درباره ما
علی اکبری لیاولی

راهنماي وبلاگ
سايتهاي کاربردي سايتهاي خبري سايتهاي استان گيلان
از شهرستان سیاهکل بیشتربدانیم نويسنده: علی اکبری لیاولی - سه‌شنبه ٢۸ شهریور ۱۳٩۱

سیاهکل دروازه طبیعت

سیاهکَل یکی از شهرهادر استان گیلان  است.

این شهر در بخش مرکزی شهرستان سیاهکل قرار دارد. نام محلی سیاهکل بدانگونه که مردمش تلفظ می‌کنند سی کل است. سی به معنی صخرة بزرگ و کوه با شیب تند است و کل به معنی آبادی و در واقع نام سیاهکل به معنی آبادی کنار کوه با شیب تند است. برخی نیز این نام را برگرفته از نام طایفة کرد سیاهگلی دانسته‌اند که حدود ۱۵۰ سال پیش از اطراف قزوین به این منطقه کوچ داده شدند و امروز بازماندگانشان با نام ایلیات‌ها در سیاهکل زندگی می‌کنند.


«دروازه طبیعت»؛ این تعبیر یک سیاهکلی در توصیف محل تولدش است. محمدحسن علی‌پور، استاد دانشگاه و متولد سیاهکل است.

او در میان تاریخ و جنگل و طبیعت بکر سیاهکل متولد شده و هنوز نیز روزهای فراغت را در سرزمین مادری می‌گذراند؛ سرزمین مادری را هر روز نفس می‌کشد و اشخاص  که درشهرهای دیگرهم نیزمتولد شده اند به عشق طبیعت و تاریخی که پدرانشان در وجودشان به هدیه گذاشته، علاقه‌مندند روزهای زیبای بهار و تابستان و حتی پاییز و زمستان را در موطن اجدادی سپری  میکنند.

هنگامی که طبیعت سیاهکل را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم این شهر آرمیده بر دامان درفک که جنگل‌های انبوه دیلمان را نیز در دل خود جای داده است آنقدر سرشار از رود و آبشار و جنگل و کوه است که براستی می‌توان آن را دروازه طبیعت خواند.

شهر جلگه‌ای ۵۰ هزار نفری سیاهکل، علاوه بر همه این‌ها باز هم دیدنی دارد؛ از جمله این‌که عبور رودخانه شمرود از میانه شهر آن را از سایر شهرها متفاوت کرده است. در هر صورت اگر بیشتر جاذبه‌های شهری سیاهکل برای شما جذابیت دارد یا مثلا توانایی صعود به درفک را ندارید یا دهم شهریور نتوانسته‌اید برای مراسم علم‌واچینی به این شهر سفر کنید، باز هم مطمئن باشید در هر فصلی از سال آنقدر سیاهکل در درون خود انباشته دارد که بتواند سفره‌ای از زیبایی‌های خود را به روی شما بگشاید.از جمله این‌که سیاهکل با لاهیجان تنها ۱۵کیلومتر فاصله دارد؛ بنابراین می‌توانید بازدید از دو بخش مهم سیاهکل یعنی بخش مرکزی سیاهکل و همچنین دیلمان را به عنوان یک برنامه یکروزه در کنار بازدید از لاهیجان قرار دهید و به این ترتیب با استفاده از امکانات رفاهی و اقامتی لاهیجان، از شرایط بهتر اقامت بهره‌مند شوید یا شاید هم استفاده از خانه‌های روستایی را برای گذراندن روزهایی متفاوت ترجیح دهید؛ بویژه اگر دل در گرو طبیعت داشته باشید.

دیلمان در مسیر تاریخ

سیاهکل همان‌قدر که از طبیعت کم ندارد، بهره‌اش از تاریخ نیز بسیار است. از سیاهکل تا دیلمان راه زیادی نیست، حدود ۴۵ کیلومتر که برانی می‌رسی؛ اما به راستی دیلمان نگینی است که به لحاظ فرهنگی بر تارک سیاهکل می‌درخشد. منطقه تاریخی و باستانی دیلمان یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیاهکل است؛ فرزندی که به واسطه غنای فرهنگی و تاریخی‌اش، سیاهکل را متمایز ساخته است. به همین سبب از هر سیاهکلی که بپرسی کجای سیاهکل را بگردم، بی‌تردید اولین جایی که می‌گوید دیلمان است با تمام آنچه که از تاریخ و طبیعت در دلش دارد و مردمانش نیز همین تاکید را دارند.

