درباره ما
علی اکبری لیاولی

راهنماي وبلاگ
سايتهاي کاربردي سايتهاي خبري سايتهاي استان گيلان
نخستین خیابان ایران درشهرقزوین نويسنده: علی اکبری لیاولی - جمعه ٧ مهر ۱۳٩۱
قدم زدن در نخستین خیابان ایران
 
 
 
 
از تهران تا قزوین راهی نیست! نمی‌دانم چرا عادتمان شده است که همه مسیرها را نسبت به تهران می‌سنجیم، شاید این از آفت تهران‌زدگی ماست! بگذریم. قزوین هیچ کم از شهرهای تاریخی و گردشگری ندارد، بلکه در برخی موارد نسبت به شهرهای دیگر آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بیشتری هم دارد. موقعیت شهری و جغرافیایی قزوین که هم نزدیک به پایتخت است و هم در مسیر بسیاری از جاده‌های اصلی کشور قرار گرفته، موجب شده است سالانه به طور میانگین 100 میلیون مسافر از این ناحیه عبور کنند. حال شما تصور کنید که اگر تنها بخش کوچکی از این مسافران برای مدت کوتاهی آنجا توقف کنند و از آثار تاریخی و طبیعی آن دیدن کنند، رخسار زیبای شهر دو چندان زیباتر و بازار آن از وضعیت کنونی نیز پررونق‌تر می‌شود.

 
 شهر قزوین آثار تاریخی بسیاری دارد، بویژه از دورانی که صفویان مرکز حکمرانی خود را از تبریز به قزوین انتقال دادند این مساله موجب شد بناهای با شکوه و زیبایی در آنجا بنا شود. به قول قزوینی‌هایی که به شوخی یا جدی عنوان می‌کنند؛ «اصفهان نصف جهان است، البته اگر قزوین نباشد!»

به هر حال شما اگر به قزوین رفتید یا تصمیم گرفتید در مسیر سفرتان در این شهر توقف کوتاهی داشته باشید، بهتر است مستقیم به «سبزه میدان» بروید، چون بسیاری از بنا‌های تاریخی و همچنین موزه‌ها در نزدیکی این میدان پر رفت و آمد قرار گرفته‌ است. اصلا درست در خود این میدان، یکی از زیباترین عمارت‌های ایران به نام عمارت چهلستون یا کلاه فرنگی قرار دارد که می‌تواند شروع مناسبی برای گشت و گذار در شهر باشد.

در محضر چهارنبی

در یکی از ضلع‌های سبزه‌میدان، خیابان پیغمبریه قرار دارد که پس از طی مسافتی بسیار کوتاه به آستان مقدس حضرات چهارنبی و امامزاده صالح خواهید رسید. بر سر در این آرامگاه و بر کاشی‌های فیروزه‌ای‌اش این شعر نقش بسته است: «روضه چهار انبیاء با صالح ابن‌مجتبی‌/‌ کن زیارت از سر اخلاص تا یابی صفا‌/‌ نام نیک انبیاء این باشد ای اهل دلا‌/‌ یک سلام و یک سلوم و یک سهولی و القیاء». این مقبره، حیاطی شبیه به یک دالان یا راهرو دارد و در قسمت میانی این راهرو مقبره امامزاده قرار گرفته است، داخل صحن آن که آیینه‌کاری شده است به وسیله نور سبز رنگی نورپردازی شده است.

نخستین خیابان ایران

اگر همان مسیر امامزاده را به سمت پایین ادامه دهید، به خیابان «سپه» خواهید رسید که همه شهروندان قزوینی، آن را نخستین خیابان طراحی شده در ایران می‌دانند. این خیابان متعلق به دوره صفویه است. در این خیابان، بناهای تاریخی با معماری‌هایی مربوط به دوران صفویه و قاجاریه به چشم می‌خورد که هنگام ورود به آنها با درهای بسته روبه‌رو خواهید شد.

بازاری به نام وزیر

بازار وزیر یکی از بنام‌ترین و زیباترین آثار تاریخی شهر قزوین است، اما پیش از رسیدن به این بازار، کاروانسرایی به نام سعدالسلطنه قرار گرفته که امروز به عنوان پارکینگ خودروها از آن استفاده می‌شود. نگهبان این پارکینگ به هیچ عنوان اجازه ورود نداد! چون ورود به این مکان تاریخی تنها برای خودروها آزاد است.

اندکی جلوتر از این کاروانسرا بازار سرپوشیده وزیر قرار گرفته است که در بدو ورود، راهرویی طولانی با مغازه‌هایی در دو طرف بازار را مشاهده خواهید کرد. در ورودی این بازار، کتیبه‌ای نقش بسته که در آن چنین آمده است: «این آثار کارنامه‌ زندگی بزرگواران و نیاکان ماست و هنرمندانی که در آنها کار کرده‌اند، جان و دل و ایمان خود را در گل و خشتش سرشته‌اند...».

