درباره ما
علی اکبری لیاولی

راهنماي وبلاگ
سايتهاي کاربردي سايتهاي خبري سايتهاي استان گيلان
جاذبه های صخره های سی پرد نويسنده: علی اکبری لیاولی - پنجشنبه ٢۳ شهریور ۱۳٩۱
"سی پرد" شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعی گیلان
"صخره های عظیم سی پرد" از زیباترین و شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعی استان گیلان است که در 26 کیلومتری رحیم آباد و در بین روستاهای گرمابدشت، زیاز، سجیران، رومدشصخره های ت و طیولا قرار دارند.

رودخانه پلورود مسیر اصلی و پرآب خود را از این مکان شروع می کند و از وسط این کوه های صخره ای عظیم عبور کرده و به تعبیری دیگر آنها را شکافته است.

این کوهها عروس سپیدی هستند که پیراهن سبز پوشیده و گردنبندی فیروزه ای از رودخانه پلورود برگردن آویخته اند.

اگر این کوه ها را سه مثلث فرض کنید یکی در ضلع غربی دیگری در ضلع شرقی و آن یکی در ضلع جنوبی قراردارد، برش شیبی هر سه کوه در مسیر رودخانه ای آنها صددرصد است و به عظمت آنها زیبایی خیره کننده ای بخشیده است.

 
 
 

تونل بسیار زیبای سی پرد درضلع شرقی عروس داماد قراردارد، جاده های مالروی قدیم در ضلع غربی و جنوبی کاملا مشهود واز دیدنی های جذاب این منطقه است.

به هرحال منطقه رحیم آباد از شمال به بخش کلاچای از جنوب به استان قزوین و رودبار و از شرق به رامسر و از غرب به املش و سیاهکل متصل و در ضلع شمال غربی، غرب و جنوب قله سماموس و در 9 کیلومتری دریای خزر قرار دارد.

آبشار میلاش، آب معدنی سجیران، استخرسنگی وَفَر (کوشکو لات)، جاذبه ورزشی در رودخانه پلورود، جنگل کاج طبیعی، روستای پلام، جنگل لوروستای بازنشین، جنگل لولمان، راه مالروی قدیم و سنگفرش وایگان، تله کوه بلور(شاه سفید کوه)، صخره های عظیم سی پرد و جاذبه شگفت انگیز ابررودخانه ای از مناطق عمده طبیعی جذاب رحیم آباد است.

" آبشار سحر انگیز میلاش "  زیباترین آبشار رحیم آباد است

" آبشار سحر انگیز میلاش " شاخص ترین، بزرگترین و زیباترین آبشار منطقه رحیم آباد است که در یک کیلومتری غرب روستای میلاش و در مسیر رودخانه میلاش قرارداشته و از کوه بندبن سرچشمه می گیرد و درارتفاع 800 متری از سطح دریا و در700 متری غرب رودخانه پلورود قراردارد.

روستای میلاش در 30 کیلومتری بخش رحیم آباد و 45 کیلومتری جنوب غربی شهرستان رودسر واقع شده و از روستاهای دهستان اشکور سفلی است، به غیر از این آبشار منطقه " کهنه سره " از نقاط باستانی روستا بوده و سکونتگاه انسانهای گذشته به شمارمی آید.

 

آبشار میلاش بعد از باغ فندق عزیز رحیمی در حدود 500 متری بر راه مالرو تکنفره پیاده روی جنگلی قدیم و جدید میلاش به لامشکن در میان درختان جنگلی ممرز، پلت و میان دره مازی بن و روستای میلاش کوچک قراردارد.

این آبشار به ارتفاع 25 متر، عرض هشت متر و مساحت 150 متر است، آب از شیب 85 درجه به پایین با فـشار سرازیر می شود.

در تابستان هفت پره آبی دارد و عمق استخر آن در70 سانتی متر متغیر است چون آب آن بصورت پلکانی سقوط می کند استخری عمیق پای آن ایجاد نشده است.

درجه حرارت آب بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد متغیر است و مساحت حوضچه آن 30 متراست، صخره سنگی ایجاد شده در محدوده  آبشار 32 متر است.

" آب معدنی سجیران " و " استخرسنگی وَفَر " (کوشکو لات) دیگر از مناطق دیدنی منطقه رحیم آباد رودسر است که هرساله گردشگران زیادی را بسوی خود فرا می خواند.

" استخرسنگی وَفَر " از مناطق بسیار شگفت انگیز گردشگری 

" استخرسنگی وَفَر " از مناطق بسیار شگفت انگیز مهم گردشگری رحیم آباد است که در روستای کوشکوه دهستان طول لات بخش رحیم آباد شهرستان رودسر و در دو کیلومتری شهر رحیم آباد قراردارد.