تاریخ دیلمان آنقدر غنا دارد که نمی‌توان تنها  در وصف آن نوشت و نگاشت؛ اما در یک نگاه خلاصه در تاریخ ثبت است که یوحنا از حواریون حضرت مسیح و صاحب یکی از انجیل‌های چهارگانه مسیحیت متولد دیلمان بوده است.

اگر در دفتر تاریخ یک گام جلوتر بگذاریم، دیلمان را می‌‌توان با شیعه و فرهنگ شیعی پیوند داد و به همین سبب، دیلمان مبدا شکل‌گیری حکومت شیعه آل‌ بویه بوده است و هم‌اکنون نیز دیلمانی‌ها در تعلق داشتن به فرهنگ شیعی شاخص هستند.

پیوند دین و آیین

سیاهکل

دیلمان به دلیل سوابق تاریخی خود، دارای مراسم آیینی خاص خود است. اگر مشهد اردهال را با مراسم “قالی‌شویان” می‌شناسند، بی‌تردید مراسم “علم ‌واچینی” از جمله مراسم آیینی است که نشان‌ از پیوند عمیق مردم این منطقه با اهل بیت دارد و در این سال‌ها نسبت مسافرانی که در این مراسم آیینی مشارکت می‌کنند افزایش پیدا کرده است.

در منتهی‌الیه جاده سیاهکل به دیلمان و در ۸کیلومتری جنوب دیلمان روستایی زیبا به نام «شاه شهیدان» دربخش خورگام قرار دارد که مدفن دو تن از نوادگان امام سجاد (ع) به نام «محمد» و «هادی» است.

مراسم علم‌ واچینی، مراسم منحصر به فردی است؛ به سبب این‌که از یک‌سو با تشیع پیوند دارد و مراسمی در بزرگداشت سالار شهیدان است و از سوی دیگر ریشه در سنت‌های عمیق ایرانی دارد تا جایی که بسیاری از اهل فرهنگ این مراسم را به جشن شکرانه تعبیر کرده‌اند؛ البته نباید از نظر دور داشت که وجه تسمیه این شکرانه با امام حسین(ع) نشان از تعلق عمیق مردم این منطقه به فرهنگ شیعی دارد.

 عمق فرهنگ شیعی در مردم این منطقه چنین بایدگفت: شاید در منطقه سیاهکل و دیلمان شکل افراطی اعتقادات مذهبی مشاهده نشود، اما دلبستگی به فرهنگ شیعی در عمق پوست و خون این مردم نهفته است و از مهم‌ترین نکات بارز آنها محسوب می‌شود.

علم‌ واچینی، یک مراسم سنتی محرم در گیلان است، هر چند این سنت در بسیاری از مناطق با تقویت جلوه‌های شهرنشینی کمرنگ شده است، اما در منطقه سیاهکل و دیلمان متفاوت است به سبب این‌که زمان برگزاری آن ارتباطی با ماه محرم ندارد و به صورت ثابت زمان برگزاری آن مردادماه است و پس از گذشت سال‌ها به مراسمی ثابت و پایدار تبدیل شده است.

در علم‌بندی شاه شهیدان ۷۲ تکه پارچه‌ رنگی ارزشمند به نیت ۷۲ شهید کربلا بر بدنه علم چوبی یا فلزی نصب می‌شود. علم بعد از سه بار گردش بر دور حرم شریف، بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در مراسمی بی‌نظیر و باشکوه در میان دستان هزاران عاشق اهل بیت(ع) به حرکت درمی‌آید و هر تکه پارچه‌ای که بر بدنه علم بسته می‌شود در حقیقت خواهش و تمنای یک حاجت‌مند است که از بقعه یا امامزاده محل علم‌بندی دارد.