در حال حاضر بیشتر مغازه‌هایی که در 2 طرف بازار قرار گرفته‌اند، کاربری انبار دارند. با این حال، این بازار به صورت شایسته‌ای بازسازی شده است. در بخش‌هایی از این بازار بناهای مختلفی برپا شده است که از آن میان، می‌توان به سرای بهشتیان، گرمابه رضوی و سرای قیصریه اشاره کرد.

سرانجام پس از پایان یافتن دالان بازار سرپوشیده، چند بنای تاریخی دیگر نگاه هر گردشگری را مجذوب خود خواهند ساخت. یکی از آنها مسجدی است که 8000 متر مربع فضا دارد.

کلیسای کانتور

اگر همچنان فرصت ماندن در شهر را دارید، سراغ ثبت احول شهر را بگیرید، تا به بنایی زیبا به نام کلیسای کانتور برسید. می‌توانید از همـان سبزه میدان یا کلیسا را پیاده طی کنید. این کلیسای چند ضلعی که به «برج‌ناقوس» مشهور است، توسط روس‌ها در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شده است.

متاسفانه زمان بازدید از این مکان تنها به 2 روز پنجشنبه و جمعه محدود شده است. پس روزهای دیگر تنها می‌توان از پشت میله‌ها شاهد 2 مقبره و یک صلیب سنگی بزرگ که بر زمین افتاده است، بود. یکی از آن دو مقبره متعلق به یک خلبان و دیگری نیز آرامگاه یک مهندس راهسازی است که هر دو از اهالی روسیه بوده‌اند.

دروازه‌ای برای ورود به شهر 

«دروازه درب کوشک»، تنها یک دروازه معمولی نیست، بلکه یک اثر هنری و تاریخی است. گرچه امروز محلی برای نوشتن یادگاری‌ها شده است و اطراف آن را تابلوهای تبلیغاتی احاطه کرده‌اند، اما با این وجود هیچ کدام نتوانسته‌اند نگاه گردشگر را از آن برگردانند. کاش می‌شد بیش از اینها ارزش میراث تاریخی و فرهنگی خود را بدانیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

درب کوشک، یک در  ورودی دارد که به وسیله کاشیکاری تزئین شده است و ورودی آن نیز به شکل قوس و نیم‌دایره است. این اثر یکی از قدیمی‌ترین دروازه‌های شهر قزوین است که روزگاری به شکارگاه‌های قزوین، الموت و... راه داشته است.

با این وجود درب کوشک تنها دروازه شهر نبوده، بلکه تنها یکی از 9 دروازه قزوین به شمار می‌آمده که در دوره صفویان بنا شده است. حالا این اثر در جوار میدان میرعماد که مزین به مجسمه این خوشنویس شهره ایرانی است قرار گرفته است. مجسمه زیبای میرعماد، اثری از استاد هادی ضیاءالدینی، هنرمند بنام سنندجی است.

منبع: سامان عابری

لينک      نظرات ()      