این استخر زیبا در مسیر رودخانه کوشکوه قراردارد و در دو کیلومتری از شرق رحیم آباد به رودخانه پلورود می ریزد، استخرسنگی کوشکوه دارای قدمت بسیار زیادی است و سه نوع دیگر از این استخر در 20 متری  و 70 متری آن قراردارند که به زیبایی و شگفت انگیزی این اثر طبیعی نیست.

در فصل تابستان از شهررحیم آباد و روستاهای اطراف برای شنا به این استخر می آیند آب آن خنک و درجه حرارت آن 20 درجه است، اهالی به این استخر " وفر"  می گویند.

"جنگل کاج طبیعی " از جاذبه های گردشگری رحیم آباد شهرستان رودسر است، این جنگل که در دره پلورود از روستای سیاه کشان تا سی پرد و روستای طیولا به صورت پراکنده وجود دارد منطقه ای به طول 10 کیلومتر را دربرگرفته است.

درختان کاج وحشی که درمیان تخته سنگها و در دیواره سنگی شیب کوه ها خود را نگهداشته و رشد می کنند، وجود این درختان خود تبدیل به یکی از جاذبه های توریستی شده است.

درختان تزیینی که بدون کمترین هزینه به صورت خودرو رشد می کنند و باعث زیبایی محیط وتلطیف هوای منطقه  شده اند، این درختان که در گیلکی به آن"  سلم " می گویند درصورت حفاظت خود به خود دوباره این منطقه را می پوشانند و می توانند برجذابیتهای توریستی این منطقه بیفزایند.

جنگل کاج طبیعی از جاذبه های توریستی شرق گیلان 

" جنگل لولمان " از دیگر مناطق زیبایی جنگلی است که بین روستاهای آغوزبن کندسر و شوک در دهستان اشکور سفلی بخش رحیم آباد واقع شده است.

این جنگل در چهار کیلومتری غرب پلورود بین روستاهای آغوزبن کندسر و شوک واقع شده است، این جنگل در ارتفاع یک هزار و400متری قراردارد.

جاده اصلی وآسفالته از وسط این جنگل می گذرد این جنگل از پاک ترین وزیباترین جنگلهای رحیم آباد است که مشتاقان بسیاری دارد.

جنگلی با پوشش گیاهی مرتعی که در نوع خود بی نظیر است دارای آب وهوایی خنک و معتدل که در تمام فصل تابستان قابل استفاده است، درختان غالب این جنگل ممرز، راش و بلوط است.

راه سنگفرش " تاشه تله " مسیر باقی مانده راه شاه عباسی

" راه مالروی قدیم و سنگفرش وایگان تله " از دیگر جاذبه های طبیعی رحیم آباد است، راه سنگفرش تاشه تله درمنطقه سی پرد دهستان اشکورسفلی مسیر باقی مانده راه شاه عباسی است که از گرگان به آستارا کشیده شده است از این شاهراه، راه فرعی جدا می شود و از کنار پلورود می گذرد.

این راه بین روستاهای طول لات، زیار خــــان لات، دیمابن دست راست رودخانه تا نیلو ادامه دارد اما راه اصلی از روی پل دیمابن می گذرد و به پلام و دیورود، سلم داربن و سی پرد می رسد از سی پرد به دو شعبه می شود یکی به شوئیل و لسبو و دیگری به سیارستاق و بالا اشکور می رود.

 در حدود 50 سال پیش کاروانسرای در رحیم آباد بود که مردم برای رسیدن به مناطق مختلف اشکورات با پای پیاده یا سوار بر قاطر از این راه به اشکورات می رفتند و بالعکس از اشکورات به رحیم آباد می آمدند، باقیمانده این راه که امروزه نیز وجود دارد و معلوم نیست به چند صد سال پیش بر می گردد اما آن چه هست یکی از نقاط توریستی و دیدنی رحیم آباد است که تلفیقی از تاریخ و طبیعت است.

ابر رودخانه ای چون " ماری سفید " خود را در میان دره پلورود به بالا می کشد

" جاذبه شگفت انگیز ابررودخانه ای " اززیباترین  و پرجاذبه ترین شکل طبیعی در دره رودخانه پلورود است، این پدیده در تمام فصول سال در مناطق اشکورات به ویژه ارتفاعات قابل دیدن است.

منطقه اشکورات در ارتفاعات مرکزی البرز و در 20 کیلومتری دریای خزر قراردارند بی نصیب از آب وهوای سیبری و مدیترانه ای نیستند و بخار آب و حرکت ابر در این منطقه بدلیل برخورد با البرز ضمن پدید آوردن آب و هوایی معتدل، ریزش باران و رشد گیاهان، مناظر طبیعی زیبایی را نیزبا خود به همراه دارد.

