درباره ما
علی اکبری لیاولی

راهنماي وبلاگ
سايتهاي کاربردي سايتهاي خبري سايتهاي استان گيلان
جاهای دیدنی کـــــــــردســـــتـــــان نويسنده: علی اکبری لیاولی - دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩۱
نقاشی طبیعت روی بوم کردستان
 
 
 
 
به هر سمتی از ایران که نگاه می‌کنید زیبایی‌های بی‌شماری می‌توان یافت. این بار سفری به سنندج دومین شهر بزرگ کردنشین و بیست و سومین شهر بزرگ ایران کرده‌ایم. بدون هیچ غلو و اغراقی می‌توان گفت طبیعت این منطقه زیبایی‌های منحصر به فرد خود را دارد؛ کوه‌ها و جنگل‌ها، چشمه‌های زلال آب و درختان سر به فلک کشیده‌اش جلوه طبیعت را بخوبی نشان داده است. این شهر علاوه بر طبیعت بسیار زیبایش با آب و هوایی کوهستانی مسافران زیادی را به سوی خود می‌کشاند تا از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین اماکن آن دیدن کنند. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید و می‌خواهید اطلاعاتی از این شهر زیبا بدانید چمدان‌هایتان را ببندید و با ما همسفر شوید.

 


قلعه قمه چوکی

در فاصله 12 کیلومتری از قمه چوکی ـ روستایی در بیجار ـ و به طرف شمال جاده بیجار ـ تکاب قرار دارد. این قلعه می‌تواند به عنوان بنایی بی‌همتا در استان کردستان به حساب آید که به قرون نهم یا هشتم قبل از میلاد برمی‌گردد. در قسمت غربی این ساختار ناحیه‌ای به عمق 100 متر وجود دارد که سکوی غربی قلعه را به جاده‌ای ناهموار متصل می‌کند. این بنا از سنگ‌های بزرگی ساخته شده که بر استحکام بنا می‌افزاید.

همچنین سبک معماری آن به هزاره اول قبل از میلاد بازمی‌گردد. در حاشیه شمالی قلعه، شکافی به طرز ماهرانه‌ای تراش خورده است. در حالی که در شمال شرقی پله‌های بی‌شماری وجود دارد که نمایانگر 3 دوره سکونت مادها، اشکانیان و پارت‌ها است. در دوره مغول‌ها محرابی کوچک با 4 پله بنا شد که آثار به‌جامانده از آن بسیار جالب توجه است. ساخت اقامتگاه خشتی و آجری در محدوده شرقی و بر ساختار ساسانیان، هنوز دارای ویژگی معماری مغول‌ها است.

پل قشلاق

پل قشلاق در 3 کیلومتری شرق سنندج بر روی رودخانه قشلاق ساخته شده است. این پل با آجر بنا شده و به دوره صفوی بر‌می‌گردد. 2دهانه بزرگ و 4 چشمه کوچک دارد. عرض پل حدود 5/8 متر و طول آن حدود 90متر است، در 2 طرف ستون‌های اصلی، آبشکن‌هایی در اشکال گرد و مثلثی وجود دارند. 2دست‌نوشته که بر روی ساختار اصلی پل قرار دارند و به دوره قاجار بازمی‌گردند، تاریخ ساخت را 1148 هجری می‌دانند.

 

حمام قسلان

حمامی قدیمی است از دوره قجر در روستای قسلان قروه به فاصله 10کیلومتری از قروه و شرق سریش‌آباد. طرح‌های معماری داخلی حمام، کاشیکاری‌ها و دیگر قسمت‌ها قابل توجه است. با توجه به این ‌که یک امامزاده و نیز چشمه آب‌معدنی باباگرگر در این منطقه واقع شده، لذا از نظر توریستی بسیار مورد توجه است.

کتیبه اورامان

کتیبه اورامان در کوه زینانه مریوان قرار گرفته و به شکل هلال حک می‌باشد. در داخل قوسی مصنوعی کنده‌کاری به طول 2/5 و عرض 30متر وجود دارد. حکاکی‌های ویژه‌ای در قسمت بالاتر این اثر وجود دارند. همچنین دست‌نوشته دیگری در مجاورت آن به خط میخی موجود است که شاید مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد و آغاز اولین هزاره قبل از میلاد باشد.

موزه سنندج

این ساختمان یکی از بناهای تاریخی استان کردستان است که تبدیل به موزه سنندج شده است. این عمارت در اواخر دوره ناصرالدین‌شاه قاجار بنا شده است. روش و سبک ساخت آن تحت‌تاثیر معماری دوره قاجار بوده است. زیرزمین این عمارت دارای حوض و سقف آن گنبدی شکل است که به طرز زیبایی آذین شده است. این بنا از سنگ، آجر و چوب با پشت‌بام شیروانی ساخته شده است. زیباترین و جالب‌ترین قسمت ساختمان، پنجره‌های ارسی بزرگ هال است که 7در دارند و به خودی خود یک شاهکار هنری هست.