آخرين مطالب
موضوعات
(٦۳) آهنگها (٤) استان 'گلستان (۱) استان خراسان رضوی (٢) استان خراسان شمالی (۳۱) استان آذربایجان (۱) استان آذربایجان شرقی (٤) استان آذربایجان غربی (٢) استان اردبیل (٧) استان اصفهان (۱) استان البرز (٤) استان بندرعباس (۱) استان بوشهر (۱) استان تهران (٢٦) استان تهران 1 (۱۱) استان خراسان رضوی (٤) استان خراسان شمالی (٢) استان خوزستان (٢) استان زنجان (۱٢) استان سمنان (۱) استان سیستان وبلوچستان (۱) استان شمال خراسان (۱۱) استان فارس (۸) استان قزوین (۱۳) استان قم (۳) استان گرگان (٥) استان گلستان (٢) استان گیلان (٦٧) استان گیلان1 (٧) استان لرستان (۱) استان مازندران (۸) استان همدان (۱) استان کردستان (٧) استان کرمان (۳) استان کرمانشاه (۱۱) استان یزد (٢) بخش خورگام (۸) بخش خورگام 1 (٢٥) بخش خورگام 2 (۳٦) بخش خورگام 3 (٢٦) بخش خورگام2 (٢٠) بخش رحمت آباد (۱٧) بخش عمارلو (۳٧) تاریخ ایران (۸) تاریخ ایران2 (۱٢) تاریخ ایران3 (٦) تاریخ ایران4 (٥) تاریخ ایران5 (٥٠) حیوانات (٢) داروهای گیاهی (۱۱) دیلمان (٢۱) دیلمان 1 (٦) رودبار (۸) رودبارجنوب (۱) روستاها (٤) روستاهاشگفت انگیز (٥) سوسف (٢٠) سوسف 1 (۱۳) سوسف1 (٩) شعر (۱٤) شعر1 (۱۳) شعر2 (۱۳) شعر3 (۱۱) شعر4 (۳٥) شگفت انگیزترین گلها (٢) شهرستان رودبار (۱٤) شهرستان رودبار 1 (۱۱) شهرستان رودبار1 (۳۳) عکس ها (٢۱) عکس ها2 (٩) عکس ها3 (۱٧) عکس ها4 (۱۳) عکسها 5 (٦٦) عکسها6 (۱٥) غذاها (٥) غذاها 1 (۸) فیلم (۱) ماه رمضان (۱٠) مذهبی (٩) مذهبی 1 (۱٠) مذهبی 2 (۱٥) مذهبی2 (۱) مذهبی3 (۱٠) مذهبی4 (۱٧) مذهبی5 (۳٠) کردهای کرمانج شمال خراسان (٤) کردهای کرمانج عمارلو (۱٢)
لينک دوستان
سرزمین آسمانی ما دیلمستان زیتون خبر شــهـرداری بـــــره ســــر سایت روستای دشتویل سایت گوفل خورگام پایگاه خبری هفـت شـــهر نـیـــوز شهرداری منجیل پایگاه خبری تحلیلی کلارنا آهنگ کرمانجی روستا لیاول سفلی روشنگر علیرضا دولتی دشتکان قلب سفیدرود ماهین نیوز خدمات کامپیوتری سهیل عمــــــــــارلـــــــــــــــو نــــــــــــوای رودبـــــــار روستاي زيباي خــــــــــرمكـــــــــوه بخش عـــــــــمارلـــــــــــو سرزمین مه و خورشید دهكده خاطرات(داماش) منجیل نیوز الله مزار کرد کرمانج زبان قوچان شارشار شهادت ســـــــرا خدایا به تو پناه میبرم امامزاده عباس (ع) چهارمحل روستای پاشاکی روستای حشمت آباد چمبل پاکده دوستانه روستای زیبای جـــو بـــــن روستای جوبن هفته نامه شکوفه های زیتون سرزمینی به نام طالکوه ازتبار یــــــــــــــــــــــاس کرمانج تاریخ کرد.هنرمندان موسیقی خراسان بــــاران بـــبـــار...کرمانج شیروان خورگام گیلان سایت تخصصی کردی کرمانجی پورتال خبری جوانرود هوال هیات محبّان الزهراءبسیج چهارمحل مشق شیدایی برارود روستای من چلکاسر دست نوشته ها یک خبرنگار بيــــــــــــــــان شاعر حسین تقدیسی روستای سیبن خورگام روستای انارک______ول بهشت کمشده لیاول میکال فریاد جام مارلیک روستای پاکده روستای نوده خورگام صدای پشتکلا جلیسه دهکد ه عشق راه ما انوش اکبـــــــــــــــری یه دهات داریم هیشکی نداره روستای برارود علي ولي الله كركان بندر انزلي سه رياس قاصدك هان چه خبر آوردي ؟ تاریخ ماتاریخ وتمدن ایران جهان باستان روستای صیقلده خورگام موسيقي نبض زندگي بره سر رودبار جعفرآبادخلخال (كرمانج) ما سه تا کردان شیراز كلبه تنهايي من روستاي پاكده دهياري معدن سنگرود شكوفه هاي گيلاس قوم بزرگ كرمانج روستای کوشک الموت سایت بهراه روستا ي شيركده زيباترين شعر بــاغــبــانــی ســــبـــز قوشخانه سرملی وچهابرمحل دانش پراکن (بزرگترین تارنگار دانشی پارسیان) قوچان روستای کلایه رودبار وبلاگ روستای ناش مجله خبری فارنک بیمه ملت نمایندگی۲۷۴۱- خدایا دوست دارم پایگاه فرهنگی مذهبی علویان شیرکده سمل قدیم (زندگی) روشن تر از خاموشی چراغی ندیدم وبسایت پیرکوه ققنوس روستاي دودر شهرستان سيربك رئین بجنورد خراسان شمالی روستاهای زیبای گیلان دوسالده خسته ازروزگار zerd welati min - زه رد وه لاتئ من : روستای زرد در استان خراسان شمالی قطره ای زاسمان چکیدبه زندگی آپلودسنتر فارس لرن http://textlink.ir عینک سه بعدی پیک8 سایت آپلود7 ابزار نمایش اسلایدر تصاویر کرم باله آ اطلس تاریخی ایران پیش ازاسلام پیکو فایل روستای نخودتپه همجوار کوه سهیل(سی ویل) موسیقی کرمانجی روستای چاپارخانه گیلان تاریخ گیلان ومازندران عشایر ، رنگواره های یک رنگ اخبار فناوري اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعي ادبيات جهان