ارتفاع سه هزار و 620 متری قله سماموس، قله های بزابن، خشچال و گون کول چون سدی در مقابل این توده ابرها قرارگرفته اند واز طرفی بهترین راه عبور این ابرها دره ها هستند و چون ماری سفید خود را درمیان دره پلورود به بالا می کشند.

" کوه بلور" (شاه سفید کوه) قله زیبای بلور که به خاطر وجود مقبره ای مقدس بر بلندایش از جایگاهی ویژه در بین مردم منطقه برخوردار است در دامنه های شرقی دره زیبای اشکور قرار گرفته است.

چشم انداز شمالی قله در امتداد دره اشکور تا سواحل زیبای خزر ادامه دارد و در جنوب این قله می توان قله خشچال را به زیبایی مشاهده کرد که به وسیله خط الراس زیبایش به سیالان که در دوردستها در شرق قرار گرفته است، متصل می شود.

دامنه های شرقی کوه بلور به دره میاندشت می رسند و این دره سپس به وسیله دره زیبای سیگودره به دره بزرگ جنت رودبار و روستای کهن لاکتراشان متصل می شود.

کوه بلور را به نام شاه سفید کوه نیز می شناسند که این اسم لقبی است که در طی سالیان به صاحب مقبره قرار گرفته بر بلندای این کوه اطلاق شده است.

 نام بلور نیز از این بابت به این کوه اطلاق می شود که تمامی پیکر آن از سنگهای سفیدی تشکیل شده است که باعث برجستگی خاص این کوه در بین کوه های منطقه که اغلب تیره تر به نظر می رسند، شده اند.

برای صعود به کوه بلور می توان از رامسر به کلاچای، از آنجا به رحیم آباد و سپس به انتهای جاده اشکور و روستای میج رفت، از اینجا باید کوهپیمایی را شروع کرد.

مسیردیگری که بسیار بکرتر و زیباتر بوده و برای کوهنوردان جذابیت بیشتری خواهد داشت مسیری است که از کمی بعد از روستای لگا در جاده جنت رودبار به اشکور شروع می شود.

 در این مسیر با عبور از کوراسر، سیگودره، دره میاندشت و سلطان چاک می توان به یال شمالی - جنوبی قله رسید و از سمت جنوب بر بلندای آن قرار گرفت.

به هرحال منطقه رحیم آباد به دلیل داشتن موقعیت بکر و زیبایی جاذبه های طبیعی بستر مناسبی برای توسعه گردشگری است که باید ضمن معرفی این جاذبه های منحصر به فرد نسبت به ایجاد زیر ساختها گامهای موثری برداشت.


 منبع  "خبرگزاری مهر"  .
 
 
لينک      نظرات ()      