امامزاده باباگرگر

بنای امامزاده در روستای باباگرگر واقع شده است.این بنا منتسب است به سیدجمال‌الدین موسی‌رضا که به باباگرگر شهرت یافته است. در نزدیکی این بنا چشمه آب کربنات کلسیم وجود دارد. این چشمه باعث پوششی گیاهی در آن منطقه شده که به اسم دراگون شهرت یافته است. گفته می‌شود چشمه آب از شکاف‌های زیادی در آن حوالی سرچشمه می‌گیرد و دارای طعم تلخ و شوری است. آب این چشمه برای درمان امراض پوستی مفید است. لازم به ذکر است منطقه قابلیت خوبی برای جذب گردشگر در استان دارد.

بازار سنندج و آصف

از دیگر بناهای تاریخی کردستان، می‌توان بازار سنندج و بازار آصف سنندج را نام برد. این دو بنا بر پایه سبک معماری دوره صفویه ساخته شده و دارای ارزش بسیاری است. از دیگر بازارهای قدیمی استان می‌توان شیخ تاجوان چی و اردلان را در سقز و بازار سرپوشیده اورامی‌ها را در مریوان نام برد.

غار کرفتو

 

 

 

 

 

 

 

غار کرفتو در دیواندره، در 72 کیلومتری شرق سقز واقع شده است. بر طبق مطالعات انجام شده، در دوران مزوزویک این غار زیر آب بوده و در پایان این دوره زمین‌شناسی سر از آب بیرون آورده است. کرفتو غاری طبیعی و کلسیمی است و در دوران‌های مختلف، تغییراتی همراه با سازگاری انسان با آن داشته است. این غار درون کوه قرار داشته و دارای 4 طبقه است. طول آن حدود 750 متر است و گذرگاه‌های زیادی نیز در میان آن قرار دارد. در خلال زندگی غارنشینی انسان، تغییرات زیادی در آن به‌وجود آمده است که از مهم‌ترین آنها تغییر ورودی غار و درست کردن چندین اتاق و سالن در داخل آن را می‌توان نام برد. از نقطه نظر معماری این غار دارای 4 بعد معماری است که در عرصه هنر معماری از اهمیت زیادی برخوردار است. در این معماری اتاق‌ها و گذرگاه‌ها به هم متصل هستند، تعدادی پنجره و سوراخ در نمای بیرونی تعبیه شده است. حکاک‌های زیادی در موضوع حیوان، انسان و گیاهان در روی دیوارهای غار پیدا شده است که دارای مایه‌های مذهبی نیز هستند.

برج آجری آوشقون بابا

این برج تاریخی در قسمت غربی روستای عربشاه در حدود 40 کیلومتری جنوب بیجار ـ نزدیک به جاده همدان به بیجار ـ واقع گردیده است. مصالح به‌کار رفته و نوع گنبد آن نشانگر این است که این بنا به‌جامانده از قرون پنجم و ششم بعد از میلاد است، این برج باباشاه نامیده می‌شود و بر طبق کتیبه گچی آن علی اشرف آن را سال 1322 بعد از هجرت بنا کرده است. این برج آجری به دوران سلجوقی برمی‌گردد.

خانه آصف وزیری

یکی از جذاب‌ترین بناهای تاریخی در سنندج خانه آصف است. قدمت این بنا به 130 سال پیش بازمی‌گردد و در مرکز شهر واقع شده است.

گچبری‌های این بنا و نیز پنجره‌های آن زیبایی خاصی را به آن بخشیده است. علاوه بر آن، نوع معماری مجسمه‌های سنگی و قوس‌ها باعث جذابیت بیشتر این بنا گردیده است.

منبع:جام جم

شماره خبر: 100812653853

 

 
لينک      نظرات ()      