مراسم علم‌ واچینی یک مراسم ۱۰ روزه است که روز دهم آن مصادف با یکی از روزهای جمعه امسال دهم شهریورماه بود. از ۱۰ شب قبل از این جمعه مراسم عزاداری حسینی در محل امامزاده برگزار می‌شود و در روز دهم در حالی‌که مردم بهترین لباس‌های خود را برتن دارند گرد هم می‌آیند و مراسم سنتی علم‌گردانی آغاز می‌شود و در همین مراسم مردم با قربانی‌کردن تعلق خود را نسبت به این روز و این سنت نشان می‌دهند و با کباب‌هایی که از گوشت قربانی‌ها تهیه می‌شود به استقبال این روز و مهمانان‌شان می‌روند و علاوه بر این با برپایی بازارچه‌های محلی به زیبایی این روز می‌افزایند.

به عبارت بهتر علم‌ واچینی یا همان علم‌گردانی به بخشی از فرهنگ این مردم تبدیل شده است و به همین سبب این مراسم از سوی سازمان میراث فرهنگی استان گیلان به‌ عنوان میراث معنوی این منطقه به ثبت رسیده است.

درفک و آبشارهای پنهان در دل کوه

درفک کوهی نام‌آشناست که به طبیعت زیبایش اشتهار دارد. برای صعود به این قله 2724متری راه‌های متفاوتی وجود دارد، حدود ۶ راه که یکی از مهم‌ترین و البته آسان‌ترین راه صعود به این قله همین روستای شاه شهیدان است.

درفک، آتشفشان خاموش در بخش رحمت آباد رودبار، که به لهجه دیلمی به معنای آشیانه عقاب است، چرا که بلند است و استوار و عقاب را تنها در ارتفاع و بلندی‌ها می‌توان یافت. ابتدای کوه پیمایی از شاه شهیدان به صورت مراتع و علفزار شروع می‌شود و بعد از حدود یک ساعت باید دل به جنگل بسپاری با همه تاریکی‌ها و روشنایی‌هایش و با همه دوستی‌ها و دشمنی‌هایش؛ عبور از جنگل‌ها نیز حدود یک ساعت طول می‌کشد و پس از آن ییلاق« وزنه بن» با چشمه‌ آب گوارا در انتظار مسافران است.

مسیر صعود به درفک مسیری سهل و ممتنع است؛ مسیری است که علاوه بر کوهنوردان حرفه‌ای آغوشش به روی مردم به نسبت عادی‌تری که ورزش روزانه را در برنامه روزانه زندگی خود دارند نیز باز است. صعود برای این افراد شاید سخت‌تر باشد، اما غیرممکن نیست چرا که در طول مسیر حتی تا زمان رسیدن به یخچال قله آثار خانه‌های روستایی که در تابستان‌ها مورد استفاده چوپان‌های محلی قرار می‌گیرد مشاهده می‌شود و همین امر بیانگر آن است که علی‌رغم سینه‌کش‌های سنگین آن که طی آنها شاید برای ما پشت میزنشین‌ها کمی سخت باشد، کاری غیرممکن نیست.

و در نهایت این‌که فراموش نکنید اواخر شهریور و اوایل مهر تقریبا از بهترین زمان‌های صعود به درفک محسوب می‌شود؛ چرا که میزان گرم بودن هوا به حداقل می‌رسد و هوا هنوز خیلی هم سرد نشده است؛ اما در هر صورت این امکان وجود دارد که در میان توده‌ای از باران و مه گرفتار آیید که البته می‌تواند پاسخی به حس ماجراجویی شما باشد. اگر هم قصد صعود زمستانی به درفک را دارید بدانید کاری بس مشکل و ماجراجویانه را کلید زده‌اید که با بهره‌گیری از راهنمای محلی و توجه به هشدارهای هواشناسی می‌توانید ریسک‌ صعود را کاهش دهید.

آبشار لونک و باباولی


سیاهکل

 

لونک و باباولی، دو آبشار معروف دیلمان محسوب می‌شوند؛ هر چند آبشارهای دیگر نیز در این منطقه یافت می‌شوند. آبشار لونک، آبشاری دوقلوست که در فاصله ۲۵کیلومتری جاده کوهستانی   دیلمان به سیاهکل واقع شده است. سهولت دسترسی به این آبشار و همچنین پرآبی آن در فصل بهار و همین‌طور وجود امکانات رفاهی مانند رستوران‌های محلی از جمله مزیت‌هایی است که این آبشار را به یکی از قطب‌های گردشگری دیلمان تبدیل کرده است و البته میعادگاهی برای تازه‌عروسان که مایلند میثاق زندگی‌شان را به ثبت طبیعت نیز برسانند و به پاکی آب و به استواری کوه زندگی کنند. شما نیز اگر دوست دارید مثلا در یک روز اردیبهشتی گونه‌های‌تان سرشار از خنکی آب شود و نسیم کوهستان ریه‌های‌تان را پر از اکسیژن کند، بسم‌الله!