آخرين مطالب
موضوعات
(٦۳) آهنگها (٤) استان 'گلستان (۱) استان خراسان رضوی (٢) استان خراسان شمالی (۳۱) استان آذربایجان (۱) استان آذربایجان شرقی (٤) استان آذربایجان غربی (٢) استان اردبیل (٧) استان اصفهان (۱) استان البرز (٤) استان بندرعباس (۱) استان بوشهر (۱) استان تهران (٢٦) استان تهران 1 (۱۱) استان خراسان رضوی (٤) استان خراسان شمالی (٢) استان خوزستان (٢) استان زنجان (۱٢) استان سمنان (۱) استان سیستان وبلوچستان (۱) استان شمال خراسان (۱۱) استان فارس (۸) استان قزوین (۱۳) استان قم (۳) استان گرگان (٥) استان گلستان (٢) استان گیلان (٦٧) استان گیلان1 (٧) استان لرستان (۱) استان مازندران (۸) استان همدان (۱) استان کردستان (٧) استان کرمان (۳) استان کرمانشاه (۱۱) استان یزد (٢) بخش خورگام (۸) بخش خورگام 1 (٢٥) بخش خورگام 2 (۳٦) بخش خورگام 3 (٢٦) بخش خورگام2 (٢٠) بخش رحمت آباد (۱٧) بخش عمارلو (۳٧) تاریخ ایران (۸) تاریخ ایران2 (۱٢) تاریخ ایران3 (٦) تاریخ ایران4 (٥) تاریخ ایران5 (٥٠) حیوانات (٢) داروهای گیاهی (۱۱) دیلمان (٢۱) دیلمان 1 (٦) رودبار (۸) رودبارجنوب (۱) روستاها (٤) روستاهاشگفت انگیز (٥) سوسف (٢٠) سوسف 1 (۱۳) سوسف1 (٩) شعر (۱٤) شعر1 (۱۳) شعر2 (۱۳) شعر3 (۱۱) شعر4 (۳٥) شگفت انگیزترین گلها (٢) شهرستان رودبار (۱٤) شهرستان رودبار 1 (۱۱) شهرستان رودبار1 (۳۳) عکس ها (٢۱) عکس ها2 (٩) عکس ها3 (۱٧) عکس ها4 (۱۳) عکسها 5 (٦٦) عکسها6 (۱٥) غذاها (٥) غذاها 1 (۸) فیلم (۱) ماه رمضان (۱٠) مذهبی (٩) مذهبی 1 (۱٠) مذهبی 2 (۱٥) مذهبی2 (۱) مذهبی3 (۱٠) مذهبی4 (۱٧) مذهبی5 (۳٠) کردهای کرمانج شمال خراسان (٤) کردهای کرمانج عمارلو (۱٢)
لينک دوستان
سرزمین آسمانی ما دیلمستان زیتون خبر شــهـرداری بـــــره ســــر سایت روستای دشتویل سایت گوفل خورگام پایگاه خبری هفـت شـــهر نـیـــوز شهرداری منجیل پایگاه خبری تحلیلی کلارنا آهنگ کرمانجی روستا لیاول سفلی روشنگر علیرضا دولتی دشتکان قلب سفیدرود ماهین نیوز خدمات کامپیوتری سهیل عمــــــــــارلـــــــــــــــو نــــــــــــوای رودبـــــــار روستاي زيباي خــــــــــرمكـــــــــوه بخش عـــــــــمارلـــــــــــو سرزمین مه و خورشید دهكده خاطرات(داماش) منجیل نیوز الله مزار کرد کرمانج زبان قوچان شارشار شهادت ســـــــرا خدایا به تو پناه میبرم امامزاده عباس (ع) چهارمحل روستای پاشاکی روستای حشمت آباد چمبل پاکده دوستانه روستای زیبای جـــو بـــــن روستای جوبن هفته نامه شکوفه های زیتون سرزمینی به نام طالکوه ازتبار یــــــــــــــــــــــاس کرمانج تاریخ کرد.هنرمندان موسیقی خراسان بــــاران بـــبـــار...کرمانج شیروان خورگام گیلان سایت تخصصی کردی کرمانجی پورتال خبری جوانرود هوال هیات محبّان الزهراءبسیج چهارمحل مشق شیدایی برارود روستای من چلکاسر دست نوشته ها یک خبرنگار بيــــــــــــــــان شاعر حسین تقدیسی روستای سیبن خورگام روستای انارک______ول بهشت کمشده لیاول میکال فریاد جام مارلیک روستای پاکده روستای نوده خورگام صدای پشتکلا جلیسه دهکد ه عشق راه ما انوش اکبـــــــــــــــری یه دهات داریم هیشکی نداره روستای برارود علي ولي الله كركان بندر انزلي سه رياس قاصدك هان چه خبر آوردي ؟ تاریخ ماتاریخ وتمدن ایران جهان باستان روستای صیقلده خورگام موسيقي نبض زندگي بره سر رودبار جعفرآبادخلخال (كرمانج) ما سه تا کردان شیراز كلبه تنهايي من روستاي پاكده دهياري معدن سنگرود شكوفه هاي گيلاس قوم بزرگ كرمانج روستای کوشک الموت سایت بهراه روستا ي شيركده زيباترين شعر بــاغــبــانــی ســــبـــز قوشخانه سرملی وچهابرمحل دانش پراکن (بزرگترین تارنگار دانشی پارسیان) قوچان روستای کلایه رودبار وبلاگ روستای ناش مجله خبری فارنک بیمه ملت نمایندگی۲۷۴۱- خدایا دوست دارم پایگاه فرهنگی مذهبی علویان شیرکده سمل قدیم (زندگی) روشن تر از خاموشی چراغی ندیدم وبسایت پیرکوه ققنوس روستاي دودر شهرستان سيربك رئین بجنورد خراسان شمالی روستاهای زیبای گیلان دوسالده خسته ازروزگار zerd welati min - زه رد وه لاتئ من : روستای زرد در استان خراسان شمالی قطره ای زاسمان چکیدبه زندگی آپلودسنتر فارس لرن http://textlink.ir عینک سه بعدی پیک8 سایت آپلود7 ابزار نمایش اسلایدر تصاویر کرم باله آ اطلس تاریخی ایران پیش ازاسلام پیکو فایل روستای نخودتپه همجوار کوه سهیل(سی ویل) موسیقی کرمانجی روستای چاپارخانه گیلان تاریخ گیلان ومازندران عشایر ، رنگواره های یک رنگ اخبار فناوري اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعي ادبيات جهان