آخرين مطالب
موضوعات
(٦۳) آهنگها (٤) استان 'گلستان (۱) استان خراسان رضوی (٢) استان خراسان شمالی (۳۱) استان آذربایجان (۱) استان آذربایجان شرقی (٤) استان آذربایجان غربی (٢) استان اردبیل (٧) استان اصفهان (۱) استان البرز (٤) استان بندرعباس (۱) استان بوشهر (۱) استان تهران (٢٦) استان تهران 1 (۱۱) استان خراسان رضوی (٤) استان خراسان شمالی (٢) استان خوزستان (٢) استان زنجان (۱٢) استان سمنان (۱) استان سیستان وبلوچستان (۱) استان شمال خراسان (۱۱) استان فارس (۸) استان قزوین (۱۳) استان قم (۳) استان گرگان (٥) استان گلستان (٢) استان گیلان (٦٧) استان گیلان1 (٧) استان لرستان (۱) استان مازندران (۸) استان همدان (۱) استان کردستان (٧) استان کرمان (۳) استان کرمانشاه (۱۱) استان یزد (٢) بخش خورگام (۸) بخش خورگام 1 (٢٥) بخش خورگام 2 (۳٦) بخش خورگام 3 (٢٦) بخش خورگام2 (٢٠) بخش رحمت آباد (۱٧) بخش عمارلو (۳٧) تاریخ ایران (۸) تاریخ ایران2 (۱٢) تاریخ ایران3 (٦) تاریخ ایران4 (٥) تاریخ ایران5 (٥٠) حیوانات (٢) داروهای گیاهی (۱۱) دیلمان (٢۱) دیلمان 1 (٦) رودبار (۸) رودبارجنوب (۱) روستاها (٤) روستاهاشگفت انگیز (٥) سوسف (٢٠) سوسف 1 (۱۳) سوسف1 (٩) شعر (۱٤) شعر1 (۱۳) شعر2 (۱۳) شعر3 (۱۱) شعر4 (۳٥) شگفت انگیزترین گلها (٢) شهرستان رودبار (۱٤) شهرستان رودبار 1 (۱۱) شهرستان رودبار1 (۳۳) عکس ها (٢۱) عکس ها2 (٩) عکس ها3 (۱٧) عکس ها4 (۱۳) عکسها 5 (٦٦) عکسها6 (۱٥) غذاها (٥) غذاها 1 (۸) فیلم (۱) ماه رمضان (۱٠) مذهبی (٩) مذهبی 1 (۱٠) مذهبی 2 (۱٥) مذهبی2 (۱) مذهبی3 (۱٠) مذهبی4 (۱٧) مذهبی5 (۳٠) کردهای کرمانج شمال خراسان (٤) کردهای کرمانج عمارلو (۱٢)
لينک دوستان
سرزمین آسمانی ما دیلمستان زیتون خبر شــهـرداری بـــــره ســــر سایت روستای دشتویل سایت گوفل خورگام پایگاه خبری هفـت شـــهر نـیـــوز شهرداری منجیل پایگاه خبری تحلیلی کلارنا آهنگ کرمانجی روستا لیاول سفلی روشنگر علیرضا دولتی دشتکان قلب سفیدرود ماهین نیوز خدمات کامپیوتری سهیل عمــــــــــارلـــــــــــــــو نــــــــــــوای رودبـــــــار روستاي زيباي خــــــــــرمكـــــــــوه بخش عـــــــــمارلـــــــــــو سرزمین مه و خورشید دهكده خاطرات(داماش) منجیل نیوز الله مزار کرد کرمانج زبان قوچان شارشار شهادت ســـــــرا خدایا به تو پناه میبرم امامزاده عباس (ع) چهارمحل روستای پاشاکی روستای حشمت آباد چمبل پاکده دوستانه روستای زیبای جـــو بـــــن روستای جوبن هفته نامه شکوفه های زیتون سرزمینی به نام طالکوه ازتبار یــــــــــــــــــــــاس کرمانج تاریخ کرد.هنرمندان موسیقی خراسان بــــاران بـــبـــار...کرمانج شیروان خورگام گیلان سایت تخصصی کردی کرمانجی پورتال خبری جوانرود هوال هیات محبّان الزهراءبسیج چهارمحل مشق شیدایی برارود روستای من چلکاسر دست نوشته ها یک خبرنگار بيــــــــــــــــان شاعر حسین تقدیسی روستای سیبن خورگام روستای انارک______ول بهشت کمشده لیاول میکال فریاد جام مارلیک روستای پاکده روستای نوده خورگام صدای پشتکلا جلیسه دهکد ه عشق راه ما انوش اکبـــــــــــــــری یه دهات داریم هیشکی نداره روستای برارود علي ولي الله كركان بندر انزلي سه رياس قاصدك هان چه خبر آوردي ؟ تاریخ ماتاریخ وتمدن ایران جهان باستان روستای صیقلده خورگام موسيقي نبض زندگي بره سر رودبار جعفرآبادخلخال (كرمانج) ما سه تا کردان شیراز كلبه تنهايي من روستاي پاكده دهياري معدن سنگرود شكوفه هاي گيلاس قوم بزرگ كرمانج روستای کوشک الموت سایت بهراه روستا ي شيركده زيباترين شعر بــاغــبــانــی ســــبـــز قوشخانه سرملی وچهابرمحل دانش پراکن (بزرگترین تارنگار دانشی پارسیان) قوچان روستای کلایه رودبار وبلاگ روستای ناش مجله خبری فارنک بیمه ملت نمایندگی۲۷۴۱- خدایا دوست دارم پایگاه فرهنگی مذهبی علویان شیرکده سمل قدیم (زندگی) روشن تر از خاموشی چراغی ندیدم وبسایت پیرکوه ققنوس روستاي دودر شهرستان سيربك رئین بجنورد خراسان شمالی روستاهای زیبای گیلان دوسالده خسته ازروزگار zerd welati min - زه رد وه لاتئ من : روستای زرد در استان خراسان شمالی قطره ای زاسمان چکیدبه زندگی آپلودسنتر فارس لرن http://textlink.ir عینک سه بعدی پیک8 سایت آپلود7 ابزار نمایش اسلایدر تصاویر کرم باله آ اطلس تاریخی ایران پیش ازاسلام پیکو فایل روستای نخودتپه همجوار کوه سهیل(سی ویل) موسیقی کرمانجی روستای چاپارخانه گیلان تاریخ گیلان ومازندران عشایر ، رنگواره های یک رنگ اخبار فناوري اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعي ادبيات جهان