آبشار باباولی بیشتر یک آبشار فصلی است، آبشاری در ۵۰کیلومتری جاده دیلمان ـ سیاهکل که بیش از آن‌که مانند سایر آبشارهای گیلان اطرافش را جنگل دربر گرفته باشد، صخره در بر گرفته و این خود باباولی را به جنسی متفاوت تبدیل کرده است.

و باز هم دیدنی

مطمئن باشید که اگر به مدت یک هفته نیز بار سفر را ببندید و به این فکر کنید که می‌خواهید جنسی از تاریخ و طبیعت را در کنار یکدیگر تجربه کنید، دیلمان گزینه مناسبی برای شماست. دیلمان همه اینها را در دل خود دارد. از حمام تاریخی دیلمان گرفته تا چشمه‌‌های آب معدنی لاریخانی در ۵ کیلومتری دیلمان تا غار اسپهدان که مشهور است به اندازه انسان‌های اولیه قدمت دارد تا چشم‌اندازهای آغوزی و تا بازار هفتگی دیلمان وپیرامون تا غارهای یخی و آهکی تی‌تی.

و شما می‌توانید با سفر به دیلمان توامانی از تاریخ و طبیعت را تجربه کنید و فقط پیشاپیش با خود عهد کنید که امانت طبیعت را به درستی پاس بدارید و مطمئن باشید که مردم خونگرم سیاهکل و دیلمان ِبخش خورگام ِ بخش رحمت آباد با مهربانی به استقبال‌تان خواهند آمد!

منبع:ویرایش مطلب:برگرفته از

جام جم آنلاین

لينک      نظرات ()      

آخرين مطالب
موضوعات
(٦۳) آهنگها (٤) استان 'گلستان (۱) استان خراسان رضوی (٢) استان خراسان شمالی (۳۱) استان آذربایجان (۱) استان آذربایجان شرقی (٤) استان آذربایجان غربی (٢) استان اردبیل (٧) استان اصفهان (۱) استان البرز (٤) استان بندرعباس (۱) استان بوشهر (۱) استان تهران (٢٦) استان تهران 1 (۱۱) استان خراسان رضوی (٤) استان خراسان شمالی (٢) استان خوزستان (٢) استان زنجان (۱٢) استان سمنان (۱) استان سیستان وبلوچستان (۱) استان شمال خراسان (۱۱) استان فارس (۸) استان قزوین (۱۳) استان قم (۳) استان گرگان (٥) استان گلستان (٢) استان گیلان (٦٧) استان گیلان1 (٧) استان لرستان (۱) استان مازندران (۸) استان همدان (۱) استان کردستان (٧) استان کرمان (۳) استان کرمانشاه (۱۱) استان یزد (٢) بخش خورگام (۸) بخش خورگام 1 (٢٥) بخش خورگام 2 (۳٦) بخش خورگام 3 (٢٦) بخش خورگام2 (٢٠) بخش رحمت آباد (۱٧) بخش عمارلو (۳٧) تاریخ ایران (۸) تاریخ ایران2 (۱٢) تاریخ ایران3 (٦) تاریخ ایران4 (٥) تاریخ ایران5 (٥٠) حیوانات (٢) داروهای گیاهی (۱۱) دیلمان (٢۱) دیلمان 1 (٦) رودبار (۸) رودبارجنوب (۱) روستاها (٤) روستاهاشگفت انگیز (٥) سوسف (٢٠) سوسف 1 (۱۳) سوسف1 (٩) شعر (۱٤) شعر1 (۱۳) شعر2 (۱۳) شعر3 (۱۱) شعر4 (۳٥) شگفت انگیزترین گلها (٢) شهرستان رودبار (۱٤) شهرستان رودبار 1 (۱۱) شهرستان رودبار1 (۳۳) عکس ها (٢۱) عکس ها2 (٩) عکس ها3 (۱٧) عکس ها4 (۱۳) عکسها 5 (٦٦) عکسها6 (۱٥) غذاها (٥) غذاها 1 (۸) فیلم (۱) ماه رمضان (۱٠) مذهبی (٩) مذهبی 1 (۱٠) مذهبی 2 (۱٥) مذهبی2 (۱) مذهبی3 (۱٠) مذهبی4 (۱٧) مذهبی5 (۳٠) کردهای کرمانج شمال خراسان (٤) کردهای کرمانج عمارلو (۱٢)
لينک دوستان
سرزمین آسمانی ما دیلمستان زیتون خبر شــهـرداری بـــــره ســــر سایت روستای دشتویل سایت گوفل خورگام پایگاه خبری هفـت شـــهر نـیـــوز شهرداری منجیل پایگاه خبری تحلیلی کلارنا آهنگ کرمانجی روستا لیاول سفلی روشنگر علیرضا دولتی دشتکان قلب سفیدرود ماهین نیوز خدمات کامپیوتری سهیل عمــــــــــارلـــــــــــــــو نــــــــــــوای رودبـــــــار روستاي زيباي خــــــــــرمكـــــــــوه بخش عـــــــــمارلـــــــــــو سرزمین مه و خورشید دهكده خاطرات(داماش) منجیل نیوز الله مزار کرد کرمانج زبان قوچان شارشار شهادت ســـــــرا خدایا به تو پناه میبرم امامزاده عباس (ع) چهارمحل روستای پاشاکی روستای حشمت آباد چمبل پاکده دوستانه روستای زیبای جـــو بـــــن روستای جوبن هفته نامه شکوفه های زیتون سرزمینی به نام طالکوه ازتبار یــــــــــــــــــــــاس کرمانج تاریخ کرد.هنرمندان موسیقی خراسان بــــاران بـــبـــار...کرمانج شیروان خورگام گیلان سایت تخصصی کردی کرمانجی پورتال خبری جوانرود هوال هیات محبّان الزهراءبسیج چهارمحل مشق شیدایی برارود روستای من چلکاسر دست نوشته ها یک خبرنگار بيــــــــــــــــان شاعر حسین تقدیسی روستای سیبن خورگام روستای انارک______ول بهشت کمشده لیاول میکال فریاد جام مارلیک روستای پاکده روستای نوده خورگام صدای پشتکلا جلیسه دهکد ه عشق راه ما انوش اکبـــــــــــــــری یه دهات داریم هیشکی نداره روستای برارود علي ولي الله كركان بندر انزلي سه رياس قاصدك هان چه خبر آوردي ؟ تاریخ ماتاریخ وتمدن ایران جهان باستان روستای صیقلده خورگام موسيقي نبض زندگي بره سر رودبار جعفرآبادخلخال (كرمانج) ما سه تا کردان شیراز كلبه تنهايي من روستاي پاكده دهياري معدن سنگرود شكوفه هاي گيلاس قوم بزرگ كرمانج روستای کوشک الموت سایت بهراه روستا ي شيركده زيباترين شعر بــاغــبــانــی ســــبـــز قوشخانه سرملی وچهابرمحل دانش پراکن (بزرگترین تارنگار دانشی پارسیان) قوچان روستای کلایه رودبار وبلاگ روستای ناش مجله خبری فارنک بیمه ملت نمایندگی۲۷۴۱- خدایا دوست دارم پایگاه فرهنگی مذهبی علویان شیرکده سمل قدیم (زندگی) روشن تر از خاموشی چراغی ندیدم وبسایت پیرکوه ققنوس روستاي دودر شهرستان سيربك رئین بجنورد خراسان شمالی روستاهای زیبای گیلان دوسالده خسته ازروزگار zerd welati min - زه رد وه لاتئ من : روستای زرد در استان خراسان شمالی قطره ای زاسمان چکیدبه زندگی آپلودسنتر فارس لرن http://textlink.ir عینک سه بعدی پیک8 سایت آپلود7 ابزار نمایش اسلایدر تصاویر کرم باله آ اطلس تاریخی ایران پیش ازاسلام پیکو فایل روستای نخودتپه همجوار کوه سهیل(سی ویل) موسیقی کرمانجی روستای چاپارخانه گیلان تاریخ گیلان ومازندران عشایر ، رنگواره های یک رنگ اخبار فناوري اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعي ادبيات جهان