتخت کشورمان 550 کیلومتر پیش‌بینی شده است که 470 کیلومتر آن تا به امروز ساخته شده و 60 کیلومتر دیگر در دست ساخت است و حداکثر تا یک‌سال آینده به سرانجام می‌رسد. شبکه‌ای که در آن انواع گوناگون معابر همچون تونل‌ها و بزرگراه‌های طبقاتی وجود دارد.

همچون هر پایتخت دیگری، تهران با توجه به وجود بیش از یکهزار و پانصد دستگاه اجرایی و سازمان دولتی در آن، شهری است شلوغ و پرتردد. به این ترتیب با توجه به توسعه تمهیدات استقبال از حمل‌ونقل عمومی، سهم این بخش در سفرهای درون شهری تهران، روز به روز گسترش می‌یابد.

روزانه 24 میلیون جابه‌جایی در تهران انجام می‌شود که از این تعداد، پنج میلیون سفر با استفاده از ناوگان اتوبوسرانی، 5/2میلیون سفر به‌وسیله مترو و شش میلیون سفر نیز توسط تاکسیرانی انجام می‌شود. به این ترتیب حدود 60 درصد جابه‌جایی‌های شهر تهران با استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی صورت می‌گیرد.

در حالی که سالانه 5/1 میلیارد جابه‌جایی با استفاده از ناوگان اتوبوسرانی پایتخت انجام می‌شود، خطوط تندرو اتوبوسرانی تهران به طول 120 کیلومتر و در قالب شش خط، سالانه حدود 440 میلیون جابه‌جایی از این تعداد را پوشش می‌دهد.
خیابان ولیعصر(عج) تهران، طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه است که 9/17 کیلومتر طول دارد و میزبان یکی از خطوط سامانه تندرو اتوبوسرانی است.

بزرگترین ناوگان تاکسیرانی جهان در تهران

شهر تهران با برخورداری از 80 هزار تاکسی، بزرگترین ناوگان تاکسیرانی جهان را دارد. حتی ابرشهرهایی همچون لندن با 20 هزار تاکسی و پاریس با 15 هزار تاکسی، فاصله بسیاری با آمار 80 هزار تاکسی پایتخت کشورمان دارند.

شبکه مترو تهران نیز، با پنج خط زیر بار، 140 کیلومتر طول و 82 ایستگاه، جزو متروهای شاخص جهان است. مترو پایتخت به لحاظ هویت بصری، تمیزی و ارزان بودن تردد جزو برترین متروهای جهان و به لحاظ سرعت توسعه، جزو 15 متروی برتر جهان قرار دارد.
متروی تهران در سال گذشته مجموعا 584 میلیون مسافر را جابه‌جا کرد و انتظار می‌رود امسال این میزان به 730 میلیون سفر افزایش یابد.

توسعه خطوط ویژه دوچرخه در تهران، از دیگر اقداماتی است که پایتخت کشورمان را از دیگر شهرها متمایز کرده است. شهر تهران 172 کیلومتر خط ویژه دوچرخه دارد که بیش از پنج‌هزار دوچرخه ایستگاه‌های متعلق به شهرداری در آن تردد می‌کند و این خطوط تا رسیدن به 600 کیلومتر روبه توسعه است.

نمادی مرتفع برای تهران

برج آزادی درسال 1345خورشیدی ساخته شده است

 

 

   

 

شاید تهران مدرن در آغاز با برج آزادی شناخته شده باشد، اما این روزها با سر بر آوردن برج میلاد به عنوان ششمین برج بلند مخابراتی جهان، برای بسیاری از مردم اقصی نقاط جهان، شمایل این برج یادآور تهران، پایتخت ام‌القرای جهان اسلام است.
با وجود این‌که معماری برج آزادی که قدمتی 42 ساله دارد، تلفیقی از طاق‌های معماری دوره هخامنشیان و ساسانیان با معماری پس از اسلام است، اما در طول چهار سالی که از بهره‌برداری برج میلاد می‌گذرد، شهروندان در تمامی جهان، اندک اندک به نماد جدید پایتخت عادت کرده‌اند. ششمین برج بلند مخابراتی جهان با 435 متر ارتفاع، به پاس گرامیداشت یکصدمین سالروز میلاد امام خمینی(ره)، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، در سال 78 «میلاد» نام گرفت.

 

درهای برج میلاد همواره به روی گردشگران خارجی باز است و هیچ محدودیتی برای حضور آنها وجود ندارد.
سازه رأس برج میلاد 12 طبقه و مجموعاً 12 هزار متر مربع مساحت دارد. این سازه، بزرگترین سازه رأس در میان برج‌های مخابراتی جهان است که می‌تواند همزمان 1500 نفر را میزبانی کند. سرزمین 63 هکتاری برج میلاد نیز، از دیگر ویژگی‌های تمایز این برج با سایر برج‌های بلند مخابراتی در جهان است. به گونه‌ای که کمتر برجی در جهان، از سرزمینی با این وسعت برخوردار است. برج میلاد تهران در فاز بعدی، میزبان یک هتل بین‌المللی پنج ستاره و یک مرکز تجارت بین‌الملل خواهد بود.

کاخ 200 ساله تهران، گلستان است

هیجان مدرن تماشای تهران از فراز برج میلاد، در کنار بازدید از 40 موزه شاخص شهر تهران تنها بخشی از جاذبه‌های گردشگری پایتخت است. اما بیش از هر چیز کاخ‌ها و عمارت‌های شهر تهران قدمت آن را به رخ بازدید کنندگان می‌کشد.

اما هیچ یک از اماکن تاریخی تهران با «کاخ گلستان» که قدمتی بیش از ۲۰۰ سال دارد، برابری نمی‌کند. این کاخ مجموعه‌ای از بناهای گوناگون است که قدیمی‌ترین بنای سلطنتی در شهر تهران محسوب می‌شود و طی ۱۳۵ سال حاکمیت سلسله قاجار، مرکز سیاسی و اداری ایران بوده است. علاوه بر این، بازدید از کاخ‌های مرمر، صاحبقرانیه، نیاوران و سعدآباد و عمارت‌هایی همچون دارالفنون، ساختمان مجلس شورای ملی و مدرسه مروی هم بخشی از تاریخ پایتخت را بازگو می‌کند.

کوهستان‌های شمیران در شمال شهر هم در کنار بیش از 1700 بوستان پایتخت، فضای تفرجگاهی مطلوبی برای تهرانی‌ها فراهم کرده است و کمتر گردشگری، از لذت پرسه در خنکای دربند و کلکچال و توچال می‌گذرد. تهران مدرن، هنوز هم در گوشه و کنار درختانی دارد و سایه‌سارهایی، تا شهروندان پرمشغله ساعتی در آن بیاسایند.
علاوه بر مزار حضرت عبدالعظیم حسنی‌(ع) در شهر ری و ده‌ها امامزاده دیگر شهر تهران، مقبره بنیانگذار انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) هم میعادگاه تمامی آزادیخواهان جهان است.

منبع:عکس ها ازخبرگزاری فارس.مهر

لينک      نظرات ()      

آخرين مطالب
موضوعات
(٦۳) آهنگها (٤) استان 'گلستان (۱) استان خراسان رضوی (٢) استان خراسان شمالی (۳۱) استان آذربایجان (۱) استان آذربایجان شرقی (٤) استان آذربایجان غربی (٢) استان اردبیل (٧) استان اصفهان (۱) استان البرز (٤) استان بندرعباس (۱) استان بوشهر (۱) استان تهران (٢٦) استان تهران 1 (۱۱) استان خراسان رضوی (٤) استان خراسان شمالی (٢) استان خوزستان (٢) استان زنجان (۱٢) استان سمنان (۱) استان سیستان وبلوچستان (۱) استان شمال خراسان (۱۱) استان فارس (۸) استان قزوین (۱۳) استان قم (۳) استان گرگان (٥) استان گلستان (٢) استان گیلان (٦٧) استان گیلان1 (٧) استان لرستان (۱) استان مازندران (۸) استان همدان (۱) استان کردستان (٧) استان کرمان (۳) استان کرمانشاه (۱۱) استان یزد (٢) بخش خورگام (۸) بخش خورگام 1 (٢٥) بخش خورگام 2 (۳٦) بخش خورگام 3 (٢٦) بخش خورگام2 (٢٠) بخش رحمت آباد (۱٧) بخش عمارلو (۳٧) تاریخ ایران (۸) تاریخ ایران2 (۱٢) تاریخ ایران3 (٦) تاریخ ایران4 (٥) تاریخ ایران5 (٥٠) حیوانات (٢) داروهای گیاهی (۱۱) دیلمان (٢۱) دیلمان 1 (٦) رودبار (۸) رودبارجنوب (۱) روستاها (٤) روستاهاشگفت انگیز (٥) سوسف (٢٠) سوسف 1 (۱۳) سوسف1 (٩) شعر (۱٤) شعر1 (۱۳) شعر2 (۱۳) شعر3 (۱۱) شعر4 (۳٥) شگفت انگیزترین گلها (٢) شهرستان رودبار (۱٤) شهرستان رودبار 1 (۱۱) شهرستان رودبار1 (۳۳) عکس ها (٢۱) عکس ها2 (٩) عکس ها3 (۱٧) عکس ها4 (۱۳) عکسها 5 (٦٦) عکسها6 (۱٥) غذاها (٥) غذاها 1 (۸) فیلم (۱) ماه رمضان (۱٠) مذهبی (٩) مذهبی 1 (۱٠) مذهبی 2 (۱٥) مذهبی2 (۱) مذهبی3 (۱٠) مذهبی4 (۱٧) مذهبی5 (۳٠) کردهای کرمانج شمال خراسان (٤) کردهای کرمانج عمارلو (۱٢)
لينک دوستان
سرزمین آسمانی ما دیلمستان زیتون خبر شــهـرداری بـــــره ســــر سایت روستای دشتویل سایت گوفل خورگام پایگاه خبری هفـت شـــهر نـیـــوز شهرداری منجیل پایگاه خبری تحلیلی کلارنا آهنگ کرمانجی روستا لیاول سفلی روشنگر علیرضا دولتی دشتکان قلب سفیدرود ماهین نیوز خدمات کامپیوتری سهیل عمــــــــــارلـــــــــــــــو نــــــــــــوای رودبـــــــار روستاي زيباي خــــــــــرمكـــــــــوه بخش عـــــــــمارلـــــــــــو سرزمین مه و خورشید دهكده خاطرات(داماش) منجیل نیوز الله مزار کرد کرمانج زبان قوچان شارشار شهادت ســـــــرا خدایا به تو پناه میبرم امامزاده عباس (ع) چهارمحل روستای پاشاکی روستای حشمت آباد چمبل پاکده دوستانه روستای زیبای جـــو بـــــن روستای جوبن هفته نامه شکوفه های زیتون سرزمینی به نام طالکوه ازتبار یــــــــــــــــــــــاس کرمانج تاریخ کرد.هنرمندان موسیقی خراسان بــــاران بـــبـــار...کرمانج شیروان خورگام گیلان سایت تخصصی کردی کرمانجی پورتال خبری جوانرود هوال هیات محبّان الزهراءبسیج چهارمحل مشق شیدایی برارود روستای من چلکاسر دست نوشته ها یک خبرنگار بيــــــــــــــــان شاعر حسین تقدیسی روستای سیبن خورگام روستای انارک______ول بهشت کمشده لیاول میکال فریاد جام مارلیک روستای پاکده روستای نوده خورگام صدای پشتکلا جلیسه دهکد ه عشق راه ما انوش اکبـــــــــــــــری یه دهات داریم هیشکی نداره روستای برارود علي ولي الله كركان بندر انزلي سه رياس قاصدك هان چه خبر آوردي ؟ تاریخ ماتاریخ وتمدن ایران جهان باستان روستای صیقلده خورگام موسيقي نبض زندگي بره سر رودبار جعفرآبادخلخال (كرمانج) ما سه تا کردان شیراز كلبه تنهايي من روستاي پاكده دهياري معدن سنگرود شكوفه هاي گيلاس قوم بزرگ كرمانج روستای کوشک الموت سایت بهراه روستا ي شيركده زيباترين شعر بــاغــبــانــی ســــبـــز قوشخانه سرملی وچهابرمحل دانش پراکن (بزرگترین تارنگار دانشی پارسیان) قوچان روستای کلایه رودبار وبلاگ روستای ناش مجله خبری فارنک بیمه ملت نمایندگی۲۷۴۱- خدایا دوست دارم پایگاه فرهنگی مذهبی علویان شیرکده سمل قدیم (زندگی) روشن تر از خاموشی چراغی ندیدم وبسایت پیرکوه ققنوس روستاي دودر شهرستان سيربك رئین بجنورد خراسان شمالی روستاهای زیبای گیلان دوسالده خسته ازروزگار zerd welati min - زه رد وه لاتئ من : روستای زرد در استان خراسان شمالی قطره ای زاسمان چکیدبه زندگی آپلودسنتر فارس لرن http://textlink.ir عینک سه بعدی پیک8 سایت آپلود7 ابزار نمایش اسلایدر تصاویر کرم باله آ اطلس تاریخی ایران پیش ازاسلام پیکو فایل روستای نخودتپه همجوار کوه سهیل(سی ویل) موسیقی کرمانجی روستای چاپارخانه گیلان تاریخ گیلان ومازندران عشایر ، رنگواره های یک رنگ اخبار فناوري اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعي ادبيات